Upwork'te çalışırken dikkat edilmesi gerekenler

Upwork Kurallarından Kesinlikle Bilinmesi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

  1. Dikkat edilmesi gereken birinci husus müşterilerinizi Whatsapp , Linkedin gibi iletişim araçlarına yönlendirmemek. Upwork işle alakalı olduğu sürece site dışı verdiğiniz linklere dikkat etmiyor. Fakat örneğin bir Vimeo hesabınız var ve Vimeo hesabınızda iletişim bilgileriniz de yer alıyor. O zaman kuralları ihlal ediyor oluyorsunuz. Paypal , Whatsapp gibi sözcükleri mesajda yazdığınızda sistem zaten direkt alıyor ve mimleniyorsunuz.
  2. Ayrıca ben dışarıdan ödeme almayı etik bulmuyorum. Upwork'e ihanet etmiş gibi hissediyorum. Komisyon oranları çok gelebilir fakat bize sunduğu hizmetin yanında komisyon oranları benim hiç gözüme batmıyor. Birlikte İhracat kurucusu Zekeriya'nın da dediği gibi Upwork'ün dışına çıktığında müşteri kafana rahatlıkla vurabilir. Yurtdışında koskoca firmalar ücretlerini ödemiyor bazen, mobbing uyguluyorlar. Upwork'te olduğumuz için bu tarz problemleri çok yaşamadık. Bunu unutmamak lazım.
  3. Expert here yazısını işlere başvururken sadece başlangıç yazısı olarak kullanın lütfen. Bir müşteri şikayet oluşturursa tüm başvurularınız incelenir en çok hesabın kapatılma nedenleri başında cover letter'a sadece Expert Here yazılması geliyor. (Bu arada bende expert here ile iş aldım.)Ufak bir başlangıç yazısı, müşteriye ne verebileceğiniz sorunu nasıl çözeceğiniz ve daha önce yaptığınız benzer işleri anlatabilirsiniz. Başvurularınızda kopyala yapıştır da yapmayın.
  4. Aldığınız işi teslim etmek ve müşteriyle ahlaki kurallar çerçevesinde konuşmak da Upwork kuralları içindeki önemli kurallardan birisi.
  5. VPN açıkken lütfen Upwork'e girmeyin. Profilinizin IP adresinin değişmesi hesabınızın kapatılmasına neden olabiliyor.  Bu konuyla alakalı problemler genellikle çözülüyor ama hesabınız yeni ve daha önce iş almadıysanız bu problemle çok uğraşırsınız. Tatile çıktığınızda Upwork support'a "ben şu şehre gidiyorum" gibi bir destek talebi oluşturabilirsiniz.
  6. Son olarak Support kullanmaktan çekinmeyin her sorun yaşadığınızda sorularınızı sorup bilgilenin. İyi günler.

Bu cevap Birlikte İhracat Discord kanalında cevaplandı. Cevap linkine ulaşmak için aşağıdaki butona tıklayarak giriş yapabilirsin. Linke tıkladığında Discord içindeki ilgili mesaja ulaşabilirsin. (Gizlilikten dolayı sadece üyeler görebilir.)

En iyi mesajlar

Bu güzel içerikler Birlikte İhracat topluluk üyesi freelancerlar tarafından Türkiye'deki freelancerlar için oluşturuldu ve derlendi. Mesajlara erişmek istersen aşağıdaki butondan kayıt olabilirsin.