Saatlik işlerde "Over-clocking" (haftalık saat limitinden fazla saat girişi yapma) tecrübesi

"Over-clocking" (haftalık saat limitinden fazla saat log'lama) ile ilgili bir tecrübemi paylaşmak istiyorum.

Ocak ayı gibi Upwork'te bir müşteri ile haftalık 10 saat limitli, saati 60 dolardan kontrat başlattık. 4 hafta çalışmak üzere başlamıştık fakat 4 haftanın sonunda müşteri bana ekstra 1-2 ay daha sürecek işler verdi. 5. haftada çalışırken, 10 saat limitini aşacak kadar iş yüküne ulaştığımı fark ettim. O zaman için haftalık 60 x 10 = 600$ benim için erişebileceğim müthiş bir rakamdı ve aklımda kontratın saat limitini artırma düşüncesi hiç yoktu. Müşterim bana 40 saat yüklük iş verse bile 10 saatlik iş girişi yapmaya razıydım, ilk uzun kontratımdı çünkü. Müşteriye bir mesaj yazarak sadece o hafta özelinde limiti aştığımı haber etmek istedim, çünkü upwork müşterinle iletişime geç gibi bir bildirim vermişti. Neyse müşteriye şöyle bir şey yazdım:

"I over-clocked this week, Upwork says the client needs to approve your over-work hours. Sorry for that, if it is not ok for you no problem, because I overworked without asking you."

Müşterim bu mesajı görür görmez haftalık saat limitini 20 saate çıkardı ve çalıştığım ek saatlerin ne kadar olduğunu ve hemen ödemek istediğini söyledi.

Bu kontrat hala devam ediyor ve haftalık limit hala 20 saat. Çoğu haftalarda 20 saate ulaşmadım, ortalama 13-14 saat çalışıyorum, son haftalarda 20 olarak gidiyorum. Kaba bir hesap yaptım, bu müşterime yazmasaydım ve 10 saat limitle devam etseydim ikinci el bir araba alacak kadar paradan mahrum kalacakmışım. Demem o ki, Türkiyede'ki alım gücünden kaynaklı olarak mevcut kontrat limitlerinden ve saatlik ücretten memnun olsanız da, eğer fazla çalıştığınızı düşünüyorsanız uygun bir dille müşteriye bunu çıtlatmakta çok fayda var. Her müşterinin hoş karşılamayacağını biliyorum, huyuna göre mesajı iletmek iyi olur. Benim için bu müşteriden aldığım fark, memurluğu bırakmam konusunda elimi o kadar rahatlattı ki anlatamam.


Bu cevap Birlikte İhracat Discord kanalında cevaplandı. Cevap linkine ulaşmak için aşağıdaki butona tıklayarak giriş yapabilirsin. Linke tıkladığında Discord içindeki ilgili mesaja ulaşabilirsin. (Gizlilikten dolayı sadece üyeler görebilir.)

En iyi mesajlar

Bu güzel içerikler Birlikte İhracat topluluk üyesi freelancerlar tarafından Türkiye'deki freelancerlar için oluşturuldu ve derlendi. Mesajlara erişmek istersen aşağıdaki butondan kayıt olabilirsin.