Müşteriler işe başvuru sürecinde Freelancer'ı suistimal edebilir mi?

Soru

3 tane müşteri ile active proposal (aktif iş başvuruları) kısmında başvuru için ne istedilerse yaptım ama müşteriler belirli bir noktadan sonra yazdıklarıma geri dönüş yapmıyorlar, başvurumu da siparişe döndürmüyorlar, o iş için harcadığım süre de boşuna gidiyor. Acaba nerede hata yapıyorum?

Not: 3 müşteride daha önce Upwork'te hiç iş açmamıştı henüz ilk iş ilanlarıydı.

Cevap

Ne kadar zaman harcadığınızı bilmiyorum ama başvuru süreçleri zaman alıyor. Hiçbir şey olmasa bile cover letter (ön başvuru yazısı) veya Loom videosu hazırlanması bile uzun sürebiliyor. Sonrasında da müşteri birçok soru sorarak onaylamadan oyalayabiliyor.

Bu aşamada bir noktaya kadar zaman kaybı olacağını kabullenmeliyiz. Ama bunu suitstimal haline getiren bir müşteri varsa (kontrat öncesinde iş yaptıran) nazik ama açık bir dille belirtin bence.

  • "I hope you got all answers regarding my approach, would be able to give a timeline when I can start working?"

Bu cevap Birlikte İhracat Discord kanalında cevaplandı. Cevap linkine ulaşmak için aşağıdaki butona tıklayarak giriş yapabilirsin. Linke tıkladığında Discord içindeki ilgili mesaja ulaşabilirsin. (Gizlilikten dolayı sadece üyeler görebilir.)

En iyi mesajlar

Bu güzel içerikler Birlikte İhracat topluluk üyesi freelancerlar tarafından Türkiye'deki freelancerlar için oluşturuldu ve derlendi. Mesajlara erişmek istersen aşağıdaki butondan kayıt olabilirsin.