Müşteriyle yapılan ön görüşmeyi ücretlendirmek doğru olur mu?

Soru

Müşteriyle yapılan ön görüşmeyi ücretlendirmek doğru olur mu?

Cevap

Upwork'te sadece fikir sormak için danışmanlık isteyen müşteriler olmaya başladı. Bu tür durumlarda, işin içeriği/kapsamı net olmadığı için kontratı başlatmıyorum ve müşteriden bir ön görüşme rica ediyorum. Bu ön görüşme için de önden şartlarımı müşteriye iletiyorum;

  • Eğer ön görüşme yarım saatlik süreyi geçerse ücretlendirme yapacağımı söylüyorum.

2 defa bu işlemi gerçekleştirdim, ilkinde direct contract (direkt kontrat) ile 1 saatlik ön görüşme bedeli olarak ücretlendirdim.  İkinci işte işin kapsamı görüşmede netleştiği için bu süreyi saatlik olarak işe manuel (elle) ekledim.

Ön görüşmenin ücretlendirmesinin müşteri tarafında bir olumsuzluk yarattığını düşünmüyorum. Neticede ön görüşme de işin başarısı işin çözülüp çözülememesi ve bu süreçteki iletişim ile ilişkili. Kritik nokta aslında görüşme öncesinde müşterinin ücreti ödemeye ikna olmuş olması lazım.  Zaten konuşma da çok rahat geçiyor; tanışma, nasıl ilerlenecek, neler gerekir, neler yapıldı daha önce vb.


Bu cevap Birlikte İhracat Discord kanalında cevaplandı. Cevap linkine ulaşmak için aşağıdaki butona tıklayarak giriş yapabilirsin. Linke tıkladığında Discord içindeki ilgili mesaja ulaşabilirsin. (Gizlilikten dolayı sadece üyeler görebilir.)

En iyi mesajlar

Bu güzel içerikler Birlikte İhracat topluluk üyesi freelancerlar tarafından Türkiye'deki freelancerlar için oluşturuldu ve derlendi. Mesajlara erişmek istersen aşağıdaki butondan kayıt olabilirsin.