Freelancer olarak müşteriye sözleşme hazırlayabilir miyim?

Soru

Freelancer olarak müşteriye sözleşme hazırlayabilir miyim?

Cevap

Müşteri iletişimi konusunda yaşadığım sözleşme deneyimini anlatmak istiyorum.

Eskiden (ihracat yapmıyorken) olsa "ay para lazım n'apalım" deyip en arıza tipleri bile müşterim olarak kabul ediyordum. Sonra bu müşterilere kapı gibi bir sözleşme hazırladım. İş akış şeması tasarladım.

  • İş akış şeması; projede adım adım neler yapıyorum, müşteri en geç kaç günde cevap vermek zorunda bilgilerini içermektedir.

Geçen gün arayan bir müşteri adayı, ay o iş de var bu da var ama tam sayısını bilmiyorum şimdilik, bütçemiz de yok zaten gibi laflarla sohbeti uzattı da uzattı. Dedim bir dur, size bir açıklama yapayım.

"Sözleşmesiz ve faturasız çalışmıyorum. O nedenle yaptırmak istediğiniz tasarımların tam adedini öğrenmem lazım ki sözleşmeye gireyim." dedim. "Sözleşme mi?" dedi. Ve uzun bir sessizlik oldu. "Ne sözleşmes?" yine sessizlik.

O kadar sessiz oldu ki, "Banu hanım, hala orada mısınız sesiniz kesildi de" dedim. "Yani siz baya profesyonelsiniz o zaman, biz öyle bir şey düşünmemiştik daha hızlı, hemen yapacak birini şey etmiştik" dedi.

Dedim, "hem bütçemiz yok diyorsunuz, ucuz iş istiyorsunuz, hem işin ne kadar süreceği belli değil, sözleşmesiz ve faturasız istiyorsunuz. Ben bu şekilde çalışmıyorum." Şu anda yaşadığım rahatlamayı size anlatamam. Teşekkürler DOLARIN VERDİĞİ ÖZ GÜVEN ve UPWORK aracılığıyla iş yapma rahatlığı...


Bu cevap Birlikte İhracat Discord kanalında cevaplandı. Cevap linkine ulaşmak için aşağıdaki butona tıklayarak giriş yapabilirsin. Linke tıkladığında Discord içindeki ilgili mesaja ulaşabilirsin. (Gizlilikten dolayı sadece üyeler görebilir.)

En iyi mesajlar

Bu güzel içerikler Birlikte İhracat topluluk üyesi freelancerlar tarafından Türkiye'deki freelancerlar için oluşturuldu ve derlendi. Mesajlara erişmek istersen aşağıdaki butondan kayıt olabilirsin.