Nasıl Oyun Geliştiricisi Olunur?

Nasıl Oyun Geliştiricisi Olunur?

Bir Lisans Derecesi/ Sertifikası Al

Bir derece al. Yazılım mühendisliği veya bilgisayar bilimi alanında lisans derecesi, işverenler arasında öne çıkmana yardımcı olabilir. Yeterli beceri ve yeteneğe sahip olsan bile, ilgili bir programın sertifikası veya tamamlanması, alanın kapsamlı bilgisini ve sağlam bir temelini gösterebilir ve sana eşit derecede yetenekli rekabette bir adım önde olmanı sağlayabilir.

Kod Yazmaya Giriş Yap

Oyun geliştiricilerin tüm oyunu şekillendirecek kod tasarlamak için donanım teknolojisinin yanı sıra C, C#, C++, Java, Python, Lua ve diğer programlama dilleri konusunda bilgili olmaları gerekir. Bu yüzden yazılım mühendisliği becerilerini geliştirmeyi unutma.

Become a C++ Developer Learning Path | LinkedIn Learning, formerly Lynda.com
C++ is one of the most popular programming languages in the world. It is used for everything from systems-level programming to mobile app development, and is a solid foundation for every programmer’s skill set. Become a C++ developer with our expert-led tutorials.
Become a C# Developer Learning Path | LinkedIn Learning, formerly Lynda.com
C# is Microsoft’s primary programming language, and is a key skill needed by all developers working with Microsoft tools. Whether you are new to programming or new to the Microsoft ecosystem, this learning path will give you the foundation you need for developing applications using Visual Studio an…

C++ Yazılım Dilini Öğren

C++, dünyadaki en popüler programlama dillerinden biridir. Sistem düzeyinde programlamadan mobil uygulama geliştirmeye kadar her şey için kullanılır ve her programcının beceri seti için sağlam bir temel oluşturur. Basit dil ve güncel kod örnekleriyle giriş niteliğindeki C++ dili programlamayı öğrenebilirsin.

Learning C++ Online Class | LinkedIn Learning, formerly Lynda.com
Explore introductory C++ language programming with simple language and up-to-date code examples.
C++ Essential Training Online Class | LinkedIn Learning, formerly Lynda.com
Learn C++ programming, starting with the basics. Explore C++ syntax, operators, loops, functions, data structures, classes, templates, and more.
C++ Templates and the STL Online Class | LinkedIn Learning, formerly Lynda.com
Continue your C++ programming journey. Learn how to work with templates and the C++ Standard Template Library (STL).
Web Servers and APIs using C++ Online Class | LinkedIn Learning, formerly Lynda.com
Learn how to build data-driven websites and make RESTful API calls using C++.
Introducing Functional Programming in C++ Online Class | LinkedIn Learning, formerly Lynda.com
Write more functional code in C++. Learn functional programming with C++ functions, Lambda functions, templates, and the RxCpp Reactive Extensions library.
C++ Best Practices for Developers Online Class | LinkedIn Learning, formerly Lynda.com
Learn best practices that can help you produce higher-quality C++ code. Learn how to leverage several helpful tools and new features in C++.
Code Clinic: C++ Online Class | LinkedIn Learning, formerly Lynda.com
Practice coding with C++. Explore solutions to common C++ programming challenges, and compare the results with other programming languages in the <i>Code Clinic</i> series.
Nail Your C++ Interview Online Class | LinkedIn Learning, formerly Lynda.com
Applying for C++ programming jobs? Find out what questions to expect in your developer interview and how to answer them to demonstrate mastery of key concepts.

C# Yazılım Dilini Öğren

C#, Microsoft'un birincil programlama dilidir ve Microsoft araçlarıyla çalışan tüm geliştiricilerin ihtiyaç duyduğu temel bir beceridir. Programlamada yeni veya Microsoft ekosisteminde yeni olsan da, bu öğrenme yolu sana Visual Studio ve diğer önemli Microsoft araçlarını kullanarak uygulama geliştirmek için ihtiyacın olan temeli sağlayacaktır.

C# Essential Training: 1 Syntax and Object Oriented Programming Online Class | LinkedIn Learning, formerly Lynda.com
Learn C# basics, including variables, strings, operations, classes, and methods, as well as the object-oriented features of this versatile programming language.
C# Essential Training: 2 Flow Control, Arrays, and Exception Handling Online Class | LinkedIn Learning, formerly Lynda.com
Get started in Microsoft application development with C#. Learn essential C# techniques for testing code, storing data in arrays, controlling program flow, and handling exceptions.
Code Clinic: C# Online Class | LinkedIn Learning, formerly Lynda.com
Explore solutions to common C# programming challenges—and compare the results with other programming languages—in this installment of the <i>Code Clinic</i> series.
C# Algorithms Online Class | LinkedIn Learning, formerly Lynda.com
Learn how to create better C# programs by using efficient algorithms.
C#: Design Patterns Part 1 Online Class | LinkedIn Learning, formerly Lynda.com
Build better code by leveraging design patterns in C#. Learn about the purpose and effective use of design patterns, and discover how to apply Gang of Four patterns in your code.
Nail Your C# Developer Interview Online Class | LinkedIn Learning, formerly Lynda.com
Applying for C# programming jobs? Find out what questions to expect in your C# or .NET developer interview and how to answer them to demonstrate mastery of key concepts.

Unity

Unity, mobil ve masaüstü oyunların yanı sıra gerçek zamanlı simülasyonlar ve görselleştirmeler için güçlü bir etkileşimli geliştirme aracıdır.

Unity 3D 2021 Essential Training Online Class | LinkedIn Learning, formerly Lynda.com
Learn the basics of level design, lighting, materials, and animation in Unity 3D.

Unreal Engine

Unreal artık sadece oyun oynamak için değil. Otomotiv tasarımı, mimari, sağlık ve eğitim gibi sektörler, ilgi çekici ve etkileşimli görseller oluşturmak için gerçek zamanlı geliştirme araçlarını benimsiyor. Unreal Engine hepsine güç sağlayabilir.

Unreal Essential Training (2019) Online Class | LinkedIn Learning, formerly Lynda.com
Unreal isn’t just for games. Learn the essential skills you need to build engaging and interactive user experiences of all kinds with Unreal Engine 4.

Hey freelancer! Aramıza katılmaya hazır mısın?

Upwork ve Fiverr ile $3M+ kazanan 600+ freelancer ile birlikte düzenli gelir kazanmanın yollarını, seninle aynı işi yapanlardan taktiklerini öğren. Şirketleşme, iletişim, markalaşma ve ürünleştirme gibi konulardaki canlı yayınlara dahil ol.