İşe Başvurma Süreci Hakkında Öneriler

İşe Başvurma Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hem yeni başlayanlara hem de belli seviyeye gelmiş ama tıkanmış arkadaşlara yardımcı olabileceğini düşündüğüm kendi deneyimlerimi  paylaşıyorum.

  1. Açık kontratların yüzde yüz profil görünürlüğüne etkisi var. Açık kontrat sayısının kapanmış kontrat sayısına oranla en fazla yüzde 30  olması gerekiyor aksi halde Upwork elinizde iş olduğunu düşünüp tekliflerde açık kontratı olmayanları öne çıkarıyor. Zaten başvurunuz ilk 5 sırada değilse müşteri çok büyük olasılıkla bakmıyor.
  2. Yeni başlayanlar için yeterli tecrübeniz varsa saatlik ücretinizin en az 40 dolar olması lazım. Fiyat kırarak ya da ucuz iş gücü sağlayarak iş alayım mantığı Upwork'te çalışmıyor. Upwork her kontrattan komisyon aldığı için genelde en yüksek fiyat verenleri üst sıralarda en düşük fiyat aşağı sıralarda gösteriyor.
  3. Profil fotoğrafının net olması en önemli konu.
  4. Başvururken portfolyolarınızın çeşitli ve alana uygun olması gerekiyor. Biraz zamana ihtiyacınız olacak ama sosyal medya, animasyon, 3D tasarım, vb. portfolyo hazırlamaktansa Cryptocurrency, Beauty, B2B olarak portfolyo hazırlarsanız ilgili alanlardan daha rahat iş alabilirsiniz. Müşteri çoğu zaman iş tecrübesinden ziyade sektörel tecrübe arıyor.
  5. Müşteriler %90 yüklenilen dosyaları indirmiyor. Bu yüzden işe başvururken göndereceğiniz dosyaları link olarak gönderin.
  6. Maksimum 3 cümleden oluşan uzun olmayan proposal yazmaya çalışın. Kendinizi satmaya çalışmayın. İşle ilgili cevap alabilecek bir soru sormak ya da konuşma başlatıcı cümleler kullanmak mülakat şansınızı arttırıyor.
  7. Aramalarınızı kesinlikle daraltmayın. Çoğu müşteri verdiği işin ne olduğunu bilmiyor. Yanlış etiketlerle çok fazla iş çıkıyor ve insanlar aramalarını daraltıp görmediği için rekabet daha az oluyor.

En iyi mesajlar

Bu güzel içerikler Birlikte İhracat topluluk üyesi freelancerlar tarafından Türkiye'deki freelancerlar için oluşturuldu ve derlendi. Mesajlara erişmek istersen aşağıdaki butondan kayıt olabilirsin.