Çevirmen kişisel markasını nasıl oluşturmalı?

Çevirmen kişisel markasını nasıl oluşturmalı?

Başarılı bir serbest çevirmen olmak kolay bir iş değildir. Daha iyi işler ve daha iyi müşteriler bulmak, profesyonel ağını daha çok büyütmek istiyorsan kesinlikle kişisel markanı oluşturmayı düşünmelisin. Kişisel marka, tanınabilir bir tasarımdan uzman bilgi ve becerilerine, adınla ilişkili itibarı kapsayan oldukça geniş bir konsepttir. Bu konsepti besledikçe, potansiyel müşterileri çekecek çok daha fazla materyale sahip olmuş olursun.

Hedef kitleni belirleyerek bununla ilgili çalışmalara başlayabilirsin. Bunun için ilk olarak belli bir niş seçmiş olman gerekiyor. Hangi alanda çevirmenlik yapmak istiyorsan, hedef müşteri profilini ve kitleyi belirlemen gerekecek. Burada daha formal ya da daha casual olman gibi ayrımlara dönüşebilecek şeyler bile söz konusu olabilir.

İyi oluşturulmuş sosyal ağlar işine oldukça yarayabilir. Bu anlamda kendi blog sayfanı oluşturmayı düşünebilirsin. Kişiye ait bir websitesi, itibar ve tanınırlık açısından iyi bir basamak olabilir. Müşteriler seni Googleladığında ellerine daha somut ve profesyonel sonuçlar geçer.

Oluşturduğun bu sosyal medyalarda, müşterine neler verebileceğine dair somut örnekler eklemeyi unutma. Adının markalaşması, geçmiş işlerinde edindiğin başarıyı göstermekle başlar. ‘’Ben X sektöründe Y yıldır çalışmaktayım, Z gibi kurumlarda çalışma fırsatım oldu.’’ gibi bir cümle, bir müşterinin senden hangi hizmeti alması konusunda daha net bir fikirde aydınlanmasını ve karar kılmasını sağlar.

İlerlemeni takip etmek için marka çalışmalarını düzenli olarak gözden geçirmelisin. Belirli hedeflerin olduğunda ve kişisel marka gelişimi için eylem planını takip ettiğinde, neyin işe yaradığını ve nelerin yaramadığını ya da değiştirilmesi gerektiğini görebileceksin. Kişisel marka statik bir imaj değildir; işinin güncel ve hedef kitlenle alakalı olacak dinamik bir temsilidir.

Teklif portallarından rastgele iş arama ve ara sıra çıkan küçük işler için zamanını boşa harcamak, uzun vadede gereksiz efor anlamına gelir. Kişisel marka geliştirmeye tutarlı ve sürekli bir yaklaşım uyguladığında, kesinlikle daha iyi ödeme yapan müşteriler bulacak, istikrarlı iş yükü ve kazanç elde edebileceksin. Kendi markanı oluşturmak için uzun bir yol varmış gibi gözükse de, ilk adımları sağlam atmak için bunları gerçekleştirebilirsin.

Çevirmenlik alanında değer göreceğin en önemli 6 Beceri
Gelelim teknik yeteneklerin yanında aynı oranda önemli olan soft yeteneklere. Buna sosyal ya da temel beceriler de diyebiliriz. Bunlar yalnızca çeviri, yazı gibi sektörlerde geçerli değil; aynı zamanda tüm mesleklerde arzu edilen, gerekli becerilerdir. Aslında profesyonelleşmek için gerekli olan yet…
Çevirmenin sahip olması gereken 10 yetenek
İstediğin meslek grubunda uzmanlaşmak ve bu meslek grubundan gelir elde etmek istiyorsan, geliştirmen gereken bazı kollar olacak. Tercümanlık mesleği eğer senin için cazip bir sektör ise, işte bu alanda geliştirmen gereken bazı yetenekler: Her İki Dil İçin Yeterli SeviyeHedef iki dil arasında tercü…
Çevirmen (Tercüman) Mesleği Nedir, Nasıl Olunur?
Tercümanlık; herhangi bir dilden başka bir dile içeriklerin çevrildiği; anlam ve bütünlüğü bozmadan aynı akıcılığın sağlanması odaklı bir meslek tanımıdır. Tercümanlık tanımı; bütün dillerin çeviri teorisini, dil yapısını, kültürünü, uygulamasını aktaran meslek dalı olarak tanımlanır. Globalleşen dü…

Hey freelancer! Aramıza katılmaya hazır mısın?

Upwork ve Fiverr ile $3M+ kazanan 600+ freelancer ile birlikte düzenli gelir kazanmanın yollarını, seninle aynı işi yapanlardan taktiklerini öğren. Şirketleşme, iletişim, markalaşma ve ürünleştirme gibi konulardaki canlı yayınlara dahil ol.