Oyun Geliştiricisinin Sorumlulukları Nelerdir?

Oyun Geliştiricisinin Sorumlulukları Nelerdir?

Oyunlarımızın çekiciliğini artırmak istiyorsak, bir deneyimi neyin eğlenceli hale getirdiğini ve böyle bir deneyimin nasıl yaratılabileceğini anlamamız gerekiyor. Bir oyun geliştiricinin ister kendi oyununu geliştiriyor, ister bir ekip ile birlikte büyük bir projede yer alıyor olsun; sahip olduğu belli başlı görev ve sorumlulukları vardır.

Oyun Sektörüne Hakimlik

Başarılı bir oyun geliştirici, piyasaya yeni çıkan her oyunu, popüler ya da hangi tarzlarda olduklarından bağımsız olarak takip ediyor olmalıdır. Hangi oyunlar daha çok talep görüyor ya da hangi oyunlar en çok tercih ediliyor gibi sorular hakkında genel olarak bir fikre sahip olmalı. Kullanıcı yorumları, oyun şirketleri için altın değerindedir. Bir oyun hakkında eksik kalabilecek, tercih edilmemesine sebep olacak neler olabilir sorusuna cevap verebiliyor olmalı. Bu noktada, birçok oyunu kendisi de deneyimleyebilmeli ve tarafsız şekilde oyunları inceleyebilmeli.

Tasarım Özelliklerini İncelemek

Bir oyun geliştirici çıkaracağı, üzerinde çalıştığı oyun için her daim birçok açıdan gözlem yeteneğine sahip olan kişi olmalıdır. Bu sorumluluk, ilk madde de bahsetmiş olduğum çıkan oyunları takip etme maddesine girebilir, oynanış ve hangi oyunların popüler olduğunu takip etmenin yanı sıra, tasarım özellikleri açısından da çıkmış olan birçok oyun gözlemlenmelidir.

Kod Yazma

Oyun fikirleri, aklımızda her daim inanılmaz derecede büyük fikirlerdir. Genelde bir ekipte Oyun Tasarımı alanı farklı bir pozisyondur. Bir de bu tasarımları gerçek hayata geçiren Kod Yazıcılar var. Bu noktada, uzmanlık alanını bu pozisyonda yükseltmek istiyor olabilirsin. Kod yazıcılar, fikirleri hayata geçiren kişilerdir ve bunun ilgili teknik bilgiye sahip olman gerekir.

Detaylı Düşünmek

Bir oyunu her detayıyla tasarlamak ve hayata geçirmek zorundasın. Oyun geliştiriciliğin teknik kısımlarında birçok program yazılım dili ve motoruna hakim olman gerekir.

Analitik Düşünmek

Bir fikri oyunun içine yerleştirme sürecinde, bu fikrin yapılabilitesini kafanda iyi bir şekilde ölçeklendirebiliyor olmalısın. Konu oyun dünyasına gelince fikirler çok fazladır, çünkü birçok kez kullanıcı konumunda herhangi bir oyunu deneyimleme fırsatını yakalamışızdır. Bu noktada başarılı bir oyun geliştirici, hangi parçaları birleştirerek sonuca varabileceğini biliyor olmalıdır.

Yaratıcı Olabilmek

Fikri kafasında farklı bölümlere ayrıştırabiliyor olmak, bir oyun geliştirici için olmazsa olmaz sorumluluklardan biridir. Örneğin bir ekip içerisinde çalışıyor olduğunu varsayalım. Tasarımcı sana oyunla ilgili bazı feedbackleri sağlarken, geliştirici olarak senin görevin bunların şemalarını kafanda oluşturabiliyor olmaktır.

Ekip İşi

Birçok farklı perspektiften bakarak, oyununu daha oynanabilir ya da ilgili çekici hale getirmek mümkün. Birçok oyun geliştirici, kendi oyununu çıkarma hayalinden önce bir ekibe dahil olarak tabiri caizse, “işin içinde pişme” sürecinden geçiyor. Bir ekip halinde çalışmak sana her daim farklı bakış açıları ve disiplinler kazandıracaktır. Analitik düşünebilme de bunların içerisinde olan en önemli özelliklerden biri.

  1. Sistematik ve Modüler Olmak: Bir oyun geliştirirken süreç boyunca her şey birbirine karışabilir! Bu zorluğun üstesinden gelmek için sistematik bir şekilde düşünmek senin ana sorumluluklarından olacak. Yani her şeyi aynı anda, tek bir noktada birleştirip oluşturmak yerine; ilgili sınıf ve bölümlere ayırarak ilerleyebiliyor olmalısın.
  2. Güncel Kalabilme: Güncel oyun dünyasında olan biten gelişmeleri, aktif bir şekilde takip ediyor olmalısın.
  3. Teslim Tarihine Uyabilme: Bu sadece Oyun Geliştiriciliği sektörüne özel bir sorumluluk değil elbette. Hangi alanda çalışıyor olursan ol, belirlenen deadline tarihine uyum sağlamak ve proje teslim tarihini kaçırmadan, pozisyonunun gerektirdiği sorumlulukları yapabiliyor olmalısın.

Hey freelancer! Aramıza katılmaya hazır mısın?

Upwork ve Fiverr ile $3M+ kazanan 600+ freelancer ile birlikte düzenli gelir kazanmanın yollarını, seninle aynı işi yapanlardan taktiklerini öğren. Şirketleşme, iletişim, markalaşma ve ürünleştirme gibi konulardaki canlı yayınlara dahil ol.