Upwork Eğitimi

Birlikte İhracat Topluluğu hakkında merak ettiğin soruların cevaplarına sayfamızdan ulaşabilirsin. Cevabını bulamadığın soruların olursa bize Discord kanalından her zaman sorularını iletebilirsin.

İhracat Yapmak

İhracat ve dolar kazanmanın önemine değindiğim bu bölümde farklı zaman dilimlerinde çalışmak ve topluluktan bahsediyorum.

Freelance Çalışmak

Daha önce freelance çalışmadıysan bu bölümde hayat kurtarıcı tavsiyeler ve yönlendirmeler bulacaksın.

Freelancer

Freelancer kimliğini oturtmak ve bu konuda destek almak istersen de buradayız.

İhracat Yapmak

İhracat ve dolar kazanmanın önemine değindiğim bu bölümde farklı zaman dilimlerinde çalışmak ve topluluktan bahsediyorum.

Freelance Çalışmak

Daha önce freelance çalışmadıysan bu bölümde hayat kurtarıcı tavsiyeler ve yönlendirmeler bulacaksın.

Freelancer

Freelancer kimliğini oturtmak ve bu konuda destek almak istersen de buradayız.

Topluluk Hakkında Merak Edilenler

Eğitim mi Satıyorsunuz?

Kesinlikle hayır. Topluluğa girdiğinde Udemy eğitimlerini tamamen ücretsiz olarak izleyebiliyorsun ve sana hiç kimse bir şey satmaya calışmıyor. Amacımız daha fazla profesyonel freelancer ihracatçıya ulaşmak ve birlikte daha büyük projelere girmek.

Yaptığınız İş Yasal mı?

Topluluk içerisinde herhangi bir para alışverişi dönmüyor. Tamamen yasal olan ve işveren ile işçileri buluşturan Upwork platformu üzerinden “birlikte’ daha fazla dolar kazanmaya çalışıyoruz.

Topluluğa Nasıl Katılabilirim?

Üyelik formumuzu doldurarak katılım isteği gönderebilirsin.

Topluluk Neden Ücretli? İndirim Yapıyor musunuz?

Ücretli olmasının 4 nedeni var: 1. Topluluğa sadece ihracat konusunda ciddi olanların gelmesini istiyoruz. 2. Toplulukta ücretli olarak çalışan 2 kişi var. Onların giderleri bu gelirden karşılanıyor. 3. Çeşitli araçlara aylık ücret ödeniyor. 4. Topluluk içinden danışmanlık alınıyor. Örneğin, SEO konusunda destek alındı.

Etsy’de ürün satıyorum. Bu topluluk bana göre mi?

Amacımız herhangi bir fiziki gönderim olmadan, yetenekler üzerinden dünyadan dolar kazanabilmek. Bu nedenle Etsy üzerinden fiziki ürün gönderimi yapıyorsanız, burası size göre olmayabilir. Ama dijital ürün satışı yapıyor veya Upwork gibi platformlarda kullanabileceğiniz yeteneğiniz varsa burası tam da size göre.

Topluluk İçerisinde Herkes Dolar Kazanıyor mu?

Bu cevabı yazdığım an itibariyle topluluktaki 500 kişiden 200 kişiden fazlası dolar kazanmaya başladı. 100 kişi şu anda ilk işini alma aşamasında. Geriye kalan 200 kişi de içeride yazılanları okumak için burada. Hazır olduklarında bu kişiler de aksiyona geçeceklerdir.

İçeride Nasıl Bir Ortam Var?

Nezaket en çok dikkat edilen konuların başında gelir. Profesyonel freelancer olma yolunda birbirimizi her konuda destekliyoruz. Upwork gibi platformların yanında, alışveriş, pasif gelir ve sağlıklı beslenme tüyoları bile yer alıyor.

Topluluğa Katılmazsam Ne Kaybederim?

Dolar kazanmak istiyorsan ve gerçekten buna niyetliysen düşe kalka birkaç ayda bu süreci kendin öğrenebilirsin. Udemy, YouTube veya Google üzerinden çoğu şeye ulaşabiliyorsun. Topluluk, yapılan hataları görmende yardımcı olur. Sana özel bir durum olursa, destek de olur ama en önemlisi seni GAZA GETİRİR. Burada sürekli dolar kazanan kişilerle bir aradasın.

Topluluk Kuralları Nelerdir?

Nezaket esastır. İhracat odaklı her türlü yasal konuda bilgi paylaşımı yapılabilir.

Şu Anda Dolar Kazanmayacağım. Yine De Katılmalı mıyım?

Mevcut üyelerin %40’ı sadece içerideki havayı teneffüs etmek ve bilgi edinmek için burada. Fakat beklemediğin bir anda yeni fırsatlar karşına gelebilir ve beklemediğin şekilde çalışma arkadaşı arayan birine bile yardımcı olabilirsin.

Upwork ile İlgili Merak Edilenler

Upwork Nedir?

Upwork, freelancer çalışan kişiler için güvenilir ve profesyonel bir pazar yeridir. Upwork aracılığıyla tüm dünyaya kendi yeteneklerinizi ulaştırabilirsin. Bu platform seni, işverenlerle buluşturur ve onların problemlerini çözerek dolar kazanmana aracı olur.

Grupta Sadece Upwork ile İlgili Konuşmalar mı Var?

Hayır, Upwork dışında şu anda aşağıdaki kanallarımız da mevcut:
İngilizce, Üretkenlik, Beslenme ve Sağlık, Ebeveyn Olmak, Çalışma Masam, Kolay Değil
Çalışma Arkadaşı, Ne Okursun/Dinlersin/izlersin, Alışveriş, Pasif Gelir, Udemy, Saas.

Upwork’ten Sürekli Red Alıyorum, Neden?

Bu konu profiline özel bir durum. Senin yeteneklerinden Upwork içerisinde çok fazla kişi olabilir veya profiline yeterli özeni göstermemiş olabilirsin. Topluluk içinde bu probleme özel bir kanal var ve burada sorunun cevabını, alternatif çözüm yöntemlerini bulabilirsin.

Başvuru Yapıyorum Ama İş Alamıyorum. Neden Olabilir?

Ücretli olmasının 4 nedeni var: 1. Topluluğa sadece ihracat konusunda ciddi olanların gelmesini istiyoruz. 2. Toplulukta ücretli olarak çalışan 2 kişi var. Onların giderleri bu gelirden karşılanıyor. 3. Çeşitli araçlara aylık ücret ödeniyor. 4. Topluluk içinden danışmanlık alınıyor. Örneğin, SEO konusunda destek alındı.

Hangi Yetenek Üzerine Çalışmalıyım? Kariyerimi Hangi Yönde İlerletmeliyim?

Kariyer tavsiyesi maalesef çok farklı parametrelere sahip ve tek bir yolu olmayan durumlardan. Çünkü, senin dışında herkes senin hayatını dışarıdan görüyor. Upwork’teki meslekleri inceleyebilirsin. Kendine yakın bulduğun, yapabileceğini düşündüğün işler ile ilgili kariyerine yön vermek senin elinde.

Kazançlar İçin Gelir Vergisi Ödemek Gerekiyor mu?

Kesinlikle. Bu konuyla ilgili YouTube içeriğimizden faydalanabilirsin.

Topluluktaki Freelancer Profilleri ile İlgili Merak Edilenler

İngilizcem Yok. İhracat Yapabilir miyim?

Topluluk içerisinde sadece Google Translate kullanarak ihracat yapanlar var. Niyetin $100 ve altı kazanmak ise sorunun cevabı evet, yapabilirsin. Ama düzenli ve yüksek gelir elde etmek istiyorsan en az orta seviye İngilizce şart. Sana iş verecek kişi seninle konuşmak isteyecektir.

Hangi İş Para Kazandırır?

Her iş kazandırır. Önemli olan işinde iyi olman ve güven vermen. İlk işlerini alma sürecin çok zor ama aldıktan ve işlerini doğru teslim ettikten sonra işveren sana güvenecek ve yeni işler vermeye başlayacak.

Yeni Mezunum, Dolar Kazanabilir Miyim?

Dolar kazanmak kolay ama sürekli kazanmak zordur. Eğer upwork.com/hire adresinde yer alan yeteneklerin varsa mezun olmadan bile dolar kazanmaya başlayabilirsin. Ama bu yeteneklerin yanında müşteri iletişimi ve ingilizce konuları da çok önemli. Eğer müşteri iletişimi konusunda problem yaşıyorsan işinde ne kadar iyi olursan ol, problem yaşayabilirsin.

Herhangi Bir Yetkinlik Gerekiyor mu?

Kesinlikle evet. www.upwork.com/hire adresindeki yeteneklerden en az birine sahip olman, İngilizce bilmen ve bolca çaba harcaman gerekiyor. Bu topluluk, hiç çaba göstermeden dolar kazanmayı vadetmez ve bunu isteyen kişiler için uygun bir yer değildir.

Ne kadar Zaman Ayırmak Gerekiyor?

Günde yarım saat ayırarak başarılı olma ihtimalin düşük. Günde en az 2 saat zaman ayırabileceğin bir alan açtığında bu topluluğa katılman çok daha doğru olabilir. Daha öncesinde içeride ısınmak, ortama bakmak istersen elbette gelebilirsin.

Bu İşi Tek Başıma Yapamaz mıyım?

Tabii ki yapabilirsin. Bu süreçte yapılan çoğu hatayı sen de yaparak, yanlış yollara girmeyi göze alacaksan. Bu topluluk sana doğru yolu göstereceğinden size zaman kazandıracaktır.

Yazılım Bilgim Yok. İhracat Yapabilir Miyim?

Aşağıdaki yeteneklerden birine sahipsen, sen de dolar kazanabilirsin.
  • Web / Mobil / Yazılım Geliştirici
  • Veri Bilimi & Analitik
  • Mühendislik ve Mimarlık
  • Görsel Sanatlar
  • Yazarlık ve Çeviri
  • Destek Ekibi
  • Satış ve Pazarlama