Oyun Geliştirmeye yeni başlayanlar için 4 tavsiye

Oyun Geliştirmeye yeni başlayanlar için 4 tavsiye

Kendine Bir Yazılım Dili Seç

Oyun geliştirme sürecinin ilk etabında kişinin kendisini geliştirmek isteyeceği iki eksen var. Birincisi; kullanacağın dil ki bu dil için çok fazla seçenek var. JavaScript, HTML ile bile oyun tasarlanabilir. Bu sebeple en az bir dil bilmen gerekiyor.

Ölçeklenebilir İstekler

Yeni geliştiriciler arasında genelde çok fazla rastlanılan hata, çok büyük Triple A (AAA) kategorisine girecek oyunları tasarlamaya çalışmak oluyor. Bu genel hatayı, birçok Oyun Geliştirici formlarında gezinirken bile görebilirsin. Kişilerin bu sektöre girmek istemesindeki motivasyonu belki de direkt olarak “Call of Duty” gibi oyunları yapmak olabilir. Bu tabii ki harika bir hedef, ama ne yazık ki gerçekçi değil. Bu tarz oyunlara geçmeden önce, daha küçük oyunlarla başlayabilir kendini temelden eğitebilirsin.

Küçük Oyunlarla Başla

Dört tane temel oyun yaparak başlayabilirsin. Yukarıda da bahsettiğim gibi genelde çok rastlanılan hata, çok büyük Triple A kategorisine girecek oyunları tasarlamaya çalışmak oluyor. Dört tane klasik oyun, sana çok fazla şey öğretebilir.

#1 Tetris

Tetris, olabilecek en basit oyun, ama kişi Tetris’i herhangi bir dilde yapmayı başarırsa;  ekrana çizme, ekrandaki çizilenlerin anime ettirilmesi, objelerin kaydırılması gibi ya da  GameLoop denilen zaman bileşenlerini ayarlamak, kullancııdan inputu almak (sağa-sola kaydırma), animasyon oluşturma, zamanı ayarlama, kendiliğinden olan bir akış (oyuncular bu akışa karşı oynuyor), skor tutma gibi özelliklerin hepsini, Tetris yapan biri öğrenebilir. Oyunu yaptıktan sonra, 80'lerdeki bir Arcane makinesinde çalışıyormuş gibi olması ve kusursuz çalışması gerekir. Örneğin oyunun başlığı ekranı çıkacak, başlamak için şu tuşa basın yazısı olacak, skor gözükecek, oyunda öldüğünde ekrana çıkacak, yüksek skorları gösterecek gibi detaylarıyla oyunun tamamen çalışıyor ve oynanabiliyor olması gerekir.

#2 Arkanoid

İkinci oyun Arkanoid; top sektirip blokları kırdığın bir oyun. Tetris’i yapıp üstüne bu oyunu da yaparsan sürecin sana öğrettiği şeyler;, matematik, açılar, yansımalar, sekmeler vs. gibi ana özellikler olacaktır.

#3 Mario

Bu ikisinin ardından Mario’yu yaparsan, daha az grafikle daha büyük alanları boyama, jump benzeri mekanikleri öğrenmiş olacaksın.

#4 Pacman

İlk üç oyunun ardından Pacman sıra geldi. Pacman her ne kadar basit bir oyunmuş gibi gözükse de  , oyun içerisindeki dört hayalatin  zamanlamaları inanılmazdır. Bunlar 70’lerde yapıldığında tam bir takım oyunu oynuyorlardı. Oyundaki bir hayalet takipçidir (karakterin nereye giderse seni takip eder), ikinci hayalete interceptor denir, senin yaklaşmakta olduğun bir kavşağa gitmeye çalışır. Oyunda yanlarda bulunan kapılar vardır ve, sen hangi kapıya yakınsan üçüncü hayalet o kapıda bekler. Dördüncü hayalet ise de alan savunması yapar, bir köşede gezer o da senin genelde yemediğin son peynirlerin kaldığı köşedir. Bu çok ciddi bir AI örneğidir. Bu dört oyunu yapabilirsen bu inanılmaz bir başarıdır ve  sektörde olan herkes de bunun ne denli önemli bir başarı olduğunu bilir.

Oynanabilirliğe Odaklan

Küçük oyunlardan başlayıp, hatta bunların üstüne kendi benzersiz fikirlerin ekleyebilirsin. Örneğin Pacman oyununu ele alalım, sence Pacman oyunu dört yerine beş hayaletli olsa nasıl olurdu? Bu fikir geliştirme alanı için özel bir pozisyon olarak “Game Design” diye bir dal mevcut.. Oyun mekaniğine bazı şeyler ekleyerek oyunu daha zevkli hale getirmek ayrı bir yetenek gerektirir. Eğer kendinde bu özelliği de görüyorsan, hem oyun geliştirip hem de Game Design pozisyonunu da beraber götürebilirsin. Bu tabii ki daha çok kazanç ve iş alanı anlamına gelir.

Hey freelancer! Aramıza katılmaya hazır mısın?

Upwork ve Fiverr ile $3M+ kazanan 600+ freelancer ile birlikte düzenli gelir kazanmanın yollarını, seninle aynı işi yapanlardan taktiklerini öğren. Şirketleşme, iletişim, markalaşma ve ürünleştirme gibi konulardaki canlı yayınlara dahil ol.