Non-compete (rekabet etme yasağı) ve non-deal (gizlilik yasağı) sözleşmeleri remote işlerde (uzaktan işlerde) çok yaygın mı?

Soru

Yurtdışında çok fazla remote iş tecrübem olmadığı için non-compete ve non-deal sözleşmeleri yaygın mı merak ediyorum.

Bir UK ajansı remote iş teklifi gönderdi ama koşul olarak;

  1. 3 ay non-compete sözleşmesi

2. Ömür boyu potansiyel müşterimle çalışamazsın diyor.

Uzaktan çalışma şartlarında bu kadar ağır sözleşme olması normal mi?

Remote İş Sözleşmeleri  

Rekabet etmeme ve anlaşma yapmama anlaşmaları uzaktan yapılan işlerde yaygın değildir.

Bu anlaşmalar bir şirketin rekabet avantajını ve fikri mülkiyetini korumak için kullanılır. Bir kişi rekabet etmeme anlaşması imzaladığında, bir rakip için çalışmamayı veya aynı pazarda benzer ürünler satmamayı kabul eder. Anlaşma yapmama anlaşmaları, çalışanların bir şirketten ayrıldıklarında müşterileri veya müşterileri yanlarında götürmelerini engeller.

Çoğu uzaktan çalışan şirket, çalışanlarının farklı iş fırsatları arasında hareket etme özgürlüğüne değer verdiği için çalışanlarından rekabet etmeme veya anlaşma yapmama sözleşmesi imzalamalarını istemez.

Uzaktan çalışanların fiziksel konumları veya müşterileri olmadığından, ticari sırları veya müşteri listelerini çalma riskleri çok azdır. Ayrıca müşterilerini kaybetme konusunda endişelenmelerine de gerek yoktur: müşterilerin sadakati, herhangi bir çalışandan ziyade şirketle olan ilişkileri tarafından zaten oluşturulmuştur.

En iyi mesajlar

Bu güzel içerikler Birlikte İhracat topluluk üyesi freelancerlar tarafından Türkiye'deki freelancerlar için oluşturuldu ve derlendi. Mesajlara erişmek istersen aşağıdaki butondan kayıt olabilirsin.