Freelancer olmak için gerekli özgüveni nasıl sağlarım?

freelancer.guide'ı okuyarak işe başlayabilirsiniz.

Bence ilk adım başarısız olma korkusunu aşmak. Serbest çalışan olmak biraz girişimci olmaya benziyor, ancak daha az risk ve daha fazla istikrar var. Potansiyel para kaybına değil, kazanabileceğiniz ödüllere odaklanmalısınız.

Daha önce hiç serbest meslek sahibi olmadıysanız, zamanınızı etkili bir şekilde nasıl yöneteceğinizi ve çok çalışmayı öğrenmeniz gerekecektir. Bazı insanlar bunu kendi başlarına yapacak kadar disiplinli olmayı zor bulurlar, bu nedenle size yardımcı olabilecek birisinin olması en iyisi olacaktır.

Kendi alanlarında başarılı olan diğer serbest çalışanlardan, hatta serbest çalışan olarak çalışmayan ancak kendi işlerini yönetme deneyimi olan kişilerden tavsiye almayı da deneyebilirsiniz. Bu şekilde, serbest çalışan olarak başlarken veya bağımsız bir iş yürütürken kendileri için neyin işe yarayıp neyin yaramadığını öğretebileceklerdir.

Bir sonraki adım, Upwork veya Freelancer (hem yarı zamanlı hem de tam zamanlı işler sunan) gibi siteler aracılığıyla çevrimiçi olarak başvurmadan önce bu iş için hangi becerilerin gerekli olacağını araştırmaktır. Eğer bu becerilerle ilgili deneyiminiz varsa hemen başvurmanızı öneririm çünkü bu tür işler çok çabuk bitiyor!

En iyi mesajlar

Bu güzel içerikler Birlikte İhracat topluluk üyesi freelancerlar tarafından Türkiye'deki freelancerlar için oluşturuldu ve derlendi. Mesajlara erişmek istersen aşağıdaki butondan kayıt olabilirsin.