SEO ve SEM Uzmanı Freelancer olarak hangi işleri yapabilir? (18 proje fikri)

SEO ve SEM Uzmanı Freelancer olarak hangi işleri yapabilir? (18 proje fikri)

Upwork, serbest çalışanları onları işe almak isteyen işletmeler ve bireylerle buluşturan çevrimiçi bir platformdur.

Arama motoru optimizasyonu ve pazarlaması (SEM) uzmanları, Upwork platformundaki müşteriler için aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok çeşitli görevleri yerine getirebilir:

 1. Bir müşterinin web sitesini kullanılabilirlik ve SEO için optimize etmek
 2. Anahtar kelimeler, rakip araştırması ve diğer analitik araçları kullanarak trafiği artırma fırsatlarını belirleyin
 3. Bir web sitesinin sıralamasını iyileştirebilecek teknik yönlerini belirleyebilir ve değişiklikler önerebilir.
 4. SEO için optimize edildiğinden emin olmak amacıyla yeni bir web sitesi için anahtar kelime araştırmasının gözden geçirilmesi. Bu, anahtar kelimelerin mantıklı ve sitenin içeriğiyle alakalı olmasını sağlamanın yanı sıra yazım hatalarını ve sıralamaları olumsuz etkileyebilecek diğer sorunları kontrol etmek gibi şeyleri içerir.
 5. Bir işletme için Google AdWords kampanyalarını ayarlama. Bu, bir bütçe oluşturmayı ve SEM uzmanları tarafından yapılan araştırmaya dayalı olarak anahtar kelimeleri ve reklam metnini seçmeyi içerir.
 6. PPC Kampanyaları. Bu, Google AdWords veya Facebook Reklamları gibi ücretli reklamlar aracılığıyla web sitelerini veya ürünleri tanıttığınız yerdir. Potansiyel müşteri yaratma, tıklama oranları veya dönüşümler gibi hedeflere dayalı kampanyalar oluşturabilir ve bunları Google Analytics veya diğer araçları kullanarak takip edebilirsiniz.
 7. Müşterinin bulunduğu bölgenin çevresindeki belirli demografik özellikleri hedefleyen bir Facebook reklam kampanyası oluşturmak (beş mil içinde yaşayan insanları hedeflemeyi düşünün).
 8. Web sitelerinin Google, Bing ve Yahoo gibi arama motorları için optimize edilmesi!
 9. Geliştirilecek alanları belirlemek ve yeni fikirler üretmek için arama motoru pazarlama kampanyalarının sonuçlarını analiz etmek
 10. Doğru terimler için sıralama yaptığınızdan ve arama motorlarından daha fazla trafik aldığınızdan emin olmak için anahtar kelime stratejinizi geliştirin.
 11. Açılış sayfalarını dönüşümler için optimize etme
 12. Kullanıcı deneyimini ve site yapısını iyileştirmek için web sitenizin dahili bağlantılarını güncelleyin.
 13. E-posta pazarlama kampanyaları: SEM'ler, müşterilerinin web sitelerine trafik çekecek e-posta pazarlama kampanyaları oluşturabilir ve opt-in e-postaları veya damla pazarlama kampanyaları gibi e-posta erişim kampanyaları yoluyla zaman içinde satışları artırabilir
 14. Anket yoluyla müşteri davranışını analiz etme
 15. Web siteleri ve sosyal medya kanalları için yeni içerik geliştirme
 16. Ödeme akışını optimize ederek bir e-ticaret sitesindeki dönüşüm oranını iyileştirme
 17. İnsanlar bu ürünleri veya hizmetleri çevrimiçi olarak aradıklarında arama sonuçlarının en üstünde görünmeleri için ürün veya hizmetlerin ilgi çekici açıklamalarını yazın.
 18. Sektörünüzle ilgili blog yazıları yazmak (nasıl yapılır kılavuzları gibi)

Topluluğa katıl

Freelancer olarak gelişmiş ülkelerde bizimle aynı işi yapanlarla aynı gelire sahip olmanın yollarını birlikte keşfediyoruz. Bu yolda bize katılmak istersen aşağıdaki butonu kullanabilirsin.