PayPal Nedir? Nasıl Kullanılır?

PayPal Nedir? Nasıl Kullanılır?


PayPal, online ödeme yapmanın ve işletmelerin sizden ödeme kabul etmesinin bir yoludur.

PayPal, on yılı aşkın bir süredir mobil ödeme işinde.

  • Güvenli bir internet hesabı kullanarak öğeler için ödeme yapmanızı sağlayan online bir finansal hizmettir. Sadece banka hesabınızı, kredi kartınızı veya banka kartı bilgilerinizi ekleyin ve PayPal’ı kullanarak ödeme yaptığınızda, hangi kart veya hesaplarınızla ödeme yapacağını seçebilirsiniz. Ayrıca birini varsayılan ödeme yöntemi olarak belirleyebilirsiniz ve aksini seçmediğiniz sürece kullanmaya devam edebilirsiniz.
  • PayPal kullanarak öğeler için ödeme yapmanın yanı sıra, hizmet aracılığıyla da para alabilirsiniz. Alınan herhangi bir para PayPal hesabınızda bulunur ve bir şey için ödeme yaparken kullanılabilir, bakiyeniz atanan kartlarınız veya banka hesabınız tarafından tamamlanır.
  • Alternatif olarak, parayı atanmış banka hesaplarınızdan veya kartlarınızdan birine aktarabilirsiniz. PayPal hesabınıza para geldiğinde bir ücret uygulanabilir. Örneğin, eBay’de bir ürün satıyorsanız.
  • Ancak, kullanımların büyük çoğunluğu sizin için kişisel olarak tamamen ücretsizdir. Para birimi dönüştürme gerekmediği sürece, PayPal hesapları aracılığıyla arkadaşlarınıza veya ailenize para aktarmak ücretsizdir.

Burada hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz ticari PayPal hesapları da mevcuttur. PayPal, birçok işletmenin daha önce yapamadıkları kart ödemelerini kabul etmelerini sağlar.

PayPal, eskiden çevrimiçi müzayede evine ait olduğu için genellikle eBay ile ilişkilendirilir. Ancak, 2015 yılında PayPal ve eBay ayrı bir şirket olarak bölündüler.

PayPal’ı neden kullanmalısınız?

Bugünlerde Apple Pay ve Google Pay gibi çok sayıda çevrimiçi ödeme sistemi olsa da, PayPal diğerlerinin sağlayamayacağı birkaç ek avantaj sunuyor.

  • Başlangıç olarak, yaşı, daha küçük perakendecilerden bile iyi kurulmuş ve yaygın olarak kabul edildiği anlamına gelir. Apple Pay veya diğer dijital finansal hizmetler için aynısını sunmayan binlerce web sitesinde PayPal ile ödeme seçeneği bulacaksınız.
  • Alıcı koruma önlemleri ayrıca, çevrimiçi satın aldığınız bir ürün gelmezse veya satıcının açıklamasına uymazsa geri ödeme almanızı sağlar. Bu, genellikle mağaza garantinizin olmadığı eBay’de ürün satın alırken özellikle yararlıdır.
  • Kişisel veya ticari düzeyde ürün satan ve PayPal aracılığıyla ödeme yapılan kişiler de korunur. Örneğin, bir ürünü postayla gönderdiğinize dair kanıt sağlarsanız ancak alıcı ürünü almadığını iddia ederse, ödemenin tamamı sizde kalır.

PayPal’ı kullanmanın bir başka nedeni de ödemeler için ek bir güvenlik katmanı sunmasıdır. 

Her alışveriş yaptığınızda kart bilgilerinizi veya CCV numaranızı girmeniz gerekmediğinden, sadece PayPal giriş ve şifreniz veya cep telefonu numaranız ve PIN’iniz, çevrimiçi mağazanın veri tabanında bilgileriniz yoktur.

Bazen, hizmeti etkinleştirirseniz PayPal’ın oturumunuzu açık tuttuğu ve hangi mağazadan olursa olsun her satın aldığınızda bilgilerinizi girmeniz gerekmediği OneTouch ödemelerini de kullanabilirsiniz. Bunun nedeni, bir cihaza ve tarayıcıya özgü olmasıdır. Örneğin, PC’nizde OneTouch’ı etkinleştirirseniz, yalnızca o belirli bilgisayarı ve aynı tarayıcıyı kullandığınızda çalışır.

iPhone ve Android cihazlar için özel PayPal uygulamaları vardır.

PayPal hesabı nasıl alabilirim?

PayPal hesabına kaydolmak kolaydır. PayPal.com’a gidin ve Kaydol düğmesini tıklayın. Kişisel veya ticari bir hesaba kaydolmak isteyip istemediğinizi sorar ve gidersiniz. Yine de banka, kredi veya banka kartı bilgilerinizi elinizde bulundurmayı unutmayın.

PayPal ile nasıl ödeme yapılır?

PayPal, bir tarayıcı veya mobil uygulama aracılığıyla çevrimiçi olarak ve mağazalarda çalışır. Android ve iOS için özel uygulamalar var.

Online ödeme yaparken, PayPal sembolünü aramanız ve ekrandaki basit talimatları izleyerek kontrol etmeniz yeterlidir. Ancak uygulamalar daha fazlasını yapar.

Bölgenizdeki mağaza ve restoranlarla yapılan birçok ortaklık sayesinde, ürünler, yiyecek veya benzin için nasıl ödeme yapacağınız konusunda farklı seçeneklere sahip olursunuz, hatta bazı yiyecek işletmelerinde ve kafelerde kuyrukları aşmak için sipariş verebilirsiniz. Uygulama size, farklı PayPal seçeneklerinin her birini kabul eden yakındaki tüm satıcıların bir listesini gösterir.

Uygulamayı kullanarak bir şey için ödeme yaptığınızda sadakat puanları kazanmak için PayPal hesabınıza sadakat kartları da ekleyebilirsiniz.

PayPal Kredisi Nedir?

Geçen yıl PayPal, PayPal’ı kullanarak öğeler için ödeme yapabileceğiniz ancak onlardan daha sonra ödeme yapabileceğiniz kendi kredi hizmetini başlattı. Gerçek bir karta ihtiyacınız olmamasına rağmen, kredi kartına çok benzer.

Şu anda yıllık yüzde 17,9’luk (değişken) bir satın alma faiz oranı uyguluyor, ancak bir teşvik olarak, dört ay boyunca 99 Euro’nun üzerindeki alışverişlerde yüzde 0 faiz alırsınız. Yani bu süre içinde geri öderseniz, size orijinal satın alma fiyatından daha pahalıya mal olmaz.

Bazı mağazalar, PayPal Kredisi kullanarak ürünler için ödeme yaparken perakendeciye bağlı olarak indirimli faiz oranlarıyla özel fırsatlar sunar.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *