İş bitmeden kontratı iptal eden müşteri için ne yapmalıyım?

Soru

10 saatlik kolay bir iş için kontrat yaptıktan kısa bir süre sonra işi draft (taslak) halde müşteriye teslim ettim ve feedback istedim. Müşteri kontrat henüz bitmeden kontratı iptal edip 1 yıldız verdi ve yalan bir yorum yazdı.

Açıkçası geçmiş tüm yorumlardan feyz alacağım ama bunu yaparken zaman kaybetmemek adına sizlerden de fikir almak istedim. Müşteri ile yaşadığım sıkıntı için Upwork'te takip etmem gereken prosedür nedir?

Cevap

  1. Asla geri ödeme (refund) yapma.
  2. Upwork ekibine anlaşmazlık yaşadığınızı (dispute) belirt. Dispute sürecine girerseniz müşterinin yorum yapma hakkı da olmuyor.

Müşteri tarafından işi kötüye kullanma var. Time tracker (zaman takipçisi) açıksa anlaşmazlığın senin lehine çözülmesi için  tüm delillere sahipsin. Ayrıca mesajlaşma kutunda yazıştıkların da senin delilin.

Upwork genelde anlaşmazlıklarda müşteriden yana ama burada müşterinin şüpheli davranışları mevcut. O yüzden endişelenme. O parayı her türlü alırsın.


Bu cevap Birlikte İhracat Discord kanalında cevaplandı. Cevap linkine ulaşmak için aşağıdaki butona tıklayarak giriş yapabilirsin. Linke tıkladığında Discord içindeki ilgili mesaja ulaşabilirsin. (Gizlilikten dolayı sadece üyeler görebilir.)

En iyi mesajlar

Bu güzel içerikler Birlikte İhracat topluluk üyesi freelancerlar tarafından Türkiye'deki freelancerlar için oluşturuldu ve derlendi. Mesajlara erişmek istersen aşağıdaki butondan kayıt olabilirsin.