Aynı anda hem freelance işte hem de remote işte çalışılabilir mi?

Upwork'te freelancer olarak çalışıyor ve aynı zamanda başka bir şirket için tam zamanlı uzaktan çalışıyor olabilirsiniz ya da bu sürece atılmaya çalışıyor olabilirsiniz.

İkisini aynı anda yapmak tabii ki zorlayıcı olabiliyor. Sadece tam zamanlı uzaktan çalışmak daha verimli bir iş deneyimi olacaktır. Bu durumda önemli olan iki durum vardır:

  1. Senden acil işler isteyecekler mi?
  2. Her an ulaşılabilir olman gerekiyor mu? Yoksa sana günlük x saat iş verip sadece onu mu bekleyecekler?

Serbest çalışanların aynı zamanda her gün gittikleri tam zamanlı bir işleri olması nadir değildir. Bir şirket için uzaktan çalışıyor ve başka bir şirket için serbest çalışıyorsanız, zamanınızı ikisi arasında dengelemek zor olabilir. Özellikle de bunu tek başınıza yapıyorsanız.

Bununla birlikte, zamanınızı üretken ve verimli kullanmaya devam ederken her iki işe de ayak uydurabilmenizi sağlamanın yolları vardır.

Aynı anda farklı işlerde çalışırken uygulanabilecek yöntemler

Örneğin, şunları yapmak isteyebilirsiniz:

  • Müşterilerinizle yapacağınız toplantıları günün belirli saatlerinde (örneğin: sabah 9-11) planlayın ki diğer müşterileriniz veya iş arkadaşlarınızla yapacağınız toplantılarla çakışmasın.
  • Tüm e-postalarınızın öğleden önce gönderildiğinden emin olun, böylece spam klasörlerinde veya spam filtrelerinde kaybolmazlar.
  • Örneğin, bir yazarsanız ve her iki şirket için de blog yazıları yazmak istiyorsanız (kendi blogunuzu tutmaya devam ederken), bu blog yazılarını başka bir işinizin olmadığı günler için planlamayı deneyin. Ya da bir editörseniz ve her iki müşterinin de metinlerini düzenlemek istiyorsanız (yine kendi editörlük işinizi sürdürürken), herhangi bir çakışma olmaması için bu görevleri her hafta aynı saatlerde planlamayı deneyin.

En iyi mesajlar

Bu güzel içerikler Birlikte İhracat topluluk üyesi freelancerlar tarafından Türkiye'deki freelancerlar için oluşturuldu ve derlendi. Mesajlara erişmek istersen aşağıdaki butondan kayıt olabilirsin.