Oyun Geliştiricisinin Sahip Olduğu 7 Yetenek

Oyun Geliştiricisinin Sahip Olduğu 7 Yetenek

Oyun Geliştirme sektöründe yukarıda da bahsettiğim gibi birçok farklı oyun konsepti ve türü mevcut. Bunları genel olarak değerlendirdiğimizde, bazı gerekli olan yetenekleri şu şekilde sıralayabiliriz.

Alanda Hakimiyet

Tasarım, ses efektleri, modelleme ve yazılım gibi konularda yeterli düzeyde bilgi sahibi olman gerekiyor.

Programlama Dilinde Yeterlilik

C++, C#, Java, Javascript, Lua, Phyton, HTML5 gibi oyun dilleri arasından en az biriyle başlayarak oyun geliştirmeye başlayabilirsin. Örneğin; “League of Legends (LOL)” oyunu C++ yazılım diliyle,  “Hollow Knight” oyunu C# ile, PES’09-10 oyunu Java ile, “Angry Birds” ve “Flappy Birds” gibi oyunlar JavaScript ile, “The Sims 4” oyunu ise Phyton ile yazılmış popüler oyunlara birkaç örnektir.

Unity

Eğer mobil için bir oyun geliştiricisi olmak istiyorsan (IOS, Android tarafında) genellikle Unity’nin burada ağır bastığını göreceksin. Mobil oyunların kullanıcıya ulaşımı çok daha gelişmiş ve önde olduğu için Unity ile yapılmış oyunlardan harika sonuçlar elde etmek oldukça olası. Sadece mobil değil, Unity kullanılarak yapılmış oldukça başarılı Indie Oyun yapımları da mevcut. Her ne kadar Triple A (AAA) dediğimiz daha komplike oyunları oluşturmak olmasa da, Unity ile de oyun sektöründe ses getirmek mümkün.

Unreal Engine 4

Unreal Engine 4’ baktığımızda işlerin biraz daha görselleşmiş tarafına odaklanıldığını görebilirsin. Görsel tarafta biraz daha zengin içerikler üretmek istiyorsan Unreal Engine 4 senin için doğru seçim olabilir. Bugün oyun konsollarında ve bilgisayarlarda ya mobil oyunlarında, kısacası oyun oynanabilecek bütün platformlarda bir Unreal Engine etkisini görmek mümkün.

Sayısal Zeka

Oyun geliştirici kişilerin matematik bilgileri, basit bir Arkanoid oyununu oluştururken bile oldukça önemli yer tutmakta. Açıları ayarlamak, ölçüler gibi seçeneklerin hepsi en az orta seviye matematik bilgisi gerektirmektedir.

Yaratıcılık

Bu yetenek, özellikle “Game Design” alanında uzmanlaşmak isteyenler için geçerli olabilecek bir madde. Oyun geliştirici ekiplerinin hepsinde, bir ya da birden fazla kişinin “Game Design” pozisyonunda görev aldığını göreceksin. Oyunu ilginçleştirmek için daha fazla neler yapılabilir? İşte bu soru sorulduğunda cevap olarak yaratıcılıkla oluşturulmuş sonuçlar yardıma koşuyor.

Oyun Dili ve Motorları Hakkında Bilgi

Yukarıda bahsetmiş olduğum oyun motorları Unity, Unreal Engine 4 ve son olarak CryEngine hakkında başlangıç olarak en azından alt düzeyde bir bilgi sahibi olman gerekir. Aynı şekilde yukarıda bahsetmiş olduğum oyun dillerinde de aynı misyonda yaklaşmalısın.

Hey freelancer! Aramıza katılmaya hazır mısın?

Upwork ve Fiverr ile $3M+ kazanan 600+ freelancer ile birlikte düzenli gelir kazanmanın yollarını, seninle aynı işi yapanlardan taktiklerini öğren. Şirketleşme, iletişim, markalaşma ve ürünleştirme gibi konulardaki canlı yayınlara dahil ol.