"Benden sana çok iş gelir" tavrında olan müşterilerle nasıl iletişim kurmalıyım?

Soru

"Benden sana çok iş gelir." tavrında olan müşteriye bu tavrının freelancer için bir anlam ifade etmediğini nasıl söyleyebiliriz?

Cevap

"Benden sana çok iş gelir" tavrında olan, sanki hayrına iş veriyormuş gibi tavırları olan müşteri çok sinir bozucu. E benden de sana güzel kod/tasarım gelir! Gelecekteki işi gelecekte düşünürüz.

Kurumsalda işe alımlarda kullandıkları dengi cümle de "kendinizi kanıtladıktan sonra maaş yükselme imkanlarımız mevcut" fakat düşük maaşla işe girip de sonradan anlamlı bir zıplama yapan pek görmedim ben.

Gerçekten Freelancer hayatta, bu gibi yaklaşımlara direnmeyi çok önemli buluyorum. Bunun için de hem kişinin finansal dayanma gücünün olması gerekiyor hem de kendi değerini bilmesi/geliştirmesi gerekiyor. Kişi, eğer finansal dayanma gücü varsa, birkaç ay boyunca hiç para kazanmasa bile sıkı bir çalışma ile çok iyi bir portföy ortaya koyabilir.


Bu cevap Birlikte İhracat Discord kanalında cevaplandı. Cevap linkine ulaşmak için aşağıdaki butona tıklayarak giriş yapabilirsin. Linke tıkladığında Discord içindeki ilgili mesaja ulaşabilirsin. (Gizlilikten dolayı sadece üyeler görebilir.)

En iyi mesajlar

Bu güzel içerikler Birlikte İhracat topluluk üyesi freelancerlar tarafından Türkiye'deki freelancerlar için oluşturuldu ve derlendi. Mesajlara erişmek istersen aşağıdaki butondan kayıt olabilirsin.