MailChimp Nedir? Nasıl Kullanılır?

MailChimp Nedir? Nasıl Kullanılır?

Mailchimp, hedef pazarlarına ulaşmak için e-posta kullanan işletmeler için tasarlanmış ve geliştirilmiş bir pazarlama otomasyon platformudur.

Posta listelerinizi yönetebileceğiniz, özel e-posta şablonları oluşturabileceğiniz ve tüm pazarlama kampanyalarınızı besleyip otomatikleştirebileceğiniz hepsi bir arada bir araçtır. E-posta pazarlamasından yararlanmak isteyen işletmeler, kampanyalarını iyi yağlanmış bir makine gibi yürütmek için Mailchimp gibi bir araca ihtiyaç duyar.

Bu yazıda, e-posta pazarlamasının önemini ve Mailchimp’in ne yaptığını ayrıntılı olarak tartışacağız. Bir işletmenin e-posta pazarlama gereksinimleri için neden bu e-posta otomasyon platformuna ihtiyaç duyduğunu vurgulamak için Mailchimp’in ayırt edici özelliklerini de özetleyeceğiz.

Neden E-posta Pazarlama?

E-posta pazarlaması, kuruluşların pazarlama kaynaklarını zorlamadan kapsamlı ve dünya çapında promosyonlar yürütmelerinin etkili bir yoludur. Sosyal medya pazarlamasının popülaritesine rağmen, e-posta hala işletmeyi tanıtmanın, yeni müşteriler edinmenin ve mevcut müşterileri elde tutmanın etkili bir yoludur. Birçok istatistik ve rakam, e-postanın çok fazla pazarlama potansiyeline sahip olduğunu kanıtlıyor ve işletmeler bunu tüketici tabanını genişletmek, markayı güçlendirmek ve gelirleri artırmak için geçerli bir araç olarak asla göz ardı etmemelidir.

E-posta pazarlaması, diğer tüm dijital pazarlama kanallarından daha yüksek olan ortalama %122’lik bir yatırım getirisi sunar.

Y kuşağının %70’inden fazlası markaların kendileriyle e-posta yoluyla iletişim kurmasını istiyor.

Ankete katılan kullanıcıların yarısından fazlası, pazarlama e-postalarının satın alma kararlarını etkilediğini kabul ediyor.

Müşterilerin %60’ı promosyon teklifleri için bir işletmenin e-posta listesine kaydolmayı sever.

Ankete katılan işletmelerin %80’inden fazlası, e-posta pazarlamasının müşteri edinme ve elde tutma oranlarını iyileştirdiğini söylüyor.

Bu istatistikler, e-postanın bir pazarlama aracı olarak önemini vurgulamaktadır. Dijital alanı fethetmek isteyen bir işletme, bunu e-posta pazarlamasından en iyi şekilde yararlanmadan yapamaz.

Mailchimp Nedir?

Mailchimp, müşteriler, bağlı kuruluşlar ve diğer paydaşlarla e-posta yazışmaları için tüm gereksinimlerinizi karşılayan kapsamlı bir e-posta pazarlama platformudur. Diğer birçok hepsi bir arada pazarlama ve otomasyon platformlarından farklı olarak Mailchimp, web tabanlı bir uygulamadır. Bu, cihazlarınıza ağır bir yazılım programı indirmenize ve yüklemenize gerek kalmadan herhangi bir web tarayıcısındaki bir web sitesi gibi kullanabileceğiniz anlamına gelir.

Mailchimp, lojistik kaynaklarıyla (posta listesi yönetimi, şablon oluşturma, segmentasyon, otomasyon vb.) e-posta pazarlamanızı kolaylaştırmanın yanı sıra, e-postanızla nasıl başa çıktığınızı belirleyebilmeniz için analitik özellikler de sunar.

Neden Mailchimp’e İhtiyacınız Var?

E-posta pazarlaması, yalnızca hedef pazara toplu bir e-posta gönderip yanıtlarını beklemek değildir. Etkili bir e-posta pazarlama kampanyasının birçok bileşeni ve adımı vardır. Aşağıda tartışılan özelliklerle Mailchimp, iyi bir yatırım getirisi ile iyi düşünülmüş bir e-posta pazarlama rejimi oluşturmanıza izin verebilir.

Sorunsuz Kampanya Tasarımı ve Başlatma

Mailchimp’te özelleştirilmiş e-posta kampanyaları oluşturmak için HTML, CSS, JavaScript veya PHP uzmanlığı gerekmez. Mailchimp, herhangi bir kodlama bilgisine ihtiyaç duymadan kampanyalarınızı ön uçtan geliştirmenizi sağlayan, kullanımı kolay bir WYSIWYG web oluşturucuya sahiptir.

Farklı e-posta kampanyaları için özellikler ve temel hazır düzenler listesinden seçim yapabilirsiniz. Seçtiğiniz düzenin yanı sıra, herhangi bir arka uç tasarımına (kodlama) ihtiyaç duymadan e-postalarınız için bir dizi tema da kullanabilirsiniz.

Mailchimp, tüm amaçlar ve durumlar için temalar sunar. Farklı konular için pazarlama ve işlem e-postalarınız için çeşitli hazır temalar alabilirsiniz. Bu konular arasında etkinlikler, tatiller, haber bültenleri, bildirimler ve abonelik uyarıları bulunur.

Bu kaynaklar, kurum içi web geliştiricileri olmasa bile işletmelerin özel e-posta şablonlarına sahip olmalarını sağlar.

Benzersiz Kodlama ile Özel Bir Şablon Geliştirin

Kendi HTML kodunuzu kullanarak sıfırdan özel olarak tasarlanmış bir Mailchimp şablonu oluşturabilirsiniz. Mailchimp, HTML kodunu kendi özel oluşturucusuna taşımayı da oldukça kolaylaştırdı. Kodu basitçe yapıştırabilir ve tasarımı çalıştırabilirsiniz. Ayrıca özel şablonunuzun HTML kodunun zip dosyasını içe aktarabilir veya doğrudan web sitesinden getirip Mailchimp’te bir tasarıma işleyebilirsiniz.

Daha İyi Müşteri Deneyimi için E-posta Otomasyonu

İyi düşünülmüş ve sezgisel otomasyon özellikleri, Mailchimp’in bir e-posta pazarlama platformu olarak başarısının arkasındaki en büyük nedenlerden biridir. Otomasyon tetikleyicileri aracılığıyla tüm müşteri yolculuğunun haritasını çıkarmanıza izin verir (bundan daha sonra bahsedeceğiz). Ayrıca, otomasyon özelliği yalnızca pazarlama e-postalarına özel değildir. Ayrıca işlemsel e-postalar, Google, Instagram ve Facebook reklamları, kartpostallar ve kuponlar için otomasyon ayarlayabilirsiniz.

Mailchimp’in otomasyon özelliği, kullanıcı deneyimini özelleştirmek ve pazarlama temsilcilerinden oluşan bir birliğe ihtiyaç duymadan hedeflenen pazarlama (iş) ihtiyaçlarınızı karşılamakla ilgilidir. Kullanıcılara terk edilmiş sepetleri hakkında bir hatırlatma göndermek veya müşterilere doğum günlerinde indirimler sunmakla ilgili olsun, her e-postayı tek tek yazıp göndermeden ilgili hedef gruplara ilgili e-postalar gönderebilirsiniz.

Mailchimp’in otomasyon özelliği, uğraşacak geniş bir kişi listesine sahip ancak çok sınırlı bir iş gücüne sahip kuruluşlar için gerçekten kullanışlı oluyor.

Müşteri Yolculuğu Oluşturucu

Müşteri yolculuğu oluşturucu, Mailchimp otomasyonuna son zamanlarda yapılan en faydalı eklemelerden biridir. Esasen işletmelerin otomatik bir e-posta tabanlı satış hunisi tasarlamasını sağlar. Farklı tetikleyicilere ve alıcıların önceki e-postalara nasıl yanıt verdiğine göre hedef kitlenin farklı segmentleri için süreç akışlarını belirleyebilirsiniz.

Yukarıdaki anlık görüntülerde, bu yolculuk oluşturmanın birden çok koşulu hesaba katmayan doğrusal bir süreç akışı olmadığını görebilirsiniz. Farklı tüketici grupları için özelleştirilmiş bir yolculuk planlamak için “if/else”, “bekle” ve “gecikme” koşullandırıcılarını kullanabilirsiniz. Benzer şekilde, müşteri yolculuğunun daha hassas hale getirilmesi için etiketleri ekleyebilir veya kaldırabilirsiniz.

Pazarlama kampanyalarınızı bu müşteri yolculuğu oluşturucusuna dayandırdığınızda, dönüşüm oranlarını iyileştirebilir ve alıcıları e-postalarınızla spam yapmaktan kurtarabilirsiniz. Bir müşteri yolculuğunun planı, gelecekteki kampanyalar için de bir karşılaştırma ölçütü olarak kullanılabilir.

Başlatmadan Önce E-postayı Önizleyin ve Test Edin

HTML zor bir koddur. Aynı HTML tabanlı e-posta, farklı e-posta istemcilerinde, örneğin Yahoo ve Gmail’de farklı görüntülere sahip olabilir. Deneyimli bir e-posta pazarlamacısı, kampanyalarını önceden önizlemeden izleyiciler arasında dağıtmak istemez. Mailchimp bunu yapmanıza izin verir. Masaüstü, mobil ve web tabanlı arayüzlerde 40’tan fazla e-posta istemcisi arasında e-postanızı önizlemenizi sağlar. Hedef pazarınızdaki en popüler e-posta habercilerini belirleyebilir ve e-postanızın tasarımını/düzenini test etmek için bir ölçüt olarak ayarlayabilirsiniz.

Yüzlerce ve binlerce kişiye göndermeden önce alıcının sonunda nasıl açıldığına dair bir e-posta kampanyasının önizlemesini yapmak, kampanyanızın herhangi bir HTML hatası nedeniyle gerekli yanıtı almamasını sağlayacaktır.

Yerelleştirilmiş E-posta Kampanyaları için Coğrafi Hedeflemeyi Kullanın

Çevrimiçi pazarlama kampanyaları yürütmek, küresel müşteri radarınızdaki herkesi hedeflemek istediğiniz anlamına gelmez. Çoğu zaman işletmeler yalnızca belirli şehirlerdeki, eyaletlerdeki ve ülkelerdeki insanları hedeflemek ister. Birçok e-posta platformu, bir e-posta pazarlama çözümü geliştirirken bu önemli gereksinimi kaçırır. Mailchimp, yerelleştirilmiş pazarlama gereksinimlerini karşılar ve kuruluşların kişi listelerini konuma göre bölümlere ayırmasını sağlar.

Mailchimp, coğrafi hedeflemeyi IP adresleri aracılığıyla gerçekleştirir ve alıcının tam fiziksel konumunu hedeflemez. Ayrıca, kişiler arasında VPN kullanımı coğrafi hedeflemenin doğruluğunu etkileyebilir.

Hareket Halindeyken Pazarlama Kampanyaları Oluşturun ve Yürütün

Mailchimp, değişen iş dinamiklerine ayak uydurur. Çağdaş girişimciler ve pazarlamacılar, tüm gün boyunca iş istasyonlarına bağlı kalmıyorlar. Çok sık hareket ederler ve hareket halindeyken çalışmayı severler. Mailchimp de bu kurumsal segmente hitap ediyor.

Mailchimp, kullanıcıların oturum açmaya gerek kalmadan Mailchimp’te bir kampanya oluşturup yürütebilecekleri bir E-posta Işınlayıcı seçeneği sunar. Kampanyayı Mailchimp’e göndermek için kişisel ve iş e-posta kimliklerini kullanabilirler. Bu hareket halindeyken özellik, Hedef Kitleyi Yönet seçeneğinden kullanılabilir. Mailchimp, kampanyanızı kişisel kimliğinizden gönderebileceğiniz özel bir e-posta adresi sağlayacaktır.

Mailchimp Hesap Hizmetleri size bir onay e-postası gönderir ve kampanyayı düzenlemenizi veya devam etmenizi ister. Onay e-postasını yanıtlayıp onay verdiğinizde, kampanyanız çevrimiçi olur. Seyahat ederken ve çok hızlı bir geri dönüşle bir kampanya yürütmek istediğinizde harika bir özellik.

Peki ya hareket halindeyken tüm Mailchimp özelliklerini kullanmak istiyorsanız? Bunun için hem Apple hem de Android cihazlarla uyumlu Mailchimp uygulamasını telefonunuza indirebilirsiniz.

Mailchimp Raporları—Değerli İçgörü için E-posta Kampanyalarınızı İnceleyin

Her türlü pazarlama devam eden bir süreçtir. Halihazırda yürütülen pazarlama planlarından içgörüler elde eder ve bunları gelecekteki kampanyalarınızı geliştirmek için kullanırsınız. Bu bilgiler ayrıca, kampanyalarınızın başarısı ve başarısızlığı hakkında daha kategorik bir şekilde bilgi edinmenizi sağlar. Mailchimp, raporu aracılığıyla kampanyalarınızın çok ayrıntılı bir incelemesini sunar. Burada, bir dizi etkileşimli çizelge ve grafik aracılığıyla kampanyalarınızın nasıl performans gösterdiğini çok ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz.

Yukarıdaki anlık görüntülerde Mailchimp’in e-posta kampanyanızın nasıl ilerlediğine dair kapsamlı bir incelemeyi nasıl sunduğunu görebilirsiniz. Kampanyanızın sosyal medya platformlarında ve rakiplerinize karşı nasıl bir performans gösterdiğini öğrenmekten açılma, kapanma ve hemen çıkma oranlarını belirlemeye kadar – sonuçları değerlendirmek ve değerlendirmek için herhangi bir e-posta pazarlama uzmanına ihtiyaç duymadan yazılımın kendisinden çok sayıda değerli geri bildirim alabilirsiniz. kampanyalarınızdan.

E-Ticaret Performansınızı Takip Edin

Mailchimp raporları ayrıca e-ticaret etkinliğinizi ve performansınızı izlemenize olanak tanır. Bu sekme ile kampanyanızı açtıktan sonra bağlı e-ticaret mağaza(lar)ından hangi alıcının hangi ürünü aldığını öğrenebilirsiniz.

Akıllı Zeka Tabanlı Öneriler

Mailchimp’in özel zekası, yalnızca başka bir giriş seviyesi AI simülasyonu değildir. Bir dizi akıllı özellik sunmak için iki milyardan fazla veri noktası kullanır. Bu özellikler, optimize edilmiş içerik oluşturmada ve doğru hedef kitleye ulaşmada kullanışlıdır. Örneğin, Mailchimp, en çok satan ve kişiselleştirilmiş müşteri tercihlerine dayalı olarak ürün önerisi içerik bloklarını otomatik olarak oluşturabilir. Ardından Dinamik İçerik özelliği, sıfırdan çalışmadan birçok kişiselleştirilmiş e-posta oluşturmanıza olanak tanır.

Satın Alma Olasılığı ve Müşteri Yaşam Boyu Değeri, enerjilerinizi doğru yöne odaklamanıza izin veren iki akıllı özelliktir. Satın Alma Olasılığı, kitlenizi sizden tekrar satın alma olasılıklarına göre ayırır. Benzer şekilde, Müşteri Yaşam Boyu Değeri, sizin için yüksek değerli potansiyel müşterileri vurgular.

Mailchimp’in Akıllı Araçlarına en son eklenenlerden biri Konu Satırı Yardımcısı’dır. Müşteri yanıtını ortaya çıkaran e-posta konularını gerçek zamanlı olarak yazmanıza yardımcı olur. Sonraki En İyi Eylem, kampanya performansının nasıl iyileştirileceğine ilişkin veriye dayalı öneriler sunan bir başka zeka tabanlı özelliktir.

Pazarlama Tercihleri Merkezi

Son olarak, Mailchimp bir Pazarlama Tercihleri Merkezi’ni tanıttı ve işletmelerin daha iyi bir müşteri deneyimi sunmalarını sağladı. Bu merkez, esas olarak, müşterilere göndereceğiniz e-posta kampanyalarının altbilgisinde görünecek bir profil köprüsüdür. Bu profile tıklayarak, alıcılar sizden ne tür iletişimler almak istediklerini seçebilirler.

Anketler

Anketler, e-posta pazarlamasının önemli bir parçasıdır. Genellikle ana pazarlama e-postasının takip e-postaları olarak sınıflandırılırlar. Ancak birçok işletme ve pazarlama platformu, e-posta pazarlama süreci akışının bu önemli bileşenini gözden kaçırıyor. Mailchimp, en son sürümünde gerçekten ayrıntılı bir anket aracı sunar. Standart alışveriş deneyimi anketlerinin yanı sıra, veriye dayalı fiyatlandırma içgörüleri için anketler yapmak, ürün-pazar uyumlarını keşfetmek ve ürün fikirleri oluşturmak için Mailchimp’i kullanabilirsiniz.

Web Geliştirme Becerileri Olmadan Bir Web Sitesi Oluşturun

Mailchimp, bütünsel bir pazarlama otomasyon platformuna dönüştü. Web sitesi oluşturucu, bu dönüşümün bir kanıtıdır. E-posta düzeni ve şablonlar gibi Mailchimp de kodlama becerilerine ihtiyaç duymadan bir web sitesi oluşturmanıza olanak tanır. Kolayca çok sayfalı bir web sitesi oluşturabilir ve gereksinimlerinize göre özelleştirmek için önceden tasarlanmış renk paletlerini ve temaları kullanabilirsiniz.

İlgili veri kurallarına uymak için web sitesine özel bir çerez başlığı da ekleyebilirsiniz. Mailchimp Website Builder ayrıca düzenleme özellikleriyle size çok fazla özgürlük sağlar. Farklı temalardan (eğlenceli, canlı, dengeli, vb.) oluşan 5 renkli paletlerinden seçim yapmanın yanı sıra, kendinizinkini de oluşturabilirsiniz. Benzer şekilde, Mailchimp web sitesi oluşturucusunda oluşturulan bir web sayfasındaki herhangi bir içerik bloğunun metin rengini ve tipografisini değiştirebilirsiniz.

Yüksek TO’lar için Özel Açılış Sayfalarını Bir Araya Getirin

Birçok pazarlama e-postasının amacı, alıcıların tıklayıp bir açılış sayfasına gitmesini sağlamaktır. Amaç, potansiyel müşterileri potansiyel müşterilere dönüştürmek ve potansiyel müşterileri müşterilere dönüştürmektir. Mailchimp’te, özel açılış sayfalarının yanı sıra özel e-posta kampanyalarınızı da oluşturabilirsiniz. Potansiyel müşteri yaratma, liste büyümesi, ürün promosyonu ve ödeme kabulü için temalar seçebilir ve bunları ürünleriniz/hizmetleriniz ve pazarlama adımınız doğrultusunda uyarlayabilirsiniz.

Mailchimp, tüm otomasyonu, özelleştirmesi ve akıllı özellikleriyle, e-posta pazarlamasından yararlanmaya çalışan bir kuruluş için ezber bozan biri olduğunu kanıtlayabilir. Ücretsiz bir Mailchimp hesabıyla başlayabilir ve pazarlama gereksinimleriniz arttıkça premium planlara geçebilirsiniz. Halihazırda elinizde çok fazla şey olduğunu düşünüyorsanız ve bu e-posta pazarlama otomasyon platformundan en iyi şekilde yararlanamıyorsanız, deneyimli Mailchimp geliştiricilerini aranıza alabilirsiniz.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *