Upwork'te "My propasal archived" (Teklifim arşive kaldırıldı) ne demek?

Soru

Upwork'teki kurallarla ilgili yeni bir şey öğrendim ve bana çok acımasızca geldi. Sistem resmen birilerini kayırıyor. Kafalarına göre bazı teklifleri iş ilanına uygun bulmayıp arşivliyorlarmış.

Bence bu ayıklamayı müşteri yapmalı, gerçekten etik dışı.

Cevap

Kendimi Upwork'ün yerine koyup ve kapitalist bakış açısıyla yaklaşırsam;

Tam zamanlı çalışan freelancer'lar her zaman gözdemdir. Onlar sisteme sürekli para getiriyorlar. Bunun yanında saatlik ücret ne kadar yüksekse o kadar kazandığım zaten ortada.

Ama sonradan aklıma gelen bir olgu; eğer bir freelancer yüsek ücretten iş satabiliyorsa zaten müşteri iletişimi de biliyordur. Bu beni de az yorar, iş verenleri de memnun bırakır. Ama $10'dan çalışan birinin iyi freelancer olma ihtimali çok düşük. Buna da fiktif bir katsayı ekledim ve kolay para diye bir sütun açtım.

Buna göre Toptal en karlı operasyona sahip derken aklıma işe alırken ne kadar uğraştıkları ve Slack'deki eforlar geldi. Upwork yine en tatlısı gibi.

Neyse bu kafaya göre orta seviye saatlik ücrete sahip tam zamanlı freelancer ile her türlü  yüksek saatlik ücretli freelancar göz bebeğim çünkü bana iyi para getiriyorlar. USA'deki freelancar'ları bu nedenle kayırabilirim.

Bunu bilinçli olarak yapmasalar bile platformu işin sahibi görüp insanları operasyonunu yapan birey olarak düşünürsek makineler faşist diyebiliriz ya da duygusuz.


Bu cevap Birlikte İhracat Discord kanalında cevaplandı. Cevap linkine ulaşmak için aşağıdaki butona tıklayarak giriş yapabilirsin. Linke tıkladığında Discord içindeki ilgili mesaja ulaşabilirsin. (Gizlilikten dolayı sadece üyeler görebilir.)

En iyi mesajlar

Bu güzel içerikler Birlikte İhracat topluluk üyesi freelancerlar tarafından Türkiye'deki freelancerlar için oluşturuldu ve derlendi. Mesajlara erişmek istersen aşağıdaki butondan kayıt olabilirsin.