Çevirmenler (Tercümanlar) için en iyi 10 kaynak

Çevirmenler (Tercümanlar) için en iyi 10 kaynak

Faydalanabileceğin YouTube hesapları

Freelanceverse

İşte freelance bir çevirmen! Bu kanal, birebir olarak çevirmenlik üzerine bilgilendirme yapan bir kanal. Aslında bu YouTube kanalında uzun bir dalış yapmak, başlangıç için oldukça fayda sağlayabilir. Dil bölümünde okuyan öğrencilere tavsiyelerden, 2021 yılında nasıl çeviri işleri alınacağı gibi detaylı açıklamaları olan videolar paylaşıyor. Ağırlıklı olarak Freelance Çevirmenlik konseptli videoları var.

Kindlepreneur

Bu kanal, yazılı içeriklerin (kitap,dergi, blog yazısı gibi) çevrimiçi olarak geliştirmelerine ve e-Kitaplarını pazarlamalarına yardımcı olma hedefinde bir YouTube kanalı. Kindlepreneur TV, yazar hizmetleri, incelemeler, AMS kampanyalarını nasıl daha iyi optimize edebileceğini, anlatımlardaki akışların nasıl daha iyi hale getirebileceğinle ilgili tüyolar veriyor. Göz atmak isteyebilirsin.

SuperHumans Life

Laura’nın, freelance yaşam ve tercümanlık da olmak üzere, diğer meslek gruplarının da dahil olduğu uzaktan çalışma yöntemlerini ve iş olanaklarını paylaştığı kanal da ilgini çekebilir.

Freelance Translator Tips

Bu kanal, tüm freelance çevirmenler ve freelance danışmanlar için; freelance çeviri, online çeviri ve genel olarak freelance çalışmak hakkında ipuçları, tavsiyeler, teknik ve genel bilgiler içeriyor.

Translators Family

İşini yeni pazarlara açtığında veya kendi ülkende yeni hedef kitleleri hedeflediğinde ihtiyaç duyabileceğin şeyleri bulabileceğin bir kanal.

Bu kanalda; çok dilli SEO, web ve reklam copywriting işleri, birden çok dilde metin yazarlığı, web sitesi yerelleştirme, farklı sektörler için farklı dillerde Google reklam kampanyaları üzerine eğitim videoları ve röportajlar mevcut. İşine oldukça yarayabilir.


Faydalanabileceğin Bloglar

Maeva Everywhere

CV ve web sitesi oluşturma, freelance bir çevirmen olarak iş akışını düzenleme ve bir iş planı oluşturma gibi konular için Maeva’nın blogunu incelemeni şiddetle öneririm. Okuyucuların kendilerini çevirmen olarak nasıl ‘’pazarlayacakları‘’ veya nasıl kişisel marka oluşturulacağı hakkında ayrıntılı içerikler mevcut.

Translation Times

Birden çok dil üzerinde tercümanlık yapan ikiz kardeşler Judy ve Dagmar Jenner tarafından hazırlanan bu blog profesyonel gelişimin için yararlı olabilecek birçok tavsiyenin yanı sıra, çeviri işleri ve programları, iş fırsatları gibi konularda da düzenli olarak yazılar yayınlıyorlar. İlgini çekebilir;

eMpTy Pages

Deneyimli bir dil ve BT sektörü uzmanı olan Kirti Vashee'nin teknolojiyle ilgilenen çevirmenler için başarılı bir blog hazırlamış. Bu blogta; yerelleştirme ve çeviri sistemleri gibi konularda ayrıntılı görüşler paylaşıyorlar. Ayrıca çeviri piyasasının durumu, zorlukları ve fırsatları hakkında farklı bakış açıları da sunuyor. Makine çevirisi üzerine de birçok paylaşımları mevcut.

PoliLingua

PoliLingua, çeviri ve yerelleştirmeden seslendirme, deşifre ve çok dilli SEO'ya kadar geniş bir hizmet yelpazesi sunuyor. Blogta; yerelleştirme, belirli dil çiftlerini çevirmenin zorlukları ve çok dilli sosyal pazarlama kampanyaları oluşturma konularında oldukça bilgi var. Okuyucular aynı zamanda çok sık yapılan çeviri hataları üzerinde de belli bilgilere erişebilirler.  Kesinlikle göz atmalısın.

The Acolad blog

Çeviri sürecinde maliyetlerin nasıl azaltılacağı, makine çevirisi için kullanım örnekleri , çeviri kalitesini neyin etkilediği, öğretici içeriklerin nasıl yerelleştirileceği vb. konularda daha fazla bilgi edinmek istiyorsan bu blog da işine yarayacak cinsten.


Faydalanabileceğin Sosyal Medya Hesapları

Maeva Cifuentes (@maevaeverywhere)

Faydalanabileceğin bloglar kısmında şiddetle önermiş olduğum, Maeva’nın Twitter ve Facebook hesaplarını da takip etmek isteyebilirsin.

Freelanceverse (@freelanceverse)

Faydalanabileceğin YouTube hesapları bölümünde gene oldukça işine yarayacak içerikler paylaşan Freelanceverse kanalının instagram hesabına göz atmak istersen.

@DaveChesson

Tercüme alanının yanı sıra, içerik üreticiliği, pazarlama gibi alanlarda da kendini yükseltmek istiyorsan, yukarıda da önermiş olduğum Dave’in, sosyal medyalarına bir göz atmak fayda yaratabilir.

Translators Family - Home

Önerilen YouTube seçeneklerinden biri daha. Facebook bağlantısında birçok ipucu ve iş imkanı bulabilirsin. Aynı zamanda bloglarını da incelemek hiç de fena olmaz.

The Accent’s Way

Gelelim son öneriye. Hadar, aslında freelance tercümanlık üzerine ipuçları ya da bu meslek grubuyla ilgili iş konuları hakkında konuşmuyor. Genel itibariyle tüm çalışmaları; aksan geliştirmek üzerine. Kendisi bir non-native iken Amerika’ya taşınıp, buradaki girişimiyle oldukça iyi başarılara ulaşmış bir kadın. Sosyal medya hesaplarında aksan koçluğu, kendi başarı hikayesi, podcastler, belli başlı verdiği eğitimler üzerinde içerikler bulmak mümkün. Aksanın belli noktalardaki önemini eminim ki bu meslek grubunda ilerlemek istediğin ya da ilerlediğin için halihazırda biliyorsundur. İngilizce tercümanlık işlerinde Amerikan aksanı üzerinde kendini geliştirmek istiyorsan, aradığın tüm ipuçlarını bu kişi sana verebilir. Anlaşılır aksan, bir tercümanın hem anlamada, hem de konuşmada işine fazlasıyla yarar.

Çevirmenin sahip olması gereken 10 yetenek
İstediğin meslek grubunda uzmanlaşmak ve bu meslek grubundan gelir elde etmek istiyorsan, geliştirmen gereken bazı kollar olacak. Tercümanlık mesleği eğer senin için cazip bir sektör ise, işte bu alanda geliştirmen gereken bazı yetenekler: Her İki Dil İçin Yeterli SeviyeHedef iki dil arasında tercü…
Çevirmenliğe yeni başlayanlar için 7 tavsiye
Gününü iyi planlaProje bazlı ve uzaktan çalışmanın yararlarının hepimiz farkındayız, peki ya zararları? Serbest bir çalışan olduğunda gününü iyi planlamak birçok noktada hayatını kurtaracak. Geç uyanmalar, plansız çalışmalar; serbest mesleğe geçmendeki en büyük sebeplerden biri olan ‘özgürlük’ alanı…
Çevirmen (Tercüman) Mesleği Nedir, Nasıl Olunur?
Tercümanlık; herhangi bir dilden başka bir dile içeriklerin çevrildiği; anlam ve bütünlüğü bozmadan aynı akıcılığın sağlanması odaklı bir meslek tanımıdır. Tercümanlık tanımı; bütün dillerin çeviri teorisini, dil yapısını, kültürünü, uygulamasını aktaran meslek dalı olarak tanımlanır. Globalleşen dü…

Hey freelancer! Aramıza katılmaya hazır mısın?

Upwork ve Fiverr ile $3M+ kazanan 600+ freelancer ile birlikte düzenli gelir kazanmanın yollarını, seninle aynı işi yapanlardan taktiklerini öğren. Şirketleşme, iletişim, markalaşma ve ürünleştirme gibi konulardaki canlı yayınlara dahil ol.