Birlikte İhracat Topluluğu ile İlgili Merak Edilenler

Birlikte İhracat Topluluğu hakkında merak ettiğin soruların cevaplarına sayfamızdan ulaşabilirsin. Cevabını bulamadığın soruların olursa bize Discord kanalından her zaman sorularını iletebilirsin.

İletişim Formu

Topluluk

Toplulukla alakalı aklına gelebilecek soruların cevaplarını bu alan altında cevapladık.

Freelancer

Upwork gibi platformlarda çalışmak konusunda aklını kurcalayan bazı sorulara değindik.

Destek

Freelancer kimliğini oturtmak ve bu konuda destek almak istersen de buradayız.

Topluluk Hakkında Merak Edilenler

Bu topluluk tam olarak ne işe yarıyor?

En temel haliyle tüm topluluk, ihracat yaparken birbirine destek oluyor. Bir şey satmıyoruz, köstek olmuyoruz. Eksiklerimizi tamamlıyor, soruları cevaplıyor, deneyimlerimizi birbirimizle paylaşıyoruz.

Ne satıyorsunuz?

Herhangi bir fiziki ürün satışı yapmıyoruz. Burada yer alan yeteneklere sahip kişilerin verdiği eforları yurt dışına yönlendirip $ kazanmasına yardımcı oluyoruz.

Eğitim mi satıyorsunuz?

Kesinlikle hayır. Topluluğa girdiğinde Udemy eğitimlerini tamamen ücretsiz olarak izleyebiliyorsun ve sana hiç kimse bir şey satmaya calışmıyor. Amacımız daha fazla profesyonel freelancer ihracatçıya ulaşmak ve birlikte daha büyük projelere girmek.

Yaptığınız iş yasal mı?

Topluluk içerisinde herhangi bir para alışverişi dönmüyor. Tamamen yasal olan ve işveren ile işçileri buluşturan Upwork platformu üzerinden “birlikte’ daha fazla $ kazanmaya çalışıyoruz.

Upwork nedir?

Upwork, freelancer çalışan kişiler için güvenli ve profesyonel bir pazaryeridir ve Upwork aracılığıyla tüm dünyaya kendi yeteneklerinizi ulaştırabilirsiniz. Bu platform sizi işverenlerle buluşturur ve onların problemlerini çözerek $ kazanmanıza aracı olur.

Kazanç garantisi veriyor musunuz?

Hayır. Burası eğitim veya hayal satan bir topluluk değil. Yeteneklerini dünyaya satan profesyonel freelancer’lardan oluşan bir topluluk. Biz birbirimizle tecrübelerimizi paylaşarak destek oluyoruz. Bu nedenle işin çok büyük kısmı sende bitiyor.

Topluluğa nasıl katılabilirim?

Buradaki bağlantı adresine tıklayabilirsin.

Topluluk neden ücretli? İndirim yapıyor musunuz?

Ücretli olmasının 4 nedeni var. Topluluğa sadece ihracat konusunda ciddi olanların gelmesini istiyoruz. Toplulukta ücretli olarak çalışan 2 kişi var. Onların giderleri bu gelirden karşılanıyor. Çesitli araçlara aylık ücret ödeniyor. Topluluk içinden danışmanlık alınıyor. Örnek: SEO ve Emailing konusunda destek alındı.

Etsy’de ürün satıyorum. Bu topluluk bana göre mi?

Amacımız herhangi bir fiziki gönderim olmadan, yetenekler üzerinden dünyadan dolar kazanabilmek. Bu nedenle Etsy üzerinden fiziki ürün gönderimi yapıyorsanız burası size göre olmayabilir. Ama dijital ürün satışı yapıyor veya Upwork gibi platformlarda kullanabileceğiniz yeteneğiniz varsa burası tam da size göre.

Topluluk içerisinde herkes $ kazanıyor mu?

Bu cevap yazdığı an itibarıyla topluluk yaklaşık 900 kişi, 400 kişiden fazlası dolar kazanmaya başladı. 200 kişi şu anda ilk işini alma aşamasında. Geriye kalan 300 kişi de içeride yazılanları okumak için burada. Hazır olduklarında bu kişiler de aksiyona geçeceklerdir.

İçeride nasıl bir ortam var?

Nezaket en çok dikkat edilen konuların başında gelir. Profesyonel freelancer olma yolunda birbirimizi her konuda destekliyoruz. Upwork gibi platformların yanında, alışveriş, pasif gelir ve sağlıklı beslenme tüyoları bile yer alıyor.

Topluluğa katılmasam ne kaybederim?

Dolar kazanmak istiyorsan ve gerçekten buna niyetliysen düşe kalka birkaç ayda bu süreci kendin öğrenebilirsin. Udemy / YouTube / Google üzerinden çoğu şeye ulaşabiliyorsun.

Topluluk, yapılan hataları görmende yardımcı olur. Sana özel bir durum olursa destek de olur ama en önemlisi seni GAZA GETİRİR. Burada sürekli dolar kazanan kişilerle bir aradasın.

Sadece Upwork ile ilgili konuşmalar mı var?

Upwork dışında İngilizce, Üretkenlik, Beslenme ve Sağlık, Ebeveyn Olmak, Çalisma Masam, Kolay Değil, Çalisma Arkadaşı, Ne Okursun/Dinlersin/izlersin, Alişveriş, Pasif Gelir, Udemy, Saas kanallari mevcut.

Topluluk kuralları nelerdir?

Nezaket esastır. İhracat odaklı her türlü yasal konuda bilgi paylaşımı yapılabilir.

Şu anda dolar kazanmayacağım. Yine de katılmalı mıyım?

Mevcut üyelerin %40’ı bu şekilde sadece içerideki havayı teneffüs etmek ve bilgilenmek icin burada. Fakat beklemediğin bir anda yeni fırsatlar karşına gelebilir ve beklemediğin şekilde çalışma arkadaşı arayan birine bile yardımcı olabilirsin.

Freelancer Olmak

İngilizcem yok. İhracat yapabilir miyim?

Topluluk içerisinde sadece Google Translate kullanarak ihracat yapanlar var. Niyetin $100 ve altı kazanmak ise sorunun cevabı evet, yapabilirsin. AMA düzenli ve yüksek gelir elde etmek istiyorsan en az orta seviye Ingilizce şart. Sana iş verecek kişi seninle konuşmak isteyecektir.

Hangi iş para kazandırır?

Her iş kazandırır. Önemli olan işinde iyi olman ve güven vermen. İlk işlerini alma sürecin çok zor ama aldıktan ve işlerini doğru teslim ettikten sonra işveren sana güvenecek ve yeni işler vermeye başlayacak.

Yeni mezunum, dolar kazanabilir miyim?

Dolar kazanmak kolay ama sürekli kazanmak zordur. Eğer upwork.com/hire adresinde yer alan yeteneklerin varsa mezun olmadan bile dolar kazanmaya başlayabilirsin. AMA bu yeteneklerin yanında müşteri iletişimi ve Ingilizce konuları da çok önemli. Eğer müşteri iletişimi konusunda problem yaşıyorsan işinde ne kadar iyi olursan ol problem yaşayabilirsin.

Herhangi bir yetkinlik gerekiyor mu?

Kesinlikle evet. www.upwork.com/hire adresindeki yeteneklerden en az birine sahip olman, İngilizce bilmen ve bolca çaba harcaman gerekiyor.

Bu topluluk, hiç çaba göstermeden dolar kazanmayı vadetmez ve bunu isteyen kişiler için uygun bir yer değildir.

Ne kadar zaman ayırmak gerekiyor?

Günde yarım saat ayırarak başarılı olma ihtimalin düşük. Günde en az 2 saat zaman ayırabileceğin bir alan açtığında bu topluluğa katılman çok daha doğru olabilir. Daha öncesinde içerde ısınmak, ortama bakmak istersen elbette gelebilirsin.

Bu işi tek başıma yapamaz mıyım?

Tabii ki yapabilirsin. Bu süreçte yapılan çoğu hatayı sen de yaparak yanlış yollara girmeyi göze alacaksan. Bu topluluk sana doğru yolu göstereceğinden size zaman kazandıracaktır.

Yazılım bilgim yok. İhracat yapabilir miyim?

upwork.com/hire yeteneklerden birine sahipsen sen de dolar kazanabilirsin.

Destek

Kazançlar için gelir vergisi ödemek gerekiyor mu?

Kesinlikle. Bu konuda YouTube’da video bile hazırladık.

Upwork’ten sürekli red alıyorum, neden?

Bu konu profiline özel bir durum. Senin yeteneklerinden Upwork içerisinde çok fazla kişi olabilir veya profiline yeterli özeni göstermemiş olabilirsin. Topluluk içinde bu probleme özel bir kanal var ve burada sorunun cevabını, alternatif çözüm yöntemlerini bulabilirsin.

Başvuru yapıyorum ama iş alamıyorum. Neden olabilir?

Bu konu profiline, fiyatlandırma politikana veya iş başvuru yöntemlerine göre değişebilen özel bir durum. Topluluk içinde bu probleme özel bir kanal var ve burada sorunun cevabını, alternatif çözüm yöntemlerini bulabilirsin.

Hangi yetenek üzerine çalışmalıyım? Kariyerimi hangi yönde ilerletmeliyim?

Kariyer tavsiyesi maalesef çok farklı parametrelere sahip ve tek bir cevabı olmayan sorulardan. Çünkü, senin dışında herkes senin hayatını dışarıdan görüyor. upwork.com/hire meslekleri inceleyebilirsin. Kendine yakın bulduğun, yapabileceğini düşündüğün işler ile ilgili kariyerine yön vermek senin elinde.

İletişim Formu