Revize ile kaldırttığı bilgiyi tasarıma tekrar eklememi isteyen müşteri ile iletişimim nasıl olmalı?

Soru

Upwork'te 4.işimde kötü bir müşteri ile karşılaştım.

Küçük bir grafik tasarım (broşür) işi aldım ama başıma bela oldu. İş başvuru ilanında iş kapsamı ile ilgili çok açık bilgiler olmadığı için müşteriye işe başlamadan önce neler istediğini, işle ilgili beklentilerini sordum. Sorularımı cevapsız bırakıp sadece "tasarımcı olan sensin, sonsuz özgürlük" cevabını verdi. Ben de işi anladığım şekilde yazılı olarak tanımladım ve iş kapsamında yapacaklarımı, teslim tarihimi belirterek eğer çalışma şartlarım uygunsa kontratı yollayabilirsiniz diye cevap yazdım, işe başladık.

Müşterinin bana yolladığı bilgilere göre tasarımı yapıp yolladım. Bana "adresi değiştir, şu bilgiler broşürde olmayacak, şunları koymaman lazım vb." diyerek memnuniyetsiz bir cevap yazdı. Ben de bana en başta verdiği bilgileri eklediğimi, başta iletişim kurabilseydik daha iyi olacağını, fakat yine de bilgileri istediği şekilde değiştireceğimi söyledim. Eklememi/silmemi istediği başka bir şey olup olmadığını sordum. Bana yine çok kibar olmayan bir şekilde "pardon da tasarımcı olan sensin, bana niye soruyorsun nasıl yapacaksan yap." benzeri bir cevap attı. Ben de; "tasarımla ilgili değil, broşürün içeriğiyle ilgili sorular sorduğumu, bu tavrından hiç hoşlanmadığımı, yine de işime olan saygımdan dolayı işi bitirip teslim edeceğimi" söyledim.

İşi onun istediği yeni bilgilerle revize edip yolladım. Bana cevap olarak,

  1. "tasarım güzel görünüyor, daha önce sil dediğim koordinat bilgisini tekrar ekler misin?" diye cevap attı, sabırla revizesini yaparak tekrar işi yolladım.
  2. Broşür içeriğindeki onun bana verdiği bilgilerde değişiklik yapmamı istedi, yapıp yolladım.
  3. .psd formatında dosyasını istedi, yolladım.
  4. Tamamsa kontratı bitirelim dedim. "Benim için tamam, ama istersen daha 'tatlı' renkler deneyerek daha iyi bir versiyonunu yapabilirsin." cevabını verdi.

Bu noktadan sonra anladım ki ne kadar sabırlı olabileceğimi test ettiğim bir müşteri ile çalışmaya başlamışım. Fakat bu kadar sabır bir freelncer için fazla mı diye düşünüyorum. Sizce süreci nasıl devam ettirmeliyim? Özellikle de yıldız ve yorum kısmı için önerileriniz var mı?

Cevap

En son kararı kendin ver, ancak yazdıklarına bakıldığında yönlendirilmek isteyen bir müşteri ile çalıştığını görüyorum.

Senden istediği daha tatlı rengin ne olduğunu kendisi de bilmiyor, bir kaç defa tasarımcı olan sensin demiş. Bu tarz müşteriler iş çıktısından daha çok ikna edilmek istiyorlar.

Müşteriyi ikna etme kabiliyeti de gravitas ayarlayarak olur.


Bu cevap Birlikte İhracat Discord kanalında cevaplandı. Cevap linkine ulaşmak için aşağıdaki butona tıklayarak giriş yapabilirsin. Linke tıkladığında Discord içindeki ilgili mesaja ulaşabilirsin. (Gizlilikten dolayı sadece üyeler görebilir.)

En iyi mesajlar

Bu güzel içerikler Birlikte İhracat topluluk üyesi freelancerlar tarafından Türkiye'deki freelancerlar için oluşturuldu ve derlendi. Mesajlara erişmek istersen aşağıdaki butondan kayıt olabilirsin.