JSS (İş Başarı Puanı) %50 seviyelerine düşünce iş alabilmek için ne yapmalıyım?

Soru

Müşterim biten işe 4.60 yıldız verince JSS %56 seviyesine düştü. Bu andan itibaren iş alabilmek için takip etmem gereken adımlar nelerdir?

Cevap

JSS'nin %50'ye düşmesinin nedeni gizli feedback. Senin tüm iş verenlerin gizli feedback'te (Private Feedback) düşük puan vermiş olmalılar.

Ben dördüncü işimde bir Türk müşteri ile çalıştım ve onunla da hafif çalkantılı gittik. Bana açık 5 yıldız ve güzel bir yorum bırakmasına rağmen gizli feedback'te 8 gibi bir puan vermiş olmalı ki diğer müşterilerimle hiçbir sorun yaşamamış olmama ve profilimde hep 5 yıldız ve güzel yorumlar olmasına rağmen JSS %89 seviyesinde açılmıştı.

JSS seviyeni yükseltmen için tavsiyem:

  • Reddit'de ve Community'de de bahsedildiği gibi bütçesine, ülkesine vs. bakmadan küçük işler almalısın.
  • Ayrıca bir müşteri ile devamlı çalışabilirsen ve bu uzun dönem müşterinden iyi puan alırsan JSS'ni daha çok etkiliyor.
  • Yüksek bütçeli işler de JSS'yi daha çok etkiliyor.
  • Yazdığım bilgilerle nedenden çok nasıl çözebileceğini açıklamaya çalışıyorum. Bu yüzden JSS'nin tekrar hesaplanması için ücret ne olursa olsun ne kadar fazla iş yaparsan (başarılı bir şekilde) o kadar yapmalısın.


JSS Hakkında Ek Bilgi

  1. JSS 2 haftada bir hesaplanmaktadır fakat iki haftada bir eski JSS etkisi tamamen geçmiyor. Sadece JSS 2 haftada bir biraz daha değişkenlik gösteriyor, yani kapsamı sadece son iki hafta değil.  JSS son 6 ay 12 ay ve 24 ay olarak hesaplanıyor.
  2. JSS oran ve dilimlerinin tam olarak nasıl hesaplandığı Upwork tarafından açıklanmıyor. Burada tahmini ve genel geçer özelliklerden bahsediyoruz.
  3. JSS oran ve dilimlerinin tam olarak nasıl hesaplandığı Upwork tarafından açıklanmıyor fakat uzun dönem işlerin daha çok etkilediği biliniyor.

Bu cevap Birlikte İhracat Discord kanalında cevaplandı. Cevap linkine ulaşmak için aşağıdaki butona tıklayarak giriş yapabilirsin. Linke tıkladığında Discord içindeki ilgili mesaja ulaşabilirsin. (Gizlilikten dolayı sadece üyeler görebilir.)

En iyi mesajlar

Bu güzel içerikler Birlikte İhracat topluluk üyesi freelancerlar tarafından Türkiye'deki freelancerlar için oluşturuldu ve derlendi. Mesajlara erişmek istersen aşağıdaki butondan kayıt olabilirsin.