Müşterim ödemelerimi Upwork dışında direkt Türkiye'deki bankama yollarsa ne gibi sıkıntılar olabilir?

Soru

Müşteri ile Upwork üzerinden tanıştık ama WhatsApp üzerinden daha çok iş hakkında konuştuk. İşi tamamladım ve Upwork üzerinden ödeme aldım. Daha sonra müşteri bana "Upwork olmadan zaten konuşabiliyoruz e-mail olarak da iş atabilirsin" dedi. Ben her ne kadar Upwork üzerinden devam etmek istesem ve Upwork'ün kolaylıklarını müşteriye anlatsam da; "Yeni işlere bu şekilde devam etmek istiyorum ve sana ücretleri Türkiye'de bulunan bankana da gönderebilirim" dedi. En son veda mesajları yazıyordu maalesef ben de teklifini kabul etmek zorunda kaldım. Şuan onun işlerini yapmaya devam ediyorum ama ödeme alacağım zaman direkt hesabıma ödemeyi gönderecek beni bu durumda ne gibi zorluklar bekliyor?

Cevap

Birincisi; müşterinin ödemeyi sessiz sedasız, uzatmadan ödediğini varsaysam bile.

1- Uluslararası para transferi olduğu için anında gelmeyecek, gönderemeyecek, bir aksilik çıkacak, tedirgin olacaksın.

2- İkincisi; kapsam ve iletişim, Whatsappa geçtiğin için istediği zaman yazacak, başka başka şeyler de isteyecek.

3- Üçüncüsü; güvence, sesini çıkartamayacaksın, elinde seni bildirme hakkı bile var artık, sonucunda Upwork'e gidip, bu kişi benimle Upwork dışında çalışmak istedi bile diyebilir, sonrasında memnun kalmadığın bir durumda kime şikayet edeceksin?


Bu cevap Birlikte İhracat Discord kanalında cevaplandı. Cevap linkine ulaşmak için aşağıdaki butona tıklayarak giriş yapabilirsin. Linke tıkladığında Discord içindeki ilgili mesaja ulaşabilirsin. (Gizlilikten dolayı sadece üyeler görebilir.)

En iyi mesajlar

Bu güzel içerikler Birlikte İhracat topluluk üyesi freelancerlar tarafından Türkiye'deki freelancerlar için oluşturuldu ve derlendi. Mesajlara erişmek istersen aşağıdaki butondan kayıt olabilirsin.