@ysertbas1907 hocam birkaç günlüğüne bir sorun yaşandı. Ancak artık çözüldü. Payoneer’ın en güzel özelliği TR’de TEB bankasından ufak bir komisyon kesintisiyle nakit dolar çekebiliyorsunuz. Bir de master card olduğu için birçok yerde güzel bir kurdan dolar ile alışveriş yapabiliyorsun.

Mehmet Okumuş at 14/08/2020

 

 

 

Türkiye’de mi yaşıyorsun, bilmiyorum @sinanulug ancak cevabım TR için olacak,
İki seçenek var:
• Upwork kuru üzerinden TRY’ye çevirip, doğrudan IBAN hesabına çekmek; $1000 altı için mantıklı geliyor bana,
• Wire Transfer dedikleri yöntemle $30 komisyon ödeyerek, doğrudan USD IBAN hesabına çekebilirsin; $1000 üstü için mantıklı hareket olur, ancak bazı bankalar gelen miktar üzerinden küçük bir miktar kesebiliyor
Bunlar doğrudan yapılacak işlemler, para çekmeden önce yeni yöntem ekleyince 3 gün kadar bekliyorsun; erkenden ayarlasan iyi olur yani :slightly_smiling_face:
Paypal TR için kullanılamıyor zaten ancak Payoneer için de mevcutta WireCard skandalı nedeniyle pek bulaşmamanı tavsiye ederim.

Metin Akın at 28/07/2020

 

 

 

Uzun zamandır @aknmetin paylaşmış olduğu yukarıdaki medium makalelerinin sahibi Enver Beyin Özmen Mali Müşavirlik Güncel Bültenine aboneyim, farklı zamanlarda veya özellikle vergi ya da başka ödeme zamanları bültenden eposta gönderiyorlar. Bülten içerisinde medium yazıları linkleri de oluyor. Abone olmak isteyenler için buraya abonelik linkini paylaşayım https://ozmconsultancy.com

o9uzdev at 27/07/2020

 

 

 

Selam arkadaşlar !here,

Upwork konusunda şöyle bir içerik (https://medium.com/mali-m%C3%BC%C5%9Favir-evren-%C3%B6zmen/fiverr-upwork-toptal-gibi-platformlar-%C3%BCzerinden-%C3%A7al%C4%B1%C5%9Fanlar%C4%B1n-bilmesi-gereken-vergisel-konular-260bbb224715) hazırlamış olan mali müşavir ile soru cevap yapmak üzere bir YouTube canlı yayını planlıyoruz.
Yayın sonrasında YouTube üzerinden ulaşılabilir olacaktır

Henüz tarihi ve saati kesinleşmedi ancak önden sorularınız varsa yönlendirebilmemiz için bu başlık altından iletirseniz, yönlendirelim.
Ne sormak, ne öğrenmek isterdiniz?

Metin Akın at 27/07/2020

 

 

 

Merhaba, Excel VBA ve POWER BI DAX kodlama ile uğraşan (biraz sıradışı:slightly_smiling_face:) bir mali müşavirim. Yukarıda çok fazla thread var. Büyük çoğunluğu doğru. Size yardımcı olması açısından bu işe yeni başlayacak ve yurtdışına fatura kesecek arkadaşlara şahıs vs limited/AŞ vergi (oldukça karışık bir mevzu) şirket karşılaştırması ekliyorum. Yabancı müşteriler hazırladığım için dosya ingilizcedir. Kodlama bilenler için sıkıntı olacağını sanmıyorum.

Mehmet Orhun at 26/07/2020

 

 

 

Yazmış olduğum son iki mesaj aşağıdaki linkten alıntı yapılmıştır.

https://startuphukuku.com/baska-bir-iste-calisirken-bir-girisim-kurmak/https://startuphukuku.com/baska-bir-iste-calisirken-bir-girisim-kurmak/>

Hamza Öztürk at 26/07/2020

 

 

 

Bu konuyu da şöyle detaylandirabiliriz:

“Çalışanın işyerinde, iş saatleri dışında başka bir işle meşgul olması, bir girişim kurması yahut bir girişimde aktif rol oynaması, iş sözleşmesindeki şartlara göre işverenine, haklı sebeple fesih imkanı verebilir. Çalışan, bu durumda, herhangi bir tazminat hakkı kazanmaksızın işini kaybedebilir. ‘’Mevcut işyerinde çalışırken, iş saatleri dışında dahi, herhangi bir ek iş yapmayacağım’.’ maddesi veya türevi bir maddenin, imzalanan iş sözleşmesinde var olması durumunda, Yargıtay’ın 2016/14956 numaralı esas, 2017/9595 numaralı kararına göre, davranışın (ikinci bir işte çalışmak) sözleşmeye aykırılık teşkil etmesi nedeniyle, işveren tarafından haklı fesih imkanı doğuyor.”

Hamza Öztürk at 26/07/2020

 

 

 

Bende çalıştığım dönem boyunca payoneer kullandım. 1$ karşılığında istediğiniz miktarda parayı payoneer hesabına aktarabiliyorsunuz. payoneerde kendi kurundan TRY hesaplara gönderim yapıyor. Bir komisyon ücreti almıyordu bunun için sanırım. Ama kur farkı oluyordu. Ayrıca kendi kartını çıkarıp Türkiye’ de anlaşmalı bankaların bankamatiklerinden USD çekimde yapılabiliyordu.

Gürhan Küçük at 23/07/2020

 

 

 

Upwork artık IBAN’a TRY yatırabiliyor sadece kur oranı nedeniyle bir miktar zararınız oluyor. Eğer aceleniz yoksa $1000+ sonrasında Wire Transfer (sabit $30 komisyon) yapmanızı öneriyorum bu bana mantıklı geliyor ve bunu kullanıyorum

Metin Akın at 23/07/2020