Upwork'te banka kaynaklı sıkıntı yaşadığımızda ödeme haklarımız ne oluyor?

Soru

İlk işimi aldım, bir sanalpos entegrasyonu üzerine çalıştım. Fakat ödeme konusunda Upwork'te çok sorun yaşadım. 500$'lık işi 60$'a yapmak zorunda kaldım. Sorun tamamen banka kaynaklı olmasına rağmen ben sorun yaşadım. Upwork'te bu konuda bir freelancer'ın hakları nelerdir?

Cevap

Müşteri iş kapsamında sizinle ne üzerine anlaştıysa onun dışına çıkamaz. Sen anlaştığın kapsamın dışında kalsan bile Upwork sana her türlü destek sağlıyor. Önemli olan senin işi tamamlamış olman ve zamanında yetiştirmiş olman.

Sen işini bitirdiysen ve bununla ilgili kanıtların var ise asla ama asla refund (para iadesi) yapma.

  • Kontrattan önceki iş anlaşmasına kadar ki bütün yazdıkların da bir kanıt.
  • Teslim ettiğin iş de bir kanıt.


Dispute (Anlaşmazlık) 1 ay sürüyor.

  • Dispute (anlaşmazlık) tartışmasını Upwork Ariesi başlatır.
  • Sırayla her iki tarafa da soru sorarlar.
  • Sen işi yapıp zamanında teslim ettiysen paranı alırsın. Çünkü müşteri çoğu zaman tam olarak ne istediklerinden emin olmuyorlar, kaygılı oluyorlar Upwork bu konuda deneyimli. Asla ama asla meydan okuma.
  • Sen işi bitirdiysen müşteriden kontratı sonlandırmasını talep et. Eğer işe devam etmeni istiyorsa bu ücrete daha detaylı işlem yapamayacağını iş kapsamı dışına çıkamayacağını söyle.
  • Parasını ödesin ya da kontratı sonlandırsın. Sitenin kodlarının çok karışık olduğunu ancak çok iyi bir seviyeye getirdiğini belirt. Beklemek istemiyorsan da end contract (kontratı sonlandır) seçeneğine git ve paranı vermezse dispute (anlaşmazlık) sürecine taşı.

Bu cevap Birlikte İhracat Discord kanalında cevaplandı. Cevap linkine ulaşmak için aşağıdaki butona tıklayarak giriş yapabilirsin. Linke tıkladığında Discord içindeki ilgili mesaja ulaşabilirsin. (Gizlilikten dolayı sadece üyeler görebilir.)

En iyi mesajlar

Bu güzel içerikler Birlikte İhracat topluluk üyesi freelancerlar tarafından Türkiye'deki freelancerlar için oluşturuldu ve derlendi. Mesajlara erişmek istersen aşağıdaki butondan kayıt olabilirsin.