Upwork Rehberi: Daha Fazla Kazanmak İstiyor musunuz?

Upwork Rehberi: Daha Fazla Kazanmak İstiyor musunuz?

2021’de Nasıl Daha Çok İş Alabilirsin?

2021’de bir freelancer olarak daha mı çok büyümek istiyorsun? Upwork, bunu yapmana yardımcı olabilir. İşte senin için Upwork’te, daha fazla iş almana yardımcı olacak on adet ipucu;

1. Upwork’te iyi işlerin ödüllendirilir.

Bir müşteri için bir proje üzerinde çalışırken, her daim en iyi işini çıkartmalısın. Müşterilerin için yaptığın işlerin kalitesi ne kadar yüksek olursa, gelecekte o kadar çok iş imkanının olacağı anlamına gelir.

Mükemmel bir işle ün kazandıkça sana gelen müşterilerin sayısı gitgide artacak. İş ilanlarını aramak yerine, onlarla direkt mülakat yapmanı isteyecek müşterilerden bildirimler alacaksın. Bu noktada, fiyat yükseltmeyi ve her yeni projeden daha fazla kazanmayı düşünebilirsin.

2. Aktif kalmak işe yarar 

Amaç, seninle müşterinin her daim temasta kalmasını sağlamaktır, bunun için Upwork’te aktif olman gerekir. Yeni yayınlanan ilanları rutin olarak gözden geçirmelisin. Alanınla ilgili bir iş ilanı bulduğunda, bir teklif göndermek için connectlerini kullan. Düzenli bir şekilde teklif göndererek ve sitede aktif olarak, Upwork arama sonuçlarında daha çok ortaya çıkma şansını arttırırsın.

3. Profilini mükemmelleştirmekle başla

Profilini geliştirmek, Upwork’te daha fazla iş elde etmek için yapabileceğin en iyi şeylerden biridir. Profilin, becerilerini ve uzmanlığını vurgulayarak kendini potansiyel müşterilere tanıtma fırsatındır. Başarılı profiller %100 tamamlanmış, ayrıntıdadırlar. Hizmetlerini ve başarılarını ilgi çekici bir şekilde açıklarlar.

Upwork’ün Top Rated veya Rising Talent gibi rozetlerine uygun olmak için tam bir profilinizin olması gerekir.

4. Niş Olduğun Alanı Bul

Belirli becerilere ne kadar çok odaklanırsan, işini büyütmek senin için o kadar kolay olacaktır. Her işin peşinden gitmemek, geriye dönük bir tavsiye gibi görünebilir. Ancak, 2021’de işlerini büyütürken sunduğun hizmetler konusunda stratejik olmak çok önemlidir.

Uzmanlaşma, seni belirli bir alanda uzman olarak sunar. Yeteneklerini sergileyebileceğin bir portfolyo oluşturabilirsin böylece müşteriler geçmiş iş deneyimlerine baktıklarında, problemlerinde onlara nasıl yardımcı olabileceğini görebileceklerdir çünkü bunu halihazırda daha önce yaptığına dair bir örnek göstermiş olursun. 

5. Müşteriye odaklan

Müşteriler, kendi başlarına çözemedikleri bir sorunu çözmelerine yardımcı olabilecek freelancerları işe almak istiyor ve bunu nasıl yapabileceğinizi bilmek istiyorlar. Müşteriye ve durumuna odaklandığına emin olmalısın ve müşteriye nasıl değer katabileceğini açıklamalısın. Profilinizi, tekliflerinizi ve iletişiminizi tamamen sizinle ilgili yapmak yerine, onlardan bahsedin.

6. Teklif Yükselt

Upwork’te bulduğun işler için teklif vermek, pratik gerektiren bir beceridir. Şablon kullanmaktan kaçınmalısın ve her gönderin için aynı şeyi kopyalayıp yapıştırmamalısın. Proje tekliflerin benzersiz olmalı ve tekliflerin, özellikle müşteriye nasıl yardımcı olabileceğine odaklı olmalıdır. Müşteriye, deneyiminin proje hedefleriyle nasıl eşleştiğini vurgulayarak neden seni seçmesi gerektiğini açıklamalısın. Yazıyı kısa ve öz tutmak; 100-300 kelime arası bir uzunluk, genellikle müşteriye bilmesi gereken her şeyi açıklayacaktır.

Potansiyel bir müşteriden yanıt aldığında 24 saat içinde yanıt vermen çok önemli. Pek çok müşteri, proje için adayları değerlendirirken sana belli sorular yönlendirecektir. Anında cevap vererek ve müşterinin sorularını ayrıntılı olarak cevaplayarak kendini diğer adaylardan sıyırabilirsin.

7. Profesyonel Gözük

İlk izlenimin şık ve profesyonel olmalıdır. Upwork’ün arama özelliğinde profilini görüntüleyen bir müşterinin gördüğü üç şey vardır: profil resmin, başlığın ve profilinin kısa genel önizlemesi.

Profil resmin, profesyonelce giyindiğiniz, ortalanmış ve gülümseyen bir pozla, yüksek kaliteli bir vesikalık fotoğraf olmalı.

Başlık bölümü basit görünebilir, ancak bu birkaç kelime, bir müşterinin seni bu iş için kabul edip etmeyeceğini önemli ölçüde etkileyen faktörlerden biridir. Sunduğun hizmetleri ve uzmanlık seviyeni doğru bir şekilde temsil eden bir başlık kullanmak faydalı olacaktır. Kendini öne çıkarmak için yaratıcı ol.

Profilinde yazmış olduğun açıklama kısmının, yalnızca ilk iki veya üç cümlesi arama sonuçlarında görünür. Okuyucunun dikkatini çekmek, uzmanlığını vurgulamak ve daha fazlasını okumalarını sağlamak için müşterileri, profiline çekmek adına bu ilk birkaç cümle kullanmanız gerekir.

8. Kanıt porfolyada

Portföyünüzü becerilerin ve uzmanlığın için bir vitrin olarak kullan. Geçmiş projelerinin örneklerini, örnek kısa özetlerini, ekran görüntülerini, referansları veya iş kaliteni gösteren herhangi bir şeyi dahil edebilirsin. Portföyündeki her bir parçanın bir müşterinin problemini çözmeye nasıl yardımcı olduğuna dair bir hikaye anlatmak adına portfolyo açıklamalarını kullan. Nişini ve 2021’de daha fazlasını elde etmek istediğin işleri yansıtan iyi bir portfolyo oluşturmayı unutma.

9. Müşterilerle İyi İlişkiler Kur

Bir müşteriyle bir projeye başladığında, bunu tek seferlik bir anlaşma olarak düşünme. Tekrar iş yapmak için mevcut ve geçmiş müşterilerinle uzun vadeli bir ortaklık kurmaya çalış. Müşteri için aynı işi daha fazla yapabilir veya müşteriye yarar sağlayacak bir ek hizmet önerebilirsin. Örneğin, müşteriler için blog gönderileri oluşturan bir serbest yazar isen, basın bültenleri yazmayı, teknik incelemeler ve örnek olay incelemeleri geliştirmeyi veya web sitesi içeriğini yenilemeyi teklif edebilirsin.

Müşterilerle iyi ilişkiler kurmanın bir başka yararı da, daha fazla fırsat bulmana yardımcı olabilmeleridir. Bir projeyi tamamladıktan sonra, hizmetlerini kullanabilecek diğer işletmelere referans veya tavsiye isteyebilirsin.

10. Sabret ve asla pes etme

İlk müşteri muhtemelen edinilmesi en zor olanıydı; daha fazla iş elde etmek için bu başarın sürdürülebilir olmalı. Başarılı bir freelancer olmak zaman alan bir süreç. Sabırlı ve iyimser olarak daha fazla müşteri kazanmak için çalışmaya başlamalısın.

Upwork, kariyerinde bir sonraki adımı atmak için gerçekten de mükemmel bir yer. Milyonlarca iş fırsatı, ciddi oranlarda kazanılmış bütçeler var. 2021’de Upwork’te daha fazla iş bulma şansını artırmak için freelancerlık kariyerinde bu ipuçlarını mutlaka değerlendir. 

Sık Sorulan Sorular

1- Daha çok iş almak için bütçemi azaltmalı mıyım?

Alacağın projenin ederi ne ise tam olarak onu söylemek senin için her zaman kardır. Daha fazlasını ya da eksiğini söylemek hem hakkaniyet açısından, hem de gelecekte ki potansiyel işlerin açısından sıkıntı çıkarabilir. 

 Bütçe belirlerken o işe ne kadar zaman harcayacağın asıl belirleyici etkenin olmalı.

2- Portfolyo, profilim için ne kadar önemli? 

 Hayati derecede. Potansiyel müşterilerin işi sana vermeden önce, geçmiş deneyimlerini görmek isteyecektir.

3- Müşteri iletişimini koparmamak için başka platformlara taşımalı mıyım?

Upwork’ün bu konuda katı kuralları var. İşle ilgili sürecin hepsini Upwork üzerinden yapılması isteniyor. Lakin bir network oluşturmak adına Linkedin üzerinden bir bağlantı kurmak da fayda sağlayabilir.

4- Upwork’de birden fazla alanda çalışmak freelance kariyerim için fayda sağlar mı?

Uzman olduğun alanlarda çalışmak asıl önceliğin olmalı evet, lakin bir müşteri profiline baktığında oluşturduğun iş alanlarının birbirinden bağımsız alanlar olduğunu görünce kafa karışıklığı yaşayabilir. Kimse her alanda uzman olamaz. Önemli olan ‘’en’’ alanını bulup, o alanla bağlantılı seçenekleri düşünmek. 

5- Upwork profil resmimi değerlendirebileceğim bir platform var mı? 

 Fotoğraf ilk izlenimin ve ilk izlenim her zaman önemlidir! Birlikte İhracat olarak topluluğumuz içinde sıkça kullandığımız fotoğraf oylatma sitesi aşağıda;

Photofeeler

Üçüncü bir göz olarak, fotoğrafının ne kadar profesyonel gözüktüğünü bu şekilde tespit edebilirsin. 

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *