Çevirmenlik alanında değer göreceğin en önemli 6 Beceri

Çevirmenlik alanında değer göreceğin en önemli 6 Beceri

Gelelim teknik yeteneklerin yanında aynı oranda önemli olan soft yeteneklere. Buna sosyal ya da temel beceriler de diyebiliriz. Bunlar yalnızca çeviri, yazı gibi sektörlerde geçerli değil; aynı zamanda tüm mesleklerde arzu edilen, gerekli becerilerdir. Aslında profesyonelleşmek için gerekli olan yetkinlikler diye tanımlamak, çok daha doğru ve kapsayıcı olur. Peki bunlar nelerdir? Biraz da bu kısma odaklanalım:

Detaycılık

Bir çeviri projesinin veya görevinin ince noktalarını düşünmek, büyük resmi görselleştirmene ve sonucun nasıl görünebileceği konusunda daha iyi bir fikre sahip olmana olanak sağlar. Ayrıntılara gösterilen özeni sürdürmek aynı zamanda üretkenliği artırmaya da yardımcı olur. Bu yapılabilecek potansiyel hataları fark edip önüne geçmek anlamına gelir.

Planlama Becerisi

Bunların bir çevirmen olarak farklı görevlere odaklanmanı ve zamanını, enerjini, gücünü, zihinsel kapasiteni ve fiziksel alanını mümkün olduğunca verimli kullanmanı sağlayan yetenekler olduğu açıktır.

Öz motivasyon

Kendini motive etmenin, kişileri aksilikler karşısında bile devam etmeye, fırsatları değerlendirmeye ve başarmak istediklerine bağlılık göstermeye sevk eder. Çevirmenler de dahil olmak üzere serbest meslek sahibi herhangi bir kişi için hayati önem taşıyan bir soft yetenektir.

İletişim

İletişim becerileri, insanlarla etkili bir şekilde etkileşim kurmana ve varlığını hissettirmene olanak tanır. Bir ekipte, meslektaşlarla etkili iletişim kurabilmek, güven oluşturmaya, profesyonel ilişkileri güçlendirmeye, ekip çalışmasını artırmaya, aidiyet duygusu geliştirmeye ve daha üretken olmaya yardımcı olur. Aynı zamanda her bir potansiyel müşterin ile aranda oluşturduğun ilk ve temel yapı taşıdır. İyi bir dinleyici olmak da bu yolda karşına çıkacak birçok pürüzü düzeltmene olanak tanır. Değişen koşullara doğru şekilde yanıt vermene olanak sağlar.

Esneklik

Esneklik belki de en önemli bir soft becerilerden biri, çünkü yeni görevleri ve yeni zorlukları sakince ve telaşa kapılmadan benimseme yeteneğini ve istekliliğini tanımlayan bir kavram. Esnek bir çevirmen, ihtiyaç duyulan her yerde yardım etmeye, ekstra sorumluluklar almaya ve planlar değiştiğinde bile hızla uyum sağlayıp soruna adapte olmaya isteklidir. Her sektördeki işverenler, istekli ve iyimser bir tavır sergileyebilen ve değişimden etkilenmeyen adaylar arıyorlar ve çevirmenlik sektörü de bunlardan ayrı bir sektör değil.

Güvenilirlik

Bu kavram senin, işi zamanında teslim etmen ve doğru bir şekilde çalışman anlamına geliyor. Basitçe söylemek gerekirse, güvenilir olmak, yapacağını söylediğin şeyi, yapacağını söylediğin zaman yapman anlamına gelir. Herhangi bir görevi tamamlamak için sana güvenilebilir. Sana düşen sorumluluk, bunu başarılı bir şekilde yerine getirmek olacaktır. Sürekli değişen bir dünyada, güvenilir kalmak, beklentileri yönetmek ve her zaman hesap verebilir olmak anlamlarına da gelir. Bir işveren için bu kavramın ne kadar önem arz ettiğini eklemeye gerek yoktur sanırım.

Çevirmenin sahip olması gereken 10 yetenek
İstediğin meslek grubunda uzmanlaşmak ve bu meslek grubundan gelir elde etmek istiyorsan, geliştirmen gereken bazı kollar olacak. Tercümanlık mesleği eğer senin için cazip bir sektör ise, işte bu alanda geliştirmen gereken bazı yetenekler: Her İki Dil İçin Yeterli SeviyeHedef iki dil arasında tercü…
Çevirmenin Sorumlulukları nelerdir?
Tercümanlık pozisyonundaki kişinin de, diğer meslek dallarında olduğu gibi belli sorumlulukları var. Gerekli yetenekleri sağladığını ya da sağlayacağını düşünüyorsan biraz da seni bekleyen sorumluluklar üzerine konuşalım: İş Tesliminde DakiklikBu kısım, aslında yazılı çeviri işlerinde daha çok geçer…
Çevirmen (Tercüman) Mesleği Nedir, Nasıl Olunur?
Tercümanlık; herhangi bir dilden başka bir dile içeriklerin çevrildiği; anlam ve bütünlüğü bozmadan aynı akıcılığın sağlanması odaklı bir meslek tanımıdır. Tercümanlık tanımı; bütün dillerin çeviri teorisini, dil yapısını, kültürünü, uygulamasını aktaran meslek dalı olarak tanımlanır. Globalleşen dü…

Hey freelancer! Aramıza katılmaya hazır mısın?

Upwork ve Fiverr ile $3M+ kazanan 600+ freelancer ile birlikte düzenli gelir kazanmanın yollarını, seninle aynı işi yapanlardan taktiklerini öğren. Şirketleşme, iletişim, markalaşma ve ürünleştirme gibi konulardaki canlı yayınlara dahil ol.