Freelancer olarak müşterilerin tekliflerini değerlendirirken dikkat edilmesi gereken 5 nokta

Bir serbest çalışan olarak, ortaya çıkan her türlü durumla başa çıkmaya hazırlıklı olmalısınız. İşte müşterilerin tekliflerini değerlendirirken göz önünde bulundurmanız gereken bazı hususlar:

  1. Teklifi her zaman dikkatlice okuyun. İşin kapsamını, zaman çizelgesini ve bütçeyi anladığınızdan emin olun.
  2. Bir müşteriyle anlaşma imzalamadan önce tüm sorularınızın yanıtını aldığınızdan emin olun. Bu, sürecin ilerleyen aşamalarında zaman ve enerji tasarrufu sağlayacaktır.
  3. Görüşme sırasında teklifte belirtilmeyen bir şey ortaya çıkarsa, çözülene kadar ilerlemeyin.
  4. Bir müşteri teklifinde yazılı olarak belirttiğinden daha fazlasını isterse, durumu netleştirmek ve herkesin aynı fikirde olmasını sağlamak için açıklayıcı ifadeler kullanın.
  5. Sözleşmeyi imzalamadan önce her şeyin sözleşmede yazılı olduğundan emin olun, böylece ikiniz de daha sonra herhangi bir şeyi unutmazsınız veya her iki taraf (siz ve müşteriniz) arasında başlangıçta neyin kararlaştırıldığı konusunda daha sonra herhangi bir karışıklık yaratmazsınız.

En iyi mesajlar

Bu güzel içerikler Birlikte İhracat topluluk üyesi freelancerlar tarafından Türkiye'deki freelancerlar için oluşturuldu ve derlendi. Mesajlara erişmek istersen aşağıdaki butondan kayıt olabilirsin.