Upwork'te ajans ile iş alınca müşteriyle kimler görüşüyor?

Soru

Üç arkadaş ajans hesabı üzerinden çalışmalar yapmayı düşünüyoruz. Ajans için elbette her birimizin ayrı ayrı kendi hesaplarını yükseltmesi lazım ilk başta.

Ancak biz şöyle bir strateji ile yola çıkmayı düşünüyorduk:

Bir arkadaşımız şirkette toplantılar, müşteri ilişkileri ile ilgilenirken işlerin yapılması yönünde iki kişi ağırlıklı ilerleyecektik. Hem dil açığını kapatmak hem de ortak bir çaba için böyle düşündük. Ama sorun şurada başlıyor, işi ben alırsam toplantılara arkadaşım nasıl katılacak bu bir sorun gibi duruyor. Ajans etiketinin sayesinde bu durum bir sorun değil mi acaba? Bu süreç nasıl işliyor?

Cevap 1

Ajansı kuran kişi yönetici konumunda oluyor. Müşteri ilişkilerini yönetici ilerletir. İşleri ajans hesabından kabul ederken "Freelancer olarak mı ajans olarak mı işi alıyorsunuz?" diye bir seçenek çıkıyor ve burada ajansı seçiyorsunuz.

Toplantılara arkadaşlarını katmak ise en kolayı, chat üzerinden toplantılara şirketten kişileri ekleyebiliyorsunuz.


Bu cevap Birlikte İhracat Discord kanalında cevaplandı. Cevap linkine ulaşmak için aşağıdaki butona tıklayarak giriş yapabilirsin. Linke tıkladığında Discord içindeki ilgili mesaja ulaşabilirsin. (Gizlilikten dolayı sadece üyeler görebilir.)

Cevap 2

Ajans hesabında çalışan kişileri yetkilendirme kısmı var. Oradaki yetkileri ayarlarsanız ajans adına başvuru yapabilir, iletişimi yürütebilir. Ancak Non-exclusive/exclusive olmasına bağlı olarak sadece ajans üzerinden iş alma ya da kendi adına da iş alabilme gibi durumlar var. Eğer ki exclusive bir ajans üyesi olursa tüm işleri sadece ajans hesabına düşer ve ekip olarak yapılabilir.

Yani Freelancer olarak tek başına iş almasını istemiyorsanız exclusive iş yapmalısınız. Burada ufak bir detay var;

  • Saatlik iş alındığı taktirde şirkette çalışacak her bir Freelancer için ayrı kontrat açmak gerekiyor.
  • Bir de ajans ayarlarında members (üyeler) bölümünde tüm detaylar var nelere yetkili olduğu ile ilgili. Bunun haricinde mesela chat kısmında yazışırken sağ üst kısımdan add people (kişi ekle) butonuna basarak sizi eklemesi gerekiyor onun müşterileri ile chatlerini görebilmeniz için.

Bu cevap Birlikte İhracat Discord kanalında cevaplandı. Cevap linkine ulaşmak için aşağıdaki butona tıklayarak giriş yapabilirsin. Linke tıkladığında Discord içindeki ilgili mesaja ulaşabilirsin. (Gizlilikten dolayı sadece üyeler görebilir.)

En iyi mesajlar

Bu güzel içerikler Birlikte İhracat topluluk üyesi freelancerlar tarafından Türkiye'deki freelancerlar için oluşturuldu ve derlendi. Mesajlara erişmek istersen aşağıdaki butondan kayıt olabilirsin.