Freelancer.com Nedir Ve Nasıl Para Kazanılır?

Freelancer.com Nedir Ve Nasıl Para Kazanılır?

Dünyanın en iyi freelance sitelerinin listesini yapacak olursak, Freelancer.com ilk 10'a girer. Sitenin 41 Milyondan fazla kayıtlı kullanıcısı, yaklaşık 16 milyon iş ilanı ve ortalama 5 yıldızlı değerlendirmesi var. Gerçek olamayacak kadar iyi görünüyor değil mi?

Bu akıllara durgunluk veren rakamlarla, Upwork ve Fiverr gibi diğer serbest sitelerin var olduğunu unutarak üye olabilirsiniz. Peki Freelancer.com Freelancer olarak çalışmak için iyi bir seçenek midir? Ve Freelancer.com'a kayıt olarak para kazanılabilir mi? İşte bu gibi bütün sorularınızın cevabını bugün ki makalemizde sizler için açıklıyoruz.


Bölüm 1

Nasıl Çalışır?

Freelancer.com, işverenlerin çok çeşitli işlevlerde çalışmak üzere Freelancer çalışanları işe alabilecekleri bir dış kaynak kullanımı ve kitle kaynaklı web sitesidir. Birçok iş alabileceğiniz, ancak iş bilginize bağlı olarak işe alınacağınız en iyi serbest piyasalardan biridir.

Freelancer.com ile tamamlamanız gereken bir işi ilan edebilir ve dakikalar içinde Freelancer çalışanlardan rekabetçi teklifler alabilirsiniz. Grafik/logo tasarımı, pazarlama, veri girişi, web sitesi tasarımı ve daha pek çok işi yapmak için ihtiyacınız olan yeteneği bulabilirsiniz. Pazar yeri çok geniştir, bu nedenle projeniz için her zaman doğru kişiyi bulabilirsiniz.

Ek olarak, Freelancer.com, serbest çalışanların korunmasını sağlar. İşveren olarak işe alımlarınızı izleyebilir ve iş arkadaşınızla web veya Freelancer mobil uygulaması üzerinden sürekli iletişim kurabilirsiniz.

Güvenli ödemeler ve aralarından seçim yapabileceğiniz binlerce incelenmiş profesyonel ile Freelancer.com, işleri çevrimiçi halletmenin en basit ve en güvenli yoludur.

Özel olarak Freelancer'ın nasıl çalıştığına dair adım adım süreç aşağıdadır:

 • Freelancer.com'u ziyaret edin : Kaydolun ve profilinizi oluşturun
 • İşe alın/Bir Serbest Çalışan Seçin
 • Profilinizi tamamladıktan sonra İş'e gidin
 • Kategorilere Gözat: Bilginize göre herhangi bir kategoriyi seçebileceğiniz birçok kategori vardır.
 • Kategori sayfasında birçok proje bulacaksınız.
 • 'Teklif düğmesine' tıklayın ve becerinize uyan herhangi bir projeyi seçin.
 • Bir Proje Gönderin: Bir serbest çalışan profili oluşturun ve müşteriler tarafından yayınlanan işlere teklif vermeye başlayın. Freelancer.com pazarındaki mevcut işler için teklif verin veya teklif gönderin.
 • Kabul ettiğiniz işler üzerinde çalışın
 • Ödeme alın.

Bölüm 2

Özellikleri

Freelancer, kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir ve kayıt işlemi basittir. Yeni başlayanlar bir hesap oluşturmayı kolay bulacaktır.

Bid Insight kısmında attığımız son 10 teklifin ne durumda olduklarını kontrol edebiliyoruz. Görebildiğimiz bazı bilgileri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

Freelancer.com'un başlıca özellikleri şunlardır:

 • Özel Teklifler
 • Yarışma İlanı
 • İş Örneği Görüntüleme
 • Ücretsiz Sohbet
 • Güvenli Ödemeler
 • Time Tracker
 • Ücretsiz İş İlanı
 • Faturalandırma
 • Milestone Ödemeleri

Kullanım Kolaylığı

Freelancer, kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir ve kayıt işlemi basittir. Yeni başlayanlar bir hesap oluşturmayı kolay bulacaktır.

İş arayan bir Freelancer çalışan, Freelancer arayan bir müşteri olarak kaydolabilir veya bu işlevlerin her ikisini de gerçekleştirmenizi sağlayan bir hesap alabilirsiniz.

Oyunlaştırma

İş yaptıkça, teklif attıkça, badge görevleri yaptıkça puan birikiyor, bu puanlarla bid ve exam gibi özellikleri bedavadan alabiliyoruz. Eskiden teklif atınca geçtimiz examlar badge gibi teklifin yanında gözüküyordu sürekli ara yüzü değiştiklerinden artık bi artışı yok anca profile girince görebiliyorlar.

Bid Insight

Bu kısımda attığımız son 10 teklifin ne durumda olduklarını kontrol edebiliyoruz. Görebildiğimiz bazı bilgileri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Proje adı
 • İlan açıldıktan ne kadar süre sonra teklif gönderdiğin
 • Teklifinin kaçıncı sırada göründüğü
 • Eğer birine verildiyse ne kadara verildiği
 • Senin teklif miktarın
 • Müşteri teklifine baktı mı
 • Yine müşteri profiline baktı mı
 • Müşterinin geçmişi
 • Müşterinin online olup olmadıği

Arkadaşına Öner

Bu platformu arkadaşınla tanıştırdığında hem arkadaşın hem de sen $20 kazanabilirsin. Ama bu miktarı sadece proje ve abonelik ücretlerinde kullanabilirsin.

Preferred Freelancer

Upwork'teki Top Rated Badge'i gibi olan bu unvan daha farklı faydalar sağlıyor:

 • En önemli etkisi normalde parayla alınan teklifleri diğer kişilere gizleme özelliğini bedavaya kullanabiliyorsun.
 • Teklifin yanında sarı bir badge gözüküyor.
 • Bir diğer etkisi ise destek ekibine özel chatten böyle bir iş var teklif at diye sana ulaşması ama chatten gelen iş ilanları genelde üstünden bir süre geçmiş işler olduğundan bana bir fayda sağlamadı.
 • Teklif tutarının bir miktar daha üstüne atabiliyorsun detaylarına bakılması gerekiyor.

Bölüm 3

Fiyatlandırma

Freelancer.com iş ilanı ücretsizdir. Ancak, komisyonlar yalnızca projeler bir freelancer tarafından kabul edildiğinde alınır ve oranlar işin türüne veya boyutuna göre değişir.

Upwork'te bu kısım tekdüze ama freelancer.com'da hem ödeme şekli olarak hem de plan olarak çok daha fazla seçenek var. Fiyatlar yıl içinde dönemlere göre oldukça değişiyor. Özel günlerde bu planlar indirimlere giriyor. Yıllık üyeliğe geçersen %40 indirim veya ek puan verilen promosyonlar da bolca görünüyor.

Komisyon Ücreti

Sabit fiyatlı projelerde en az $5'dan baslamak uzere %10 sabit komisyon ücreti vardır. Freelancer.com fiyatlandırması aşağıdaki planlarda mevcuttur.

Bid Upgrade

Bu özellik ile atılan teklif daha da öne çıkarılabiliyor. Bu promosyon ile teklifin en üstte gözükmesi dışında teklif altın çerçeveli gözüküyor. Müşterinin dikkatini çekmemesi ve yazmaması gerçekten çok düşük ihtimal.


Bölüm 4

Faydalar

Freelancer.com genellikle kullanılabilir, esnek ve güvenilirdir. Avantajlarından bazıları aşağıdakileri içerir ancak bunlarla sınırlı değildir.

Bu platform ile müşteri aramak, ödeme peşinde koşmak zorunda değilsin. Ayrıca platform üzerinde gelir elde ettikçe reputasyonun artacağı için sonraki işlerini alman daha kolay olacaktır.

İşverenler potansiyel işe alımlarla iletişim kurar

Freelancer.com, işinizin ilerleyişi hakkında sürekli güncellemeler almak için Freelancer çalışanlarınızla canlı sohbet etmenize olanak tanır.

Güvenli ödemeler

Freelancer.com, platformdaki işlemlerin güvenli ve korumalı olmasını sağlar. Tamamlandığında ve %100 memnun olduğunuzda iş için ödeme yaparsınız.

Destek sistemi

Freelancer.com 7/24 hizmet sunar

Dispute süreci

Milestone'u olan bir projeyi teslim ettin fakat müşteriyle sıkıntı yaşıyorsan açıkta olan parayı dispute edebiliyorsun. İşi detaylarıyla nasıl yaptığını neler teslim ettiğini ve neden anlaşmazlık olduğunu açıklıyorsun ve istenen tutarı müşteriye teklif ediyorsun.

Örnek olarak 100 dolarlık bir milestone var müşteri verilen işi beğenmedi ve parayı çıkarmak istemiyor sen de belki ona hak vererek 50 dolarını isteyebiliyorsun. Teklif ettiğin tutarda anlaşamazsanız belirli bir tutar daha vererek müşteri desteğinin incelemesine sunabiliyorsun.

Dispute edilen milestone'a 15 gün içinde cevap gelmezse direk parayı hesabına alabiliyorsun. Aldıktan sonra da Review kısmı açılıyor yine 15 gün içinde iki taraf da review yazarsa puanlama profile düşüyor.


Bölüm 5

Alternatifleri

Freelancer, kendilerini halihazırda mega serbest çalışma ve dış kaynak kullanımı kaynakları olarak kabul etmiş birçok rakibe sahiptir.

Bununla birlikte, serbest çalışan sitelerin ortak noktası, zaman içinde bir portföy oluşturma ve en iyi ve yüksek ücretli işleri elde etmek için müşterilerle ilişkiler geliştirme ihtiyacıdır.

Freelancer'ın hizmetlerinden memnun değilseniz, aşağıdaki pazaryerlerini düşünebilirsiniz.

 • Upwork
 • Fiverr
 • Skyword
 • PeoplePerHour.com
 • Guru.com
 • Bluerang
 • Bark.com
 • Envato Studio

Bölüm 6

Nasıl Para Kazanılır?

Adım 1: Hangi Konuda İyi Olduğunuzu Belirleyin

Adım 2: Profilinizi Düzenleyin

Adım 3: Projeleri Bulun Ve Teklif Vermeye Başlayın

Adım 4: İş alım süreci

Adım 5: Çalışın ve Teslim Edin

Adım 6: Ödeme Alın Ve Beş Yıldızlı Geri Bildirim Kazanın

Adım 1: Hangi Konuda İyi Olduğunuzu Belirleyin

Bir Freelancer çalışma hayatını taahhüt edin ve bir Freelancer.com hesabına kaydolun. Freelancer.com'a kaydolmak ve çalışmak tamamen ücretsizdir, ancak ayda daha fazla teklif almak ve bir beceri listesi gibi daha fazla kazanmanıza büyük ölçüde yardımcı olacak üyelik yükseltmelerimiz de var. Belirli projeler, profilinizin belirli becerileri yansıtmasını gerektirir, bu nedenle ne kadar çok listelerseniz, o kadar çok fırsat elde edersiniz.

Adım 2: Profilinizi Düzenleyin

Eksiksiz ve prezentabl bir profile olan ihtiyacı yeterince vurgulayamayız. Kişiliğinizi, özgeçmişinizi, portföyünüzü ve becerilerinizi bir arada sergiliyor. Aynı zamanda ikna için de önemli bir araçtır: Bir işveren, kararlarını tamamen kendinizi ne kadar iyi tanıttığınıza göre sizi işe alıp almayacağına dayandırabilir.

Adım 3: Projeleri Bulun Ve Teklif Vermeye Başlayın

Freelancer.com'da para kazanmak aslında burada başlıyor. Her gün farklı kategorilerde yüzlerce proje ve yarışma yayınlanmaktadır. İşler  veya Yarışmalar sayfasını düzenli olarak kontrol ederek üzerinde çalışmak istediklerinizi bulun. İşler sayfasında, teklif vermeye açık uygun projeleri göreceksiniz. Yarışmalar için bir giriş göndermeniz yeterlidir.

İşler sayfasında Web geliştirme ve yazmadan pazarlama ve muhasebeye kadar 750'den fazla iş kategorisi vardır. Elbette, becerilerinize uygun bir iş burada listelenir. Teklifinizi vermeden önce, işverenin sizi diğer herkes yerine neden seçmesi gerektiğine dair ikna edici bir neden yazdığınızdan emin olun.

Adım 4: İş alım süreci

Proje alım süreci UpWorkle aynı değil. Yeni başlayan kişilerin dikkat etmesi gereken önemli hususlar var.

 • Teklif attıktan sonra aynı Upwork'teki gibi müşteri chatten iletişime geçiyor proje detayları ve parayı konuştuktan sonra müşterinin projeyi sana awardlaması ve milestone oluşturması gerekiyor.
 • Milestone oluşturmadan da projeyi awardlayabiliyor. Bu yüzden milestone'u görmeden projeyi kabul etmemek gerekiyor.
 • Freelancer.com projeyi kabul edince direk hesabından işin feesini kesiyor maalesef! Buna dikkat etmekte fayda var.
 • Sen kabul etmediğin sürece açtığı milestone'u sorgusuz sualsiz iptal edebilir. Kabul edersen açık olan milestone'u senin rızan olmadan iptal edemez.
 • Degerlendirme kismi en az proje bedeli kadar milestone alırsan açılacaktır.

Adım 5: Çalışın ve Teslim Edin

Bu en zor ama en ödüllendirici adım olabilir. İşe başlamadan önce, hem sizin hem de işverenin proje kapsamı, son teslim tarihleri ​​ve Milestone Ödemeleri açısından uyumlu olduğundan emin olun, böylece yol boyunca herhangi bir sorun olmayacaktır. Anlaşmayı imzalamak için imzalanmış bir anlaşmaya sahip olmak isteyebilirsiniz. Ya da çalışmaya başlamak için çok heyecanlı olabilirsiniz, ancak sakin olun ve odaklanın. İmza atmadan önce işverenle aranızdaki her şey net olmalıdır.

İş verildikten sonra, zaman çizelgesi, bütçe ve iletişim söz konusu olduğunda tutarlı davranarak işvereninizi etkilediğinizden emin olun. Daha kolay sohbet etmek için yerleşik sohbet kutusunu kullanın veya daha da iyisi, nerede olursanız olun işvereninizi güncel tutabilmeniz için mobil uygulamamızı yükleyin.

Adım 6: Ödeme Alın Ve Beş Yıldızlı Geri Bildirim Kazanın

Ödemenizi aldıktan sonra, PayPal Banka Havalesi, Moneybookers veya belirlediğiniz yerel banka hesabı aracılığıyla paranızı çekebilirsiniz (Ekspres Para Çekme Sistemimiz aracılığıyla çalışır). Ayrıca, her zaman beş yıldızlı geri bildirim almayı hedefleyin - harika, kaliteli geri bildirimlerin birikimi portföyünüze harika bir katkı sağlar.

Freelancer.com’da para kazanmak işte bu kadar kolaydır! Fakat bu adımları atarken yapmanız gereken bir çok şey olduğunu da göz önünde bulundurmayı unutmayın. Örneğin iş başvurusu yaparken yapmanız gerekenleri bilmeniz gerekmektedir. Ya da müşterileri daha iyi nasıl ikna edebileceğiniz konusunda bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

Bunlara ek olarak ise fazlaca rakibinizin olduğunu da aklınızda bulundurmalısınız. Tüm bu etmenler göz önünde bulundurulduğunda işi sadece biliyor olmanız yeterli değildir. Aynı zamanda müşterilerinizi etkilemek için de bir çok şeyi bilmeniz gerekmektedir.

Eğer bu konular hakkında daha fazla bilgi edinmek ve gelir elde etmek istiyorsan, Birlikte İhracatın blog sayfasına göz atabilir ve daha fazlasını keşfedebilirsin. Ayrıca Birlikte İhracat topluluğuna katılarak hem çeşitli Freelancer’lar ile fikir alışverişi yapabilir hem de Birlikte İhracat’ın YouTube sayfasındaki özel videoların linklerine erişerek kendini daha hızlı ve daha iyi geliştirebilirsin. Daha fazlası için ve  Birlikte İhracat topluluğuna katılmak için tıklayın.


Bölüm 7

SSS

Freelancer.com Ücretsiz mi?

Freelancer.com yeni başlayanlar için iyi mi?

En Çok Talep Görenleri Hangileri?

Freelancer.com Ücretsiz mi?

Freelancer üye olmakta, bir profil oluşturmakta, ilgilendiğiniz projelerin becerilerini seçmekte, bir portföy yüklemekte, proje bildirimleri almakta, proje ayrıntılarını işverenle tartışmakta, projelere teklif vermekte (ücretsiz üyeler başlangıçta ayda 6 teklif alır) ve girmekte özgürdür. Ancak daha fazlası için ücretli üyelik satın almanız gerekmektedir.

Freelancer.com yeni başlayanlar için iyi mi?

Yeni başlayan biriyseniz, Freelancer.com web sitesi çevrimiçi para kazanmanın daha kolay bir yoludu. Bu platformlara göz atmak ve becerilerinize uyan işleri bulmak çok kolaydır. Ayrıca uluslararası bir çok şirket bu websitesinde iş ilanı oluşturmaktadır. Eğer Freelancer olarak çalışmak istiyorsanız, Freelancer.com oldukça iyi bir tercihtir.

En Çok Talep Görenleri Hangileri?

 • Grafik Tasarım
 • Fotoğraf ve Videografi
 • SEO
 • Sosyal Medya Yöneticisi ve Topluluk Yöneticisi
 • Sanal asistan
 • Web sitesi tasarımı
 • Web Sitesi Geliştirme (Kodlayıcılar, Geliştiriciler ve Programcılar, Yazılım Mühendisleri)
 • Yazma (Metin Yazarlığı, İçerik Pazarlama, Rapor Yazma)