Müşterim benden daha düşük ücretle mi çalışmamı istiyor?

Soru

"Hi, I reviewed your profile, but was wondering what you would need for a monthly salary to be full time at 40 hours per week. There were several applicants with lower hourly rates, but I'm asking everyone for their monthly salary expectation just to make sure I'm comparing apples to apples. Let me know, Thank you!"

Başvurduğum bir işe müşteriden böyle bir soru aldım fakat nasıl cevaplamak gerektiği konusunda biraz fikre ihtiyacım var. Sizce nasıl cevap vermek daha doğru olur?

Cevap

Müşterinin gönderdiği mesajdan "daha düşük ücretle çalışanlar var ama seni onlarla da kıyaslamak istemiyorum" da diyerek inceden bir pazarlık etmek istemiş gibi anladım.

Benim yaşadığım bir deneyim;

  • Yaklaşık 3 aydır çalıştığım biri var. Başlangıçta 30 dolar teklif ettim. Müşteri, biz daha önce başka bir freelancer ile 12 dolara çalışıyorduk dedi.  Ben de 25 dolar olsun o zaman dedim. Pahalı bulmasına rağmen kabul etti.
  • İş başladıktan sonra birkaç defa müşteride bu kadar para veriyoruz en mükemmeli olmalı duygusuyla karşılaştım. Sanki yaptıklarımdan memnun olmuyor gibiydi. Beklentilerin üzerinde ücreti kabul ettirmenin böyle bir yan etkisi olabilir.

Ücreti çok kırmamak lazım. Pahalı iyidir. Bir ürün/hizmet hakkında kalitesi hakkında fikrimiz yoksa tek değerlendirme kriterimiz fiyatıdır.


Bu cevap Birlikte İhracat Discord kanalında cevaplandı. Cevap linkine ulaşmak için aşağıdaki butona tıklayarak giriş yapabilirsin. Linke tıkladığında Discord içindeki ilgili mesaja ulaşabilirsin. (Gizlilikten dolayı sadece üyeler görebilir.)

En iyi mesajlar

Bu güzel içerikler Birlikte İhracat topluluk üyesi freelancerlar tarafından Türkiye'deki freelancerlar için oluşturuldu ve derlendi. Mesajlara erişmek istersen aşağıdaki butondan kayıt olabilirsin.