Oyun Geliştirmede Sık Kullanılan Terimler

Oyun Geliştirmede Sık Kullanılan Terimler

AAA (Triple-A)

Genellikle orta ölçekli veya büyük yayıncılar tarafından oluşturulan ve yayınlanan oyunlar; genellikle "indie" olarak sınıflandırılamayan herhangi bir oyun. Kompleks dediğimiz oyunlar için kullanılabilir.

AI

Yapay zeka; işlevselliği insan girdisinden ziyade bilgisayar koduna bağlı olan oyun içi bir varlık. NPC'ler yaygın AI’lardır.

Beta

Tüm önemli özellikleri ve varlıkları içeren bir oyun sürümü. Bir oyunun bu sürümü önemli bir hata içermiyor ve kod yayınlama yolunda demektir. Beta sürümlerine zaman zaman hata raporlama ve kritik geri bildirim için sınırlı bir sürüm verilir.

Bug

Hata :)

Game Engine

Oyun geliştiricilere oyunlarını profesyonel ve verimli bir şekilde oluşturmaları için bir dizi araç ve özellik sunan yazılım.

Lightmap

Bir oyunda sürekli kullanım için saklanan önceden oluşturulmuş bir aydınlatma sistemi.

Localization

Bir oyunu birden çok dile çevirme.

Quality assurance (QA)

Bir oyunun genel kalitesi için test edilmesi, bu da normalde hataları bulmayı ve ortadan kaldırmayı içerir..

Scripting

Another word for coding or programming; the act of writing code..

UI/GUI

Kullanıcı arayüzü / grafiksel kullanıcı arayüzü. Ekrandaki menüler, envanterler ve diğer oyun dışı etkileşimli sistemler.

Orthographic camera

Nesnelerin birbirlerine olan gerçek mesafelerine veya göreli konumlarına bakılmaksızın ekranda sabit görünmesini sağlayan bir kamera görüntüsü. Bu, GameObject'lerin düz görünmesini sağladığından veya 2.5D oyunların (3D öğeleri kullanan 2D oyunlar) özellikle retro tarzı 2D oyunlar için kullanılır, çünkü aksi takdirde 2D görünümünü korurken 3D derinlik ve tanım dokunuşlarına izin verirler.

UIElements

Unity'de birleşik bir kullanıcı arayüzü düzenleme aracı. Unity 2020.1 itibariyle bu, UI Araç Takımı olarak kullanılır.

Hey freelancer! Aramıza katılmaya hazır mısın?

Upwork ve Fiverr ile $3M+ kazanan 600+ freelancer ile birlikte düzenli gelir kazanmanın yollarını, seninle aynı işi yapanlardan taktiklerini öğren. Şirketleşme, iletişim, markalaşma ve ürünleştirme gibi konulardaki canlı yayınlara dahil ol.