Blog Ve Site Oluşturmak İçin Popüler Araçlar Ve Platformlar

Blog Ve Site Oluşturmak İçin Popüler Araçlar Ve Platformlar

Kendi blogunuzu başlatmak istiyor ancak en iyi blog platformunu nasıl seçeceğinizi bulamıyor musunuz? Dışarıda birkaç farklı blog platformu olduğu için bu oldukça zor bir seçim. Hangisinin sizin için doğru olduğunu nasıl anlarsınız?

Bu yazıda, en popüler blog sitelerinin artılarını ve eksilerini gözden geçirerek en iyi blog platformunu seçmenize yardımcı olacağız.

Aşağıda  popüler blog platformlarının 3 tanesinin listelenmiş halini bulabilirsiniz. 

 • WordPress.org
 • Web.com
 • Wix


En İyi Blog Platformunu Seçmek – Neye Bakmalı?

Listeye bakmadan önce, bir blog platformunda ne aradığınızı bilmek faydalı olacaktır.

Yeni başlayan biri olarak, kurulumu kolay, öğrenme eğrisi düşük ve herhangi bir kodlama becerisi gerektirmeyen bir blog platformu isteyeceksiniz.

Ayrıca şimdi ve gelecekte ne tür bir blog oluşturmak istediğinizi de düşünmeniz gerekecek.

Blogunuz büyüdükçe sitenizin görünümünü değiştirmek ve büyüyen kitleniz için daha fazla özellik eklemek isteyebilirsiniz. Bu, esnek ve büyüme alanı olan bir blog platformu seçmenin önemli olduğu anlamına gelir.

Yanlış platformla başlamak, daha sonrasında ki geçişi zorlaştırabilir.

Son olarak, şu anda blog yazarak para kazanma planınız olmasa bile, gelecekte bunu yapma seçeneğiniz olduğundan emin olmak akıllıca olacaktır.

Tüm bunları göz önünde bulundurarak, yeni başlayanlar için bu üç en iyi blog platformlarını karşılaştıralım.

1. WordPress.org

WordPress.org, dünyanın en popüler blog yazılımıdır. 2003 yılında başlayan WordPress, artık internetteki tüm web sitelerinin %41’inden fazlasına güç sağlıyor.

WordPress.org, web sitenizi veya blogunuzu dakikalar içinde oluşturmanıza olanak tanıyan açık kaynaklı ücretsiz bir blog platformudur.

Kendi kendine barındırılan bir çözümdür; bu, bir WordPress barındırma sağlayıcısına kaydolmanız gerekeceği anlamına gelir. Blogunuzun geleceği üzerinde tam kontrole sahip olmak istiyorsanız WordPress harika bir seçenektir.

Artıları

 • WordPress.org, web sitenizin her yönü üzerinde kontrol sahibi olmanızı sağlar.
 • Blogunuzu büyütebilir ve forumlar, çevrimiçi mağaza, ücretli üyelikler gibi ekstra özellikler ekleyebilir ve çevrimiçi kurslar satabilirsiniz. Bu, WordPress’i para kazanmak için en iyi blog platformu yapar.
 • WordPress için binlerce ücretsiz tema mevcuttur. Bu, kalabalığın dışında duran güzel bir web sitesi oluşturmanıza olanak tanır. En popüler WordPress temaları, size tam tasarım kontrolü sağlayan yerleşik özelleştirme seçenekleriyle birlikte gelir.
 • Ayrıca 58.000’den fazla ücretsiz WordPress eklentisine erişebilirsiniz. Bu eklentiler, iletişim formları, galeriler vb. gibi özellikler eklemenize izin veren WordPress blogunuz için uygulamalar gibidir. Tüm web siteleri için olması gereken WordPress eklentileri listemize bakın.
 • WordPress arama motoru dostudur. Gönderileriniz için kolayca SEO dostu URL’ler, kategoriler ve etiketler oluşturabilirsiniz. Ayrıca, ek optimizasyon için çok sayıda harika SEO eklentisi var.
 • Google Analytics destekli web sitesi analizlerini WordPress’te kolayca etkinleştirebilir, böylece önemli istatistikleri görebilirsiniz. Bu, yeni blog trafiğinizi ve abonelerinizi büyütmenize yardımcı olur.

 Son olarak, WordPress’in sürükle ve bırak düzenleyicisi, blog sitenizde her tür içeriği oluşturmayı kolaylaştırır. Ayrıca videolar, sosyal medya yayınları, Google Adsense, grafikler, çizelgeler ve daha fazlası gibi dinamik içeriği herhangi bir teknik bilgi gerektirmeden yerleştirme seçeneklerine de sahiptir.

Eksileri

 • Kendi web sitenizi yönetmek, biraz öğrenme eğrisi ile birlikte gelir.
 • Kendi yedeklemelerinizi ve güvenliğinizi yönetmeniz gerekecek.

Fiyatlandırma

WordPress yazılımı ücretsizdir, ancak bir alan adına (yılda yaklaşık 14,99 ABD doları) ve barındırmaya (genellikle ayda 7,99 ABD dolarından başlayan fiyatlarla) sahip olmanız gerekir.

Herhangi bir web sitesini başlatmak için bir alan adına ve web barındırma hizmetine ihtiyacınız var.

WPBeginner kullanıcıları, WordPress tarafından önerilen resmi bir barındırma sağlayıcısı olan Bluehost ile ayda yalnızca 2,75 ABD dolarına başlayabilir. Kullanıcılarımıza web barındırmada %60 indirim ve ÜCRETSİZ bir alan adı sunuyorlar.

Adım adım talimatların tamamı için bir WordPress blogunun nasıl başlatılacağına ilişkin kılavuzumuza bakın.

Genel olarak, WordPress hem kişisel bloglar hem de profesyonel bloglar için mükemmel bir seçimdir.

İnternetteki tanınmış blog yazarlarının çoğu, kullanıcı dostu olduğu ve başarılı bir blog oluşturmak için ihtiyaç duyacağınız tüm işlevlerle birlikte geldiği için içerik yönetim sistemi olarak WordPress kullanıyor.

Bonus: Bir blog sitesi oluşturmanın yanı sıra, WordPress’i küçük işletme web sitesi ve çevrimiçi mağaza oluşturmak için de kullanabilirsiniz. Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress web sitesinin nasıl oluşturulacağına ilişkin ayrıntılı kılavuzumuza bakın.

2. Web.com

Web.com, işletme web sitenize veya çevrimiçi mağazanıza bir blog bölümü eklemek için yerleşik özellikle birlikte gelen iyi bilinen bir web sitesi oluşturma platformudur.

Sürükle ve bırak web sitesi oluşturucu platformları, teknik bilgisi olmayan kullanıcılar için kullanımı son derece kolaydır ve başlamak için çok uygun fiyatlar (1,95 $) sunarlar.

Onlarca önceden hazırlanmış şablon arasından seçim yapabilir ve ardından herhangi bir kod yazmadan blog düzeninizi özelleştirebilirsiniz. SEO araçları, blog güvenlik özellikleri, otomatik kaydetme ve yedekleme, web sitesi analitiği ve daha fazlası gibi tüm güçlü özelliklerle birlikte gelir.

Artıları

 • Acemi dostu sürükle ve bırak web sitesi oluşturucu (kodlama gerekmez).
 • Blogunuz için düzinelerce tamamen özelleştirilebilir şablon.
 • Web.com, web sitenizi barındırmanın tüm teknik ayrıntılarıyla ilgilendiğinden, sorunsuz kolay kurulum.
 • Uygun başlangıç fiyatı – ayda 1,95 ABD doları ve tüm temel özellikleri içerir
 • Tüm ücretli planlara ücretsiz alan dahildir.
 • Telefon, canlı sohbet ve e-posta yoluyla 7/24 müşteri desteği mevcuttur.

Eksileri

 • Uzantılar / uygulama ekosistemi küçüktür, bu nedenle WordPress gibi çok fazla üçüncü taraf eklentisi yoktur.
 • Bloglama özellikleri, WordPress kadar güçlü değildir.
 • Web.com tescilli bir web sitesi oluşturucu olduğundan, web sitenizi daha sonra başka bir platforma geçirmek zordur.

Fiyatlandırma

Web.com fiyatlandırması, sürükle ve bırak site oluşturucu, blog platformu, yüzlerce güzel şablon, binlerce ücretsiz stok görsel ve ücretsiz bir alan adı ile birlikte gelen web sitesi başlangıç planı için ayda 1,95 dolardan başlar.

Güçlü SEO araçlarını veya e-Ticaret özelliklerini istiyorsanız, ayda 2,95 ABD dolarından başlayan Pazarlama planlarına veya ayda 3,95 ABD dolarından başlayan e-Ticaret planlarına yükseltmeniz gerekir.

Bu fiyatlar, Web.com kupon anlaşmamızın bir parçası olarak WPBeginner okuyucuları için geçerlidir. Bu özel fiyatları almak için tek yapmanız gereken linkimize tıklamak.

WordPress kullanmak istemeyen küçük bir işletmeyseniz, fiyat için aldığınız her şeyi göz önünde bulundurarak Web.com bir sonraki en iyi seçimdir.

3. Wix

Wix, web siteleri oluşturmak için popüler bir platformdur. Sürükle -bırak web sitesi oluşturucuları, küçük işletmelerin kolayca web sitesi oluşturmaları için bir çözüm sunuyor. Wix Blog uygulamasını ekleyerek web sitenize bir blog da ekleyebilirsiniz.

Wix.com, 2006 yılında herkesin kodlama becerisi gerektirmeden kendi çarpıcı web sitesini oluşturabileceği bir platform olarak kuruldu. Şu anda dünya çapında 110 milyondan fazla kullanıcısı mevcut.

Artıları

 • Düzinelerce şablon ve üçüncü taraf uygulamaları kullanarak sitenizi özelleştirebilirsiniz.
 • Kolay sürükle ve bırak araçlarıyla sitenizi oluşturun; kodlama becerisi gerekmez.
 • Kurulum hızlı ve kolaydır.

Eksileri

 • Ücretsiz hesap sınırlıdır ve sitenizde Wix markasını ve reklamlarını gösterir.
 • Ücretsiz üçüncü taraf uygulamaları sınırlıdır.
 • Bir şablon seçtikten sonra onu değiştiremezsiniz.
 • E-ticaret özellikleri ücretli planlarla sınırlıdır ve bu özellikler bile sınırlıdır.

Fiyatlandırma

Temel Wix web sitesi oluşturucu ücretsizdir. Ücretsiz bir Wix hesabıyla, şuna benzeyen bir Wix alt etki alanı elde edersiniz: https://username.wixsite.com/example.

Ancak, ayda 4,50 ABD doları karşılığında özel bir alan ekleyebilirsiniz. Prim planları ayda 8,50 dolardan başlar ve ayda 24,50 dolara kadar çıkar.

En iyi blog platformu hangisi?

WordPress.org’un diğer tüm blog sitelerinden daha iyi performans gösterdiğine inanıyoruz. Güçlü, kullanımı kolay, uygun fiyatlı ve mevcut tüm blog platformlarının en esnek olanıdır. Lakin, bir WordPress alternatifi arıyorsanız, en iyi blog platformu için ikinci tercihimiz Web.com olacaktır.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *