Güney Amerika'da bir tarım firmasıyla ihracat deneyimi

Bir tarım firmasındaki deneyimimi daha iyi anlatabilmek için bazı ekran görüntülerini de eklemem gerekiyor.

Firma Güney Amerika'da üretim yapan ve birçok çiftçi için çalışan bir tarım firması. Ağırlıklı olarak meyve üretimi yapıyorlar.

  • Adımda bana 10 günlük ufak bir veri girişi ve bir iki basit raporlama ekranı ile 3 sayfalık bir döküman gönderdiler.
  • İşi 10 günde bitirebileceğimi söyledim.
  1. Adım: İlk önce prototip bir yazılım yaptım, mimariyi oluşturdum, veri tabanı ve exe. sağladım. Menu yerkilensirmesi ve çalışan kartı, ofis tanımları gibi standart şeyler yapıp gönderdim.
  2. Adım: Sonra müşteri, Upwork chat'e kendi ekibinden iki arkadaşını da eklemek istediğini söyledi. Tabii ki olur dedim. Gelen kişilerden birisi  devops (yazılım geliştirici) diğeri proje yöneticisi çıktı.
  3. Adım: Kafalarında basit bir şey ile başlama fikri vardı. Basit iş hallolduktan sonra eğer yapılan iş çalışır ve işlerini görürse başka bir yazılım firmasına büyük bir proje olarak yaptırmayı düşünüyorlardı. Ama sanırım artık tüm projeyi bana yaptırmaya karar verdiler. Çünkü projenin kapsamını büyüttüler.
  4. Adım: Elimdeki iş bitince başka bir projelerinin de olduğu haberini verdiler. İki haftadan fazladır projenin rapor tarafında çalışıyorum. Bol grid ve chart ekranları üzerinden çalışıyoruz. Başlarda böyle yapabilir miyiz, şöyle yapabilir miyiz diye çok soru soruyorlardı, benim söyledikleri her işi yapabildiğimi gördükten sonra raporlama için ayrı proje oluşturdular.

KÜÇÜK TABLO BURAYA GELECEK

  1. Adım: Müşterilerin iş kapsamı çok ilerledi birlikte çalıştıkça. İlk başlarda sürekli sorular soruyordum. Şimdi hazırladıkları dökümanlar kafamda tam oturuyor.
  2. Adım: Artık Aslında müşteriyle karşılıklı olarak yeni şeyler öğrenip, birbirimizi geliştiriyoruz:
  • Tarım alanındaki sulama makineleri ve zamanlayıcıları, ekim makineleri, ürünlerin yetişme süreleri, toplanma süreleri, hektarların oranları,  ölçüleri vb. Bu konular özelinde grid ve pivot grid giriş ekranları yaptım.  Şimdi onların özel matematiksel formülleri ile birlikte rapor ekranlarını yapmaya başladık.

Bir geliştiricinin ya da üreticinin heyecanı paradan çok yarattığı şeyin kullanılmasından oluyor. Tüm heyecanım bundandır.


Bu cevap Birlikte İhracat Discord kanalında cevaplandı. Cevap linkine ulaşmak için aşağıdaki butona tıklayarak giriş yapabilirsin. Linke tıkladığında Discord içindeki ilgili mesaja ulaşabilirsin. (Gizlilikten dolayı sadece üyeler görebilir.)

En iyi mesajlar

Bu güzel içerikler Birlikte İhracat topluluk üyesi freelancerlar tarafından Türkiye'deki freelancerlar için oluşturuldu ve derlendi. Mesajlara erişmek istersen aşağıdaki butondan kayıt olabilirsin.