Upwork iş başvurusundaki ek soruların önemi

Yakın zamanda iki faklı iş için ilan açtım ve iş veren tarafından başvuru ve cover letter'ları inceleme şansım oldu. İşi verdikten sonra bakamadığım tüm başvuruları da tek tek inceledim. Gözlemlerimi paylaşmak istiyorum.

Bu birçok ilanda olan klasik sorular var biliyorsunuz. Ben de biraz cevapları merak ettiğim için bu soruları eklemiştim. Gördüm ki bir başvuruyu açtığımda cover letter'dan önce bu sorular gözüküyor.

  • Sorulara yeterince zaman ayırmayan kısa cevaplar verenleri hemen eledim. Cover letter'ını okumadım bile. Zaten böyle kısa özensiz cevap verenlerin cover letter'ı da hazır şablon gibi genelde. Kendim işe başvururken bu sorulara özenli cevap versem de çok detay vermiyordum açıkçası.

Bundan sonra ilk soruya önem vermem gerektiğini düşünüyorum. O ilk soruda dikkat çekmek gerekli. Müşterinin bu cevaplarda canı sıkıldıysa muhteşem bir cover letter yazıldıysa bile okumuyor.


Bu cevap Birlikte İhracat Discord kanalında cevaplandı. Cevap linkine ulaşmak için aşağıdaki butona tıklayarak giriş yapabilirsin. Linke tıkladığında Discord içindeki ilgili mesaja ulaşabilirsin. (Gizlilikten dolayı sadece üyeler görebilir.)

En iyi mesajlar

Bu güzel içerikler Birlikte İhracat topluluk üyesi freelancerlar tarafından Türkiye'deki freelancerlar için oluşturuldu ve derlendi. Mesajlara erişmek istersen aşağıdaki butondan kayıt olabilirsin.