Fiverr komisyon kesintisi faturada belirtiliyor mu?

Soru

Fiverr'da 500 $'lık bir iş yaptığımızda kontratta 500$ gösterecek. Yüzde 20 Fiverr kesintiyle bize 400$ yatacak. Bu 100$ 'ı gider olarak gösteremeyeceğiz. Bankaya yatan 400$ üzerinden mi fatura keseceğiz? 500 $'lık iş yapıp 400 $'lık fatura kesersek bu olası bir vergi denetiminde sıkıntı yaratır mı?

Ve eğer 100$'ı gider olarak göstermek istersek 400$ fatura kesip sonrasında 100$ gider göstermek mümkün oluyor mu?

Cevap

Bildiğim kadarıyla şöyle; banka hesabına yatan miktara göre fatura kesebiliyorsun zaten bunda sorun yok. Ama kontratta 500$'lık iş yapıp bunun faturasını Fiverr'a kesip yıl sonunda resmi makamlar için bir gelir beyanı alabiliyorsun. Aldığın beyan resmi olduğu için bu sefer 100$'ı gider olarak gösterebiliyorsun. Bir iş için düşünmemek lazım düşün ki 1 yılda 20$ bin iş yaptın ve bunun kesintisi yani %20'si 4$ bin. 4$ bin şu anki kurla neredeyse 34 bin TL para yapıyor.

Bu yöntem Fiverr tarafından kendi Tax kısmında yazıyor ben son 3-4 iştir böyle yapıyorum ama için rahat olsun diyorsan bankana yatan miktar neyse onun üzerinden kesip bu komisyonları gider gösteremezsin.

Ve evet mümkün, yıl sonunda Fiverr resmi beyan verdiğini söylüyor. Resmi olarak beyan verdikten sonra yapılan tüm işlerin aslı olan ücreti gösterip aradaki farkı gider göstermek mümkün. Support/ Tax kısmında Fiverr kendisine fatura kesilmesi gerektiğini söylüyor ancak bankaya yatan hesap neyse onu müşteriye de kesilebilir. Böyle olursa 500$'ın 100$'ını gider gösteremezsiniz.


Bu cevap Birlikte İhracat Discord kanalında cevaplandı. Cevap linkine ulaşmak için aşağıdaki butona tıklayarak giriş yapabilirsin. Linke tıkladığında Discord içindeki ilgili mesaja ulaşabilirsin. (Gizlilikten dolayı sadece üyeler görebilir.)

En iyi mesajlar

Bu güzel içerikler Birlikte İhracat topluluk üyesi freelancerlar tarafından Türkiye'deki freelancerlar için oluşturuldu ve derlendi. Mesajlara erişmek istersen aşağıdaki butondan kayıt olabilirsin.