Aynı anda fazla iş yapmak kaliteyi düşürür mü?

Soru

Aynı anda fazla iş yapmak kaliteyi düşürür mü?

Cevap

Ben iş dışı saatlerde sadece Fiverr üzerinden çalışan bir Freelancer'ım. Hatta bu yazıyı da öğle aramda yazıyorum. Fiverr üzerinde şu anda kadar 70 tamamlanmış ve 18 açık siparişim vardı. Şu ana kadar 47 adet tamamı 5.0 yorumum da bulunuyordu. Ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi, bugün ilk kötü yorumumu aldım. Kötü ki ne kötü.

Normalde müşteri memnuniyeti en iddialı olduğum alandır, her iş başarıya ulaşamaz ve her zaman müşterinin beklentileri ile sizin sunduğunuz hizmet %100 örtüşmez. Bu açığı iletişim ile kapatmak ve bazı çözümsüz alanların, beklentinin altında kalan noktaların nedeni müşteriye açıklamak zorundayız. Bunu yaptığımızda işler istediğimiz gibi gitmese bile müşteri memnuniyetini belli bir seviyenin üstünde tutabiliyoruz.

Açıkçası hesabımın son dönemde fazlasıyla iyi gitmesi, müşterilerde iyi izlenimimin artması sebebiyle, her gelen müşteriyi içeri buyur ettim. Gelen trafik ve kazanç başımı döndürdü. Baş edebileceğimden çok daha fazla sipariş aldım ve hem iletişim kalitem hem de yaptığım işin kalitesi düştü. Oysa önemli olan kısa zamanda kazanılan miktarın büyüklüğü değil, uzun vadedeki süreklilik. Kendime neden bunu yaptım bilmiyorum, bir noktada patlayacağını biliyordum. Eğer müşteri ile yeteri kadar iletişim kurmuş olsaydım bunun geleceğini bilir, en kötü siparişi iptal eder ya da müşteriyi ikna ederdim. (Order complation rate'im %100)

Şu anda profilim ciddi ağır bir yara almış oldu. Çok sayıda yorumum olduğundan halen Fiverr profil skoru 5.0 ancak yine de bu kadar kötü bir yorum da can sıkmıyor değil. Bundan sonra kendime belirlediğim sipariş limitinin üstüne çıktığında müşteri almamaya özen göstereceğim.

Sizlerin de faydalanması için bu kötü tecrübemi paylaşmak istedim.

Bu arada, bu müşteri özelinde teknik olarak hatalı bir durum olmamakla birlikte kesinlikle bu yorum tersine çevirilebilirdi. Müşterinin yakındığı her şeyin çok net cevapları vardı aslında.

Fiverr Feedback

Bu cevap Birlikte İhracat Discord kanalında cevaplandı. Cevap linkine ulaşmak için aşağıdaki butona tıklayarak giriş yapabilirsin. Linke tıkladığında Discord içindeki ilgili mesaja ulaşabilirsin. (Gizlilikten dolayı sadece üyeler görebilir.)

En iyi mesajlar

Bu güzel içerikler Birlikte İhracat topluluk üyesi freelancerlar tarafından Türkiye'deki freelancerlar için oluşturuldu ve derlendi. Mesajlara erişmek istersen aşağıdaki butondan kayıt olabilirsin.