Oyun Geliştirmede Kullanılan En İyi 14 Araç

Oyun Geliştirmede Kullanılan En İyi 14 Araç

Öncelikle oyun motorlarından başlamakta fayda var, lakin oyun motorlarının gerektirdiği yazılım dilini ve o dilin IDE’sini biliyor olmalısın.

En çok kullanılan 5 oyun motoru

Unreal Engine

Unreal Engine, günümüz pazarında mevcut olan oyunların büyük bir kısmı için tercih edilen araçtır. Ve çıktığından beri bir süredir tercih edilen araç olmuş durumda. Unreal Engine 4, açık dünya RPG'sinden 2D platform oyununa kadar her türlü oyunu yaratmana yardımcı olabilecek kaynaklara sahiptir. Unreal Engine’de (IDE) C++ kodlanıyor.

Özellikleri:

 1. Daha deneyimli programcılar, C ++ dilini oyun motorunda, kendi komut dosyalarını oluşturmak için kullanabilirler. Kodlaman yeterli olmasa bile oyun ve uygulamalarda etkileşimler yaratmak için, nesnelerine ekleyebileceğin, önceden kodlanmış kod blokları olan çok güçlü Blueprint ara yüzünü de kullanabilirsin.
 2. Bu motor, VR oyunları içinde kullanılabilir bir altyapı sunarak, sahnelerdeki etkileşimleri kolayca yaratmana da olanak sağlar.
 3. Kullanımı tamamen ücretsizdir. .

Unity

Unity, Unreal Engine kadar büyük bir popülaritenin sahip ikinci oyun motorudur. Oluşturmak istediğin oyunun türüne bağlı olarak Unity'nin Unreal'e göre karar verme faktörü olarak hizmet edebilecek birkaç avantajı var. Üzerinde oyun geliştirmek daha hızlı ve daha kolay. Ayrıca, birden fazla platformu hedefleyen oyunlar için daha iyi bir seçenek. Unity ile oyununu yeni bir ekosisteme taşırken daha az taşıma ve daha fazla ince ayar seçeneğin olur. Unity için Visual Studio’da (IDE) C# kodlanıyor.

Özellikleri:

 1. Piyasada bulunan oyun motorlarına göre 3D oyun ve simülasyon yapımında daha başarılıdır. 2D oyunlar da yapılabilir ama 3D oyun yapımında elde edilen performans kadar iyi değildir.
 2. Birden fazla platformda (PC, konsol, mobil cihaz gibi) için oyun yapım ve geliştirmede Unity oyun motoru tercih edilebilir. Daha çok mobil platform ve VR (Sanal Gerçeklik) teknolojilerinde başarılı bir oyun motorudur.

Game Maker Studio

Diğer oyun motorlarından farklı olarak GameMaker, kullanmak için programlama bilgisi gerektirmemesiyle öne çıkıyor. Basit bir "göster ve tıkla" sistemi kullanarak kullanıcılar, yoğun kodlu sistemlere ihtiyaç duymadan hızlı ve verimli bir şekilde oyunlar oluşturabilirler. Elbette, kodlama deneyimine sahip olmak işleri daha da kolaylaştırır ve kullanıcıların harika oyunlar oluşturmasına olanak tanır.

Özellikleri:

 1. GMS'nin öncülük ettiği şeylerden biri, minimum kodlama becerisiyle oyun oluşturmadır..
 2. Github entegrasyonu, motor içi hata ayıklayıcı, Sportsxpro için destek, kullanımı kolay tam gölgelendirici desteği, motor İçi Fizik, bir ses karıştırıcı, sahne arkası istemci/sunucu desteği, üçüncü taraf kitaplıkları ve SDK'lar, Unity'nin veya Unreal'in pazarına benzer bir GMS pazarı.

Godot Engine

Godot motoru hem 2d hem de 3D oyunlar için iyi bir seçenek olabilir. Godot, yaygın olarak kullanılan çok sayıda öğe ve araçla birlikte gelir ve kullanıcıların tamamen oyunun yaratılmasına odaklanmasına olanak tanır. Motor açık kaynak kodludur ve kullanımı ücretsizdir - herhangi bir koşul eklenmez. Kullanıcıların oluşturdukları tamamen onlara aittir. Büyük bir çevrimiçi topluluk, kullanıcılara yeni özellikler ve hatayla ilgili sorunlar hakkında destek ve güncellemeler sunar.

Özellikleri:

 1. Kullanımı ücretsizdir.
 2. Bilgisayar , mobil ve web platformlarını hedefleyen hem 2D hem de 3D oyunlar oluşturmak için tasarlanmıştır.

Blender

Çok fazla kaynağa sahip olmayan bir 3D oyun yapıyorsan, işte çözüm burada. Burada, ücretsiz olan en büyük 3D paketini bulabileceksin. Birçok özellik sunar ve aynı zamanda açık kaynaktır.

------------------------------------------------------------------------

Oyun geliştirme programlama araçları

Visual Studio

Microsoft'un geliştirici paketi Visual Studio, son 20 yıldır Entegre Geliştirici Ortamı (IDE) tercihi olan bir araçtır. Birden çok dili, hata ayıklayıcıyı, düzenleyiciyi ve çok daha fazlasını destekler. Yakın zamanda iOS ve Android için mobil oyunlar oluşturmanıza daha iyi yardımcı olması için ince ayarlar yapılmıştır.

Özellikleri:

 1. Birden çok dil seçeneği.
 2. Web uygulamalarının ve bulut hizmetlerinin yanı sıra Android, iOS ve Windows için modern uygulamaların oluşturulmasına yönelik tam özellikli, genişletilebilir ve ücretsiz bir IDE.

GNU Tool Chain

GNU derleyici koleksiyonu, Visual Studio'nun açık kaynaklı bir eşdeğeridir. Oyunlarını Linux ekosisteminde geliştiriyorsan, muhtemelen araç zincirinin çoğu zaten kuruludur. Hayal edebileceğin hemen hemen tüm kodlama dilleriyle çalışabilir. Kendi başına bir IDE değildir, ancak iyi bir editörle birlikte ihtiyacın olan her şeye ulaşabilirsin (ister derleme, bağlama veya hata ayıklama olsun).


C++

Birçok büyük oyun firması için bu programlama dili bir zorunluluktur. Öğrenmesi oldukça zor bir dildir ancak, grafik ve donanım üzerinde doğrudan kontrol sağlar. Bu iyi bir başlangıç olabilir, çünkü C++'da zaten iyi olmak, C# gibi nesne yönelimli dilleri öğrenmeyi çok daha kolay hale getirecek. Örneğin. unreal engine C++ ile yazılmış bilgileri kabul eder, bu yüzden kontrol edilmesi en güçlü dillerden biridir.


Java

Java kullanılarak oluşturulan Angry Birds gibi en popüler oyunlardan bazılarıyla, popülerlik söz konusu olduğunda Java, C++ bir adım öne çıkar. Peki neden? Birincisi, Java, mevcut CPU'dan en iyi şekilde yararlanırken daha az bellek kullanımı gerektiren çoklu iş parçacığını destekler. İkincisi, Java ayrıca çok kullanıcılı oyunlar oluşturmaya izin veren araçlar kullanır. Oyununu geliştirmek için Java ile çalışırken pek çok yönerge bulacaksın.


Web Languages

Kendini tarayıcılar için oyun yaparken görmek istiyorsan, eksiksiz bir kullanıcı deneyimi sunabilmek için birkaç farklı kod bilmen gerekir. Bunlara HTML5, CSS3, SQL ve JavaScript dahildir.

Mobil oyunlar için gerekli diğer araçlar

Marmalade

Son birkaç yılda oyun endüstrisine gelen büyük bir değişiklik, mobil oyunların yükselişidir. Artık herkes gittiği her yerde arka cebinde küçük bir bilgisayar taşıdığına göre, mobil oyunlar günden güne talep alan bir kol olmaya başladı demektir. Marmelade da bunun arkasındaki platformlardan biri. C++ veya Xcode ile Marmalade, yerel bir mobil oyun oluşturmana yardımcı olacaktır. Ayrıca hem Android hem de iOS ile kusursuz çalışır.


ARM

ARM, tüm Android akıllı telefonların yaklaşık yüzde 20'sine ve bu işletim sistemini çalıştıran tabletlerin yaklaşık yarısına güç sağlayan mikroişlemciler oluşturan bir şirkettir. Ayrıca yazılım geliştirme araçları da geliştirirler.


Photoshop

Dijital sanat yaratmaktan bahsedildiğinde, çoğu insan önce tek bir yazılımı düşünür, o da tabiki  Photoshop. Maliyetine rağmen bunun ederini oldukça karşılıyor. Neredeyse diğer tüm sanat yaratıcı yazılımlardan daha fazla özelliği ve eklentisi var ve birçok insan onunla nasıl çalışacağını biliyor. Photoshop kalitesi tartışılmaz. Ve bunu kullanmayan insanlar bile bunu biliyor.


GIMP

Açık kaynak kodlu Photoshop'a alternatif olarak edinebileceğiniz  en yakın şey. Photoshop'un yapabileceği hemen hemen her şeyi yapabilir - ancak bu zaman alacaktır. İnsanların GIMP ile ilgili temel sorunu, kullanıcı arayüzüdür. Kullanıcı dostu olmaktan uzaktır.

Hey freelancer! Aramıza katılmaya hazır mısın?

Upwork ve Fiverr ile $3M+ kazanan 600+ freelancer ile birlikte düzenli gelir kazanmanın yollarını, seninle aynı işi yapanlardan taktiklerini öğren. Şirketleşme, iletişim, markalaşma ve ürünleştirme gibi konulardaki canlı yayınlara dahil ol.