Upwork iş ilanlarında nelere dikkat edilmeli?

Freelancer'sanız ve Upwork aracılığıyla bir iş bulmak istiyorsanız, müşterilerin ne aradıklarını ve müşterilerinizin bazı özelliklerini bilmeniz önemlidir. İş başvurusu yaparken göz önünde bulundurmanız gereken bazı bilgileri burada bulabilirsiniz.

Upwork iş ilanları, freelance iş ararken başlamak için harika bir yerdir. Ancak karşınıza çıkan her işe başvurmayın! İşte burada iyi bir araştırma devreye giriyor.

Başvurmadan önce, müşterinin becerilerinize ve deneyiminize uygun olduğundan emin olmak isteyebilirsiniz. Bunu yapmanın en iyi yolu müşterinin profilini incelemektir.

Upwork İş İlanlarında Kontrol Edebileceğiniz 6 İpucu

-Upwork'te ne kadar süredir varlar? Hala aktifler mi? Değilse, son iş ilanlarından bu yana ne kadar zaman geçti? Potansiyel müşteriniz uzun süredir aktif değilse bunu not etmek isteyebilirsiniz; bu, artık burada olmadıkları anlamına gelebilir veya daha önce yaptıkları işi bıraktıkları anlamına gelebilir.

-Ne tür puanlamaları ve yorumları var? Olumlu mu yoksa olumsuz mu? Bu, insanların onlarla çalışırken iyi deneyimler yaşayıp yaşamadıkları ve herhangi bir tehlike işareti (düşük derecelendirme puanları gibi) olup olmadığı konusunda size bir fikir verebilir.

-Projelerin yüzde kaçı ödemeyle sonuçlandı? Bu her zaman mevcut değildir, ancak mevcutsa, bu size ne kadar para kazanacağınız konusunda kabaca bir fikir verecektir.

-İş tanımına bakın. Çok mu belirsiz gibi görünüyor? Eğer öyleyse, bu müşterinin tam olarak ne aradığını bilmediğinin ve ne yapılması gerektiği konusunda kafasının karışık olabileceğinin bir işareti olabilir.

-Bütçenin beceri ve deneyim düzeyinize uygun olup olmadığını değerlendirin. Normalde aldığınız ücrete kıyasla çok düşükse bu, müşterinin serbest çalışma hakkında fazla bilgisi olmadığını ve bütçeleri dahilinde neler yapabileceklerine dair gerçekçi olmayan beklentilere sahip olabileceğini gösterebilir.

-Projenin ne kadar süredir yayınlandığına bakın. Henüz kimse yanıt vermeden iki haftadır yayındaysa, bu başka kimsenin başvurmadığı (bu da çok iyi yazılmadığı anlamına gelebilir) veya başka kimsenin ihtiyaç duyulan şeyi nasıl yapacağını bilmediği (bu da nasıl yazıldığıyla ilgili bir sorun olduğu anlamına gelebilir) anlamına gelebilir.

Birlikte İhracat Kurucusu Zekeriya Mulbay'ın Upwork iş ilanlarının nasıl incelenmesi gerektiğine dair olan videoyu da izlemek isteyebilirsiniz:

Upwork İş İlanları İncelenmesi

En iyi mesajlar

Bu güzel içerikler Birlikte İhracat topluluk üyesi freelancerlar tarafından Türkiye'deki freelancerlar için oluşturuldu ve derlendi. Mesajlara erişmek istersen aşağıdaki butondan kayıt olabilirsin.