Fiverr'da Görünürlüğünüzü Artırmanın 8 Yolu

Fiverr'da Görünürlüğünüzü Artırmanın 8 Yolu

Fiverr gibi platformlarda görünürlük kazanmak çoğu kişi için en büyük sorunlardan biri. Site içi SEO, iş alabilmek için en önemli unsur.

Listelenmek için de herhangi bir uzmanlık filtresi olmadığından, çetin ve bezdirici bir rekabetle boğuşmak zoruında kalıyoruz.

Birçok kişinin başlıca şikayeti, web sitesi içerisindeki aramalarda yeterince görünürlük elde edememek. Ancak Fiverr'da trafik elde etmek ve algoritmada kendimize yer bulabilmek için tek yöntem giginizi geliştirmek ve birilerinin sizi farketmesini beklemek değil.

Giginize ve profilinize site dışından trafik getirerek site içi aramalarda daha görünür hale gelmeniz mümkün.

Bu tarz web sitelerinin algoritmasında, dışardan getirdiğiniz satışlar site içi aramalardan gelenlere göre çok daha değerli. (Outreach)

Sebebi açık, site içerisinde arama yapan kullanıcı zaten kazanılmış bir kullanıcı, ancak giginize direk olarak bir referrer ile inen kullanıcı Fiverr için yeni bir kazanım.

Bu yazımızda giginize dışırdan trafik çekmek için kullanabileceğiniz yöntemlerden bahsetmek istiyorum:

1. Sosyal Medya

Giginizi Facebook, Twitter, Linkedin gibi mecralarda paylaşarak hem profilinizin trafiğini artırabilir, hem de buralardan gelecek bir satış ile bir ivme kazanabilirsiniz.

Tabi alanınız ile ilgili paylaşımlar yaptığınız aktif bir sosyal medya hesabınızın olması gerekiyor.

2. Websitesi/Blog

Şahsi bir websitenizin bulunması her zaman için bir avantaj.

Varsa web sitenizi kullanarak, yoksa Medium gibi mecralar üzerinden, düzenli olarak alanınız ile ilgili blog yazıları yayınlayın ve yazılarda Fiverr profilinize referans vererek trafik çekin.

Bu yazılar özellikle belli sorunları çözmeye odaklansın.

3. Komüniteler

Giginizi Reddit, Slack kanalları, Telegram grupları, Facebook grupları, forumlar gibi hedef kitlenizin bulunduğu alanlarda paylaşın.

Direk paylaşmak yerine uygun içeriğe adapte etmeniz harika olacaktır. Tabi paylaşımları yapmadan önce topluluk kurallarını da gözden geçirin.

4. Cold Emailing

Eğer elinizde potansiyel müşterilerinize dair kullanım izniniz olan bir email listesi varsa kesinlikle cold emailing denemelisiniz, en etkili yöntemlerden.

5. İletişim Formları

Eğer spesifik bir nişe hitap ediyorsanız ya da hedef kitleniz belirli bir sektörden oluşuyorsa, bunlara dair web sitelerini scrape ederek bu kişilere/firmalara web sitelerindeki contact formlar üzerinden ulaşarak giginize yönlendirebilirsiniz.

6. Reklamlar

Giginize trafik çekmek ve satış yapmak için düşük bütçeler ile sosyal medya veya Google arama ağı reklamlarını deneyebilirsiniz.

Paranızı boşa harcamamak adına düşük bütçe ile ve yalnızca satın alma niyeti olan dar bir hedef kitleye gitmelisiniz.

7. YouTube

Bir YouTube kanalınız olsun, alanınız ile ilgili  videolar çekin ve ilgisini çeken kullanıcıları giginize yönlendirin.

8. Mevcut Müşteriler

Hali hazırda hizmet verdiğiniz müşteriniz varsa, aynı/daha düşük fiyat ile Fiverr üzerinden hizmet vermeyi teklif edin. Fiverr'a vereceğiniz komisyona takılmayın, giginizin görünürlüğü arttığında çok daha fazlasını kazanma fırsatı elde edeceksiniz.

Bu başlıkların her biri ayrı bir dünya, ayrı bir blog konusu. En kaliteli kitleye ulaşabileceğinize inandığınız yöntemlerin en başarılı kullanım senaryolarını internette rahatlıkla bulabilir ve birçok ücretsiz tooldan faydalanarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Alptug ile yaptigimiz yayina asagidaki linkten ulasabilirsiniz.

Alptuğ | Fiverr'i nasıl ana freelance gelir kaynağım haline getirdim?

YouTube'da izle

Topluluğa katıl

Freelancer olarak gelişmiş ülkelerde bizimle aynı işi yapanlarla aynı gelire sahip olmanın yollarını birlikte keşfediyoruz. Bu yolda bize katılmak istersen aşağıdaki butonu kullanabilirsin.