Oyun Geliştirmenin Avantajları ve Dezavantajları Neler?

Oyun Geliştirmenin Avantajları ve Dezavantajları Neler?

Avantajlari

Hayalindeki Oyunu Yaratabilirsin

Eğer bir “Gamer” isen, bu zamana kadar kafanda mutlaka bir “mükemmel oyun” tasarlamışsındır. Oyun sektöründe bir geliştirici olarak kariyer dünyasına adımını attığında kendi “mükemmel” oyununu yaratarak, ciddi gelirler elde edebilirsin. Bunu hem bir ekip ile çalışarak, ya da kendi oyununu çıkarırken yaptığını bir düşün. Hayal değil ya da çok imkansız görünen bir fikir gibi gözükse de bu oldukça olası bir senaryo!

Evden Çalışma Rahatlığı

Birçok oyun geliştirici, “remote” şekilde uzaktan çalışarak projelerini sürdürüyor. Bu kendi çalışma saatlerini ve verimliliğini kendin ayarlaman anlamına geliyor. Herhangi bir ofis ortamında değil, kendi evinin konforunda inanılmaz sonuçlar ortaya çıkarabilir, yaratıcılığını konuşturabilirsin.

Asla Bitmeyecek Bir Sektör!

Her mesleki alan için, gelecekteki durumu mutlaka tartışılır ya da sorgulanır öyle değil mi? Bunlar içerisinden sıyrılan sayılı meslek dallarından biri de Oyun Geliştiriciliği. Oyun sektörü, gün geçtikçe dünyanın dört bir yanından inanılmaz yatırımlar alan ve gene dünyanın dört bir yanından katılım sağlayan oyuncularla dolu bir sektör. Özellikle pandemi sürecinde, belki de kazanca geçmiş nadir sektörlerden biri oyun sektörü oldu. Çünkü kişiler, yetişkin ya da genç nüfus ayırt etmeksizin oyun dünyasında kendi yaşantılarından uzaklaşıp, kafa dağıtabiliyorlar. Ortalama bir oyuncu, bir oyunu bitirdikten birkaç gün sonra yeni bir oyunu deneyimlemek için satın alma işlemi yapabiliyor. Bir yayıncının oynadığı oyun videosu bile milyonlarca tık alabiliyor.

Kendi Oyun Deneyimin Bile Bir Ders Niteliğinde

Kendi deneyimlediğin oyunlardan bile, projen için birçok fikir edinebilirsin. Bu düz bir araştırmadan çok daha zevkli bir süreç olacaktır. Farklı oyun türlerinden, yazılım ve kodlardan geliştirilmiş oyunlardan, harika bir oyun geliştirmek; kafa dağıtmak için oynadığın oyunun deneyimi sırasında sana bir ders niteliğinde olabilir.

Kazanç

Oyun sektörü, dünyanın dört bir yanından katılan kullanıcılar ve geliştiricilerle dolu. Bu sektörde farklı para birimlerinde, iyi ücretler kazanabilirsin. Bu dolar ve euro kazanacağın sektörde, yabancı şirketlerde de görev alabilir kendi mikro çevreni bambaşka boyutlara taşıyabilirsin. Başka ülkelerle çalışmak, tahmin edeceğin üzere CV için harika dönüşler almanı sağlayacaktır. Ayrıca her ülkenin farklı çalışma disiplinleri olduğundan, bu imkan, kendi misyon ve vizyonun için de altın değerinde!

Dezavantajlari

Sanıldığı Gibi Basit Değil

Bugün piyasada bulunan oyunlara yakından bakıldığımızda, eğlenceli oyunlar yapmanın zor olduğu açıkça görülüyor olmalı. Her yıl kaç tane vasat oyun çıktığını bir düşün. Bir ay sonra unutulacak olan bazı oyunların dışında heyecan verici kaç oyun var? Genel olarak nasıl bir yazılım yapmak zor bir işse, yazılımı eğlenceli hale getirmek de son derece zor olarak kabul edilmeli.

Riskli

Çıkarılacak oyuna bir nebze kumar gözüyle bakılabilir. Bir oyun harika grafiklerle, çığır açan bir 3D motora veya fantastik yapay zekaya sahip olabilirken aynı zamanda sinir bozucu veya oynaması ilgi çekici olmayabilir. Ama bazen ise tam tersi,  berbat grafiklere ve vasat bir 2D görüntü motoruna sahip bir oyun, hem kritik hem de ticari bir başarı haline gelen klasik bir başyapıt olabilir.

Ekip Gerekliliği

Oyunun daha iyi hale gelmesi için, grafiklere bakacak ayrı bir kişi, ses düzenine bakacak ayrı bir kişi gibi bir ekip olmalı. Bunların hepsini tek başına üstlenemezsin, bu da birçok açıdan ekip içerisindeki diğer kişilere kısmi bağımlılık gerektirir.

Hey freelancer! Aramıza katılmaya hazır mısın?

Upwork ve Fiverr ile $3M+ kazanan 600+ freelancer ile birlikte düzenli gelir kazanmanın yollarını, seninle aynı işi yapanlardan taktiklerini öğren. Şirketleşme, iletişim, markalaşma ve ürünleştirme gibi konulardaki canlı yayınlara dahil ol.