Avans için anlaştığım müşterim bir haftadır IBAN istemedi ne yapmalıyım?

Soru

Birlikte ihracat üyelerinin deneyimlerinden  faydalanmak istediğim Upwork dışı bir sorum var.

Freelance çalışan olarak bir işe geçen hafta teklif verdim, bu hafta da çalışmaya başladık. Teklifin yarısını avans olarak talep ettim, müşteri de kabul etti. Ancak henüz IBAN istemediler.

Avansımın ödenmesini en uygun bir üslupla (hem paragöz görünmeyecek hem de profesyonel bir yaklaşım sergileyecek şekilde) nasıl sormalıyım ya da talep etmeliyim? Birkaç gün sonra toplantımız olacak o zamana kadar beklemeli miyim?

Cevap

Ben müşterimle böyle iletişim sorunları yaşamamak için müşteriden işe başlama talebinin gelmesini bekliyorum. Bu talep geldiği zaman "Daha önce de konuştuğumuz gibi işin başında ücretin yarısını almamız gerekiyor, ardından en hızlı şekilde başlayabiliriz." şeklinde cevap veriyorum.

Tabii ki bu duruma göre ya da işin şekline göre farklılık gösterebiliyor. Ama şahsen ben avans kavramını çok doğru bulmuyorum çünkü avans kavramını kullandığımızda sanki müşteri bize bir iyilik gibi görüyor, ücretin yarısı şeklinde ifade etmek çok daha etkili oluyor ve ilk tanışma döneminde ara ara işin başında yarısını sonunda da kalan kısmını alarak çalıştığımızı belirtmek ve taviz vermemek gerekiyor.

Tabii ki tüm bunlar kişisel tecrübem farklı işlerde ve müşterilerde farklı durumlar da olabilir. Kolaylıklar dilerim.


Bu cevap Birlikte İhracat Discord kanalında cevaplandı. Cevap linkine ulaşmak için aşağıdaki butona tıklayarak giriş yapabilirsin. Linke tıkladığında Discord içindeki ilgili mesaja ulaşabilirsin. (Gizlilikten dolayı sadece üyeler görebilir.)

En iyi mesajlar

Bu güzel içerikler Birlikte İhracat topluluk üyesi freelancerlar tarafından Türkiye'deki freelancerlar için oluşturuldu ve derlendi. Mesajlara erişmek istersen aşağıdaki butondan kayıt olabilirsin.