Oyun Geliştirici İş Olanakları

Oyun Geliştirici İş Olanakları

Game Designer

Oyun tasarımcıları, video oyunlarının kavramlarını ve dünyalarını yaratır. Video oyunlarının türü, ortamı, hikayesi, karakterleri, oyun sistemi, amaçları ve kullanıcı deneyiminin tasarımı ile ilgilenirler. Oyun Tasarımcısı, bir video oyununun geliştirilmesinin arkasındaki yaratıcı güçtür. Onlar oyun konseptinin yaratıcıları ve son sürümüne kadar geliştirecekler. Oyun Tasarımcıları, hikayeyi yazar, olay örgüsünü, karakter gelişimini ve oyunu yönlendiren oyun hedeflerini yazar. Programcıların genellikle oyunun özel ihtiyaçlarını karşılamak için özel yazılımlar yazmaları gerekecektir. Oyun Tasarımcılarının bunları ne zaman devreye alacaklarını, bunlar için nasıl planlayacaklarını ve bütçelerini nasıl oluşturacaklarını ve bunları potansiyel olarak sektöre nasıl pazarlayacaklarını bilmeleri gerekir.

System Designer

Bir Sistem Tasarımcısı, bir video oyununa güç sağlayacak yazılım sistemlerinin yaratıcısıdır. Oyunu hayata geçirecek platformları kurmak için oyunun kapsamını ve tasarımını analiz etmek için geliştirme sürecinin başlarında getirilirler. Oyunun türüne ve mekaniğine bağlı olarak, Sistem Tasarımcısı projenin gelişiminin oluşturulmasına yardımcı olacaktır. Oyunun gerektirdiği teknik kaynaklar paketini bir araya getirecekler ve oyun için komut dosyası yazılması gereken özel yazılımları belirleyecekler.

Level Designer

Bir Level Designer, bir oyun içindeki seviyelerin yaratıcısıdır, oyunun kuralları dahilinde çalışacak ve oyunu Oyun Tasarımcısı tarafından yaratıldığı gibi yürütecek şekilde mizanpajın haritasını çıkarır. Level Design sürecinin ilk aşaması, seviyenin düzenini iki boyutlu olarak çizmektir, bu, Oyun Tasarımcısı tarafından sağlanan konsept sanatına ve storyboard'lara dayanmaktadır. İmzalandıktan sonra, 3D yinelemelerine dönüştürülürler ve seviye daha sonra karakterler, nesneler, olaylar, ortamlar ve eylem çemberleri ile doldurulur.

Oyun Programcısı

Oyun programcısı, bilgisayar oyunları üzerinde çalışan bilgisayar mühendislerine verilen genel bir terimdir. Genellikle bilgisayar programlamanın temel dillerinde eğitilen programcılar, bir oyunun hayata geçmesini sağlar. Grafik, yapay zeka, ses, komut dosyası oluşturma, kullanıcı arabirimi, ağ, araçlar, taşıma vb. gibi kodlama alanlarında uzmanlaşabilirler. Güçlü bir kodlama bilgisi ve çeşitli platformlar, Oyun Programcısı olmak için çok önemlidir. Üretim süreci boyunca teknik kaynakları alan ve sürecin sonunda oyunun etkin bir şekilde çalışmasını sağlayan geliştirme ekibinin önemli bir parçasıdırlar.

AI Programmer

Yapay Zeka (AI) Programcılarının bir oyuna beynini verdiği söylenebilir. Bireysel oyuncunun oyununa dayalı olarak karakterlerin ve öğelerin davranışını belirleyen algoritmalar oluştururlar. Bu, oyunun tepkilerini oyuncunun eylemlerine göre özelleştirerek yapılır. Yol bulma, grup hareketi ve kamera kontrolü gibi unsurların tümü oyun stratejisine dahil edilmiştir. Bu son derece uzmanlaşmış alanda programcılar karar ağaçları kurar ve oyun içinde sinir ağları tasarlayarak yapay sinir sistemleri oluşturur. AI programlama, oyun geliştirmede oyuncuların farkında olmadığı derin bir etkiye sahip olduğundan, oyun geliştirmenin en ileri noktasındadır, bu dinamik ve sezgisel bir deneyime yol açar.

Gameplay Engineer

Oyun Mühendisleri, yazılımı bir video oyununun gereksinimlerine uyarlayan kod yazarlarıdır. Ayrıca bir oyuna özgü işlevler için özel yazılımlar oluşturmaları gerekebilir.

Game Artist

Bir Game Artist, genellikle video oyunları için hem 2D hem de 3D sanat oluşturan genel bir animatör veya 3D modelleyicidir. Tasarım özetleri ve konsept sanatından çalışan Game Artist’ler, oyun dünyasını doldurmak için film şeridinden senaryoya ifade verir.

Karakterler, nesneler, dokular, varlıklar, ortamlar, aksesuarlar, araçlar, silahlar vb. dahil olmak üzere bir oyunu bir araya getirmek için gereken tüm görsel öğeler üzerinde çalışırlar.

3D Character Artist

3D Karakter Sanatçıları, filmler ve video oyunları için 3D karakter modelleri oluşturur. Modeller genellikle orijinal konsept sanatına dayanır.

Bilgisayar oyunları için Karakter Sanatçıları, Sanat Yönetmeni ve Baş Karakter Sanatçısı tarafından brifing verilen görsel unsurları hazırlar. Orijinal konsept sanatçısının eskizlerinden karakterlerin, araçların, çevrenin, silahların, aksesuarların vb. illüstrasyonlarını oluştururlar.

Hey freelancer! Aramıza katılmaya hazır mısın?

Upwork ve Fiverr ile $3M+ kazanan 600+ freelancer ile birlikte düzenli gelir kazanmanın yollarını, seninle aynı işi yapanlardan taktiklerini öğren. Şirketleşme, iletişim, markalaşma ve ürünleştirme gibi konulardaki canlı yayınlara dahil ol.