Facebook Ads Nedir? Nasıl Daha İyi Kullanılır?

Facebook Ads Nedir? Nasıl Daha İyi Kullanılır?

Sürekli Facebook’tayız, haberleri okurken ve sevimli köpek fotoğraflarına bakarak yemek yerken, yoldayken sürekli sosyal medya platformlarında geziniyoruz.  Ve yalnız da değiliz – sosyal medya platformu günlük ortalama 1,09 milyar aktif kullanıcıya sahip.

Facebook’un kullanımının azaldığına dair söylentilee rağmen, insanların siteyi her zamankinden daha fazla sevdiği oldukça açık –  Facebook kullanıcılarının %70’i günlük olarak Facebook’a giriş yapıyor, bu oran Instagram’da %59, Twitter’da %38, Twitter’da %27 Pew Araştırma Merkezi’nden alınan istatistiklere göre, Pinterest ve LinkedIn’de %22.

Tüm bu kullanıcılar, pazarlamacılar için büyük bir potansiyel ortaya koyuyor ve Facebook, hem B2B hem de B2C işletmeleri için en iyi reklam platformlarından biri olarak ortaya çıktı. Son birkaç yılda, Facebook’taki organik erişim azaldıkça, bilgili pazarlamacılar sonuç almak için Facebook’ta reklam veriyor.

Bir Facebook reklamını başarılı kılmak için bir araya gelmesi gereken çok şey var; doğru hedeflemeye, harika bir görsele veya videoya ve ilgi çekici bir kopyaya ihtiyacınız var. Bugün, Facebook reklamlarında yazmanın neden önemli olduğuna ve gerçekten dönüşüm sağlayan harika Facebook reklamlarını nasıl yazabileceğinize dair bazı stratejilere odaklanıyorum.

Facebook Reklamları Neden Bu Kadar İyi Çalışıyor?

Facebook’ta tonlarca kullanıcı var, ancak boşluğa bir reklam göndermek tonlarca dönüşümle sonuçlanmıyor. Facebook’un reklamcılığının anahtarı hedeflemedir. Facebook, herhangi bir sitenin en iyi reklam hedeflemesine sahiptir.

Bu hedefleme, reklamınızın hangi hedef kitleye ulaştığı konusunda son derece spesifik olmanızı sağlar. Bahçe hortumu satarsanız sebze bahçeleri ve ev dekorasyonu ile ilgilenen kişilere ulaşabilirsiniz. Bir hizmet olarak yazılım (SaaS) aracı satıyorsanız, web sitenizdeki bir açılış sayfasını ziyaret edenleri hedefleyebilirsiniz.

Facebook’ta reklamlarınızı hedeflemenin yollarından bazıları şunlardır:

 • Özel hedef kitleler – mevcut müşterileri veya potansiyel müşterileri hedeflemenize olanak tanır
 • Konum – konuma göre (şehir, eyalet, ülke) hedefleme yapmanızı sağlar
 • Cinsiyet – cinsiyete göre (erkek veya kadın) hedefleme yapmanızı sağlar
 • İlgi Alanları – ilgi alanına göre hedeflemenizi sağlar (fitness, girişimcilik, moda, edebiyat gibi)
 • Davranışlar – web sitenizi ziyaret eden biri gibi geçmiş davranışlara göre hedefleme yapmanızı sağlar
 • Bağlantılar – sayfanızı zaten beğenen veya beğenen bağlantıları olan kişilere göre hedefleme yapmanıza olanak tanır

Facebook Reklamlarının İki Türü

Pazarlamacıların kullanabileceği iki tür Facebook reklamı vardır:

1. Sponsorlu Gönderiler

Facebook Sponsorlu gönderiler doğrudan Facebook Haber Kaynağında görünür. Kullanıcılar, kaydırırken reklamları ve özelliği, yakın arkadaşlarının gönderileri kadar belirgin bir şekilde görür.

2. Sağ Sütun Reklamı

Facebook akışının sağ sütununda sağ sütun reklamı görünür – yani doğru bildiniz! Bu reklamlar daha küçüktür, ancak Haber Kaynağındaki sponsorlu gönderiler gibi kaydırılamazlar. Pazarlamacılar, yeniden hedefleme amacıyla genellikle sağ sütun reklamlarını kullanır.

Not: Sponsorlu gönderiler yeterli miktarda kopya içerir, bu nedenle bu gönderiler için metin yazarlığı ipuçlarına odaklanacağım, ancak ipuçları sağ sütun reklamlarına da uygulanabilir.

Ancak Facebook Reklamları için Metin Yazarlığı Gerçekten Önemli mi?

Evet! Bir Facebook reklamı hayal ettiğinizde, büyük bir resim düşünebilirsiniz. Facebook Reklamlarında görseller önemlidir, ancak metin yazarlığı da önemlidir.

Bir Facebook reklamına para harcıyorsanız, işini yaptığından emin olmak istersiniz. İyi bir reklam metni yazarlığı, hedef kitlenizi tıklamaya web sitenize gitmeye ikna edebilir. İyi metin yazarlığı bir rehber işlevi görür; insanlara nereye gitmeleri gerektiğini gösterir.

Harika bir reklam metni ikna edebilir, heyecanlandırabilir ve eğlendirebilir. Bağlantılar kurar, fazla bilgiyi keser ve devam etme seçiminin bariz görünmesini sağlar. Başarılı bir reklamın önemli bir parçasıdır.

İşte bunu nasıl yapacağınız: Yapabileceğiniz en iyi reklamları yazmak için bu ilkeleri kullanın.

En İyi Facebook Reklamlarınızı Yazmak için 9 Strateji

 •  Hedef Kitlenizi Daraltmak için Facebook Hedeflemeyi Kullanın, Ardından Ona Yazın
 • Çevrimiçi satış söz konusu olduğunda, bir konferansta sahnedeymiş gibi yazmak cazip gelir. Ancak etkili olmak istiyorsanız, sanki bir kişiye ve tek bir kişiye yazıyormuş gibi yazmalısınız.

Bu kişi, hedefiniz ve ikna etmeniz gereken kişidir. Sanki yüz yüze satış elemanıymışsınız gibi, tüm dikkatinizi bu kişiye ve onların ihtiyaçlarına odaklamalısınız.

Web sitenizde, tüm potansiyel müşterilere hitap eden bir metin yazmanız gerekiyor ve muhtemelen birkaç farklı kişiliğiniz var. Ancak Facebook’ta hedef kitlenizi dar bir şekilde hedefleyebilirsiniz. Ardından, bu çok özel kitleye hitap eden hedefli reklamlar yazabilirsiniz.

Farklı İnsanlar İçin Farklı Facebook Reklamları Yazın

Bu, hedefleme fikriyle birlikte gider. Müşterileriniz size çeşitli nedenlerle başvuruyor, öyleyse neden tek bir genel reklam kullanasınız? Facebook’un gücü, hedefleme yeteneğidir, bu nedenle reklamınıza bir reklam panosu gibi davranmayın.

Örneğin, bir giyim perakendecisi olduğunuzu hayal edin. Erkek ve kadın kıyafetlerinin yanı sıra ayakkabı, aksesuar, spor giyim, iç giyim ve hatta banyo ve vücut ürünleri satıyorsunuz. Pek çok müşteri, sunduğunuz şeylerden bazılarıyla ilgilenecek, ancak birçoğu en çok bir alanla ilgilenecek. Basitçe söylemek gerekirse, kadınlar, kadınlar için sahip olduğunuz şeylerle ilgilenecektir.

Facebook Reklam Metninizin Görselinizle Uyumlu Olduğundan Emin Olun

Birçok küçük işletme ve hatta özellikle B2B alanındaki daha büyük işletmelerin elinde tonlarca görsel yok. Bir reklam yayınlama zamanı geldiğinde, bir resmin eklendiğinden emin olmak için bir mücadele vardır.

Bu, bir Facebook kullanıcısı için sarsıcı bir deneyim sunan kopyayla uyuşmayan bir görüntüyle sonuçlanabilir. Kopya ve resim aynı hizada değilse, reklamın gerçekte neyi tanıttığını merak edeceklerdir. Tıklama ihtimalleri düşük olacak ve reklamınız boşa gidecek.

Starbucks, “Dünyanın En Büyük #StarbucksDate” kampanyası için harika bir görsel oluşturmak için üç resmi bir araya getirdi. Kopya, daha sonra fotoğraflarda görselleştirilen “fransız basın kafesi Verona ve çikolatalı kek” den bahseder. Bu şekilde Starbucks, kitlesini  kafeye geldiklerinde ne elde edeceklerini hatırlatıyor ve bu da etkili bir Facebook reklamı ile sonuçlanıyor.

Facebook reklamları için görsel oluşturmakta zorlanıyorsanız, kendi reklamınızı oluşturmak için Bannersnack, Canva, PicMonkey ve Pablo by Buffer gibi görsel araçlarını kullanabilirsiniz.

Bir Harekete Geçirici Mesaj ile Odaklanın

En iyi Facebook reklamlarının net bir hedefi vardır. Marka bilinirliğini artırmaya mı, liderlik elde etmeye veya bir ürün satmaya mı çalışıyorsunuz? Ne olursa olsun, reklamınızın net bir harekete geçirici mesajı olmalıdır. Onsuz, Facebook kullanıcıları reklamınızı görecek, ancak nereye tıklayacakları veya ne yapacakları hakkında hiçbir fikirleri olmayacak.

Society6, iPhone kılıfları satıyor ve ürünlerini Facebook reklamlarında sergiliyor. Ancak reklam, güzel bir iPhone kılıfı görüntüsünden çok daha fazlasıdır; kullanıcıları, göz atmak, alışveriş yapmak ve nihayetinde satın almak için Society6 web sitesine gelmeye teşvik eden bir harekete geçirici mesaj düğmesine (“Şimdi Alışveriş Yap”) sahiptir.

Kısa Tutun ve Değerle Liderlik Edin

Bir reklam için para ödüyorsunuz, bu nedenle mümkün olduğunca fazla reklam yapmak cazip gelebilir. Sonuçta insanlara ürününüzü açıklamanız gerekiyor. Ancak, Facebook reklamları söz konusu olduğunda, kısa tutmanız ve değer katarak liderlik etmeniz gerekir.

Birisi ürününüzü kullanmaktan ne kazanıyor? Onlara nasıl yardımcı olacak? Bunlar, kopyanızda odaklanmanız gereken alanlardır ve bu noktaları açık ve özlü bir şekilde iletmelisiniz.

Örneğin, TaskRabbit insanların kişisel görevlerini tamamlamaları için başkalarını işe almasına yardımcı olur, ancak değer, kullanıcıların meşgul olduklarında ve bunaldıklarında her şeyi yapabilmeleridir. Aşağıdaki reklamda TaskRabbit, değerini kopyayla paylaşıyor: “Her şeyi halletmek düşündüğünüzden daha kolay”, “Onun yerine bir görevli kiralayın” ve “Bizim işlerimiz var.” Sadece üç cümle hizmetin değerini tam olarak açıklıyor.

Anlaşılması Kolay Basit Bir Dil Kullanın

Metin yazarlığı yüksek edebiyat değildir. Belki üniversitede bir şairdin ama süslü bir dil, mesajını bulandıracak. Ayrıntıyı kesmenin zamanı geldi.

Bir numaralı önceliğiniz, herkes için, hatta 5. sınıf öğrencisi için bile, anlaşılması kolay bir Facebook reklamı yazmak olmalıdır. Birisi reklamınızı gördüğünde hemen şunları bilmelidir:

 • Ne teklif ediyorsun
 • Onlara nasıl fayda sağlar
 • Sonra ne yapacaksınız

İnsanların öğrenci kredilerini yeniden finanse etmelerine yardımcı olan bu sponsorlu SoFi gönderisini bu yüzden seviyorum. Bu Facebook reklamındaki kopya son derece basit: Kredileri daha hızlı ödeyin. SoFi neler sunduğunu (kredilerin yeniden finanse edilmesi), faydaları (kredilerin daha hızlı ödenmesi) ve bundan sonra ne yapılması gerektiğini (şimdi başvurun) açıklar.

Rakamlar Hakkında Açık Olun

Fiziksel bir ürün satıyorsanız, insanlar bunun ne kadara mal olduğunu bilmek ister. Bir satış yapıyorsanız, insanlar yüzde kaç indirim yapacaklarını bilmek isterler. İşe yarayan bir metin yazarlığı stratejisi mi? Rakamlarla yönlendirin.

Örneğin, San Diego’daki bir araba galerisi olan Ball Honda, bir araba almanın ne kadara mal olduğunu eve götüren Facebook reklamlarına sponsorluk yapıyor. İnsanların bir CRV kiraladıkları takdirde elde edebilecekleri anlaşmayı paylaşırlar ve promosyonun ne zaman biteceği için bir tarih verirler. Reklamı San Diego’daki herkese göstermiyorlar, web sitelerine daha önce gelmiş olanları hedefliyorlar.

Bir Bakış Açısı Alın

Markanızı her gün pazarlamak için çalışıyorsunuz, bu nedenle geri adım atmak ve Facebook reklamınızın kopyasının yankılandığından emin olmak zor olabilir. Kendi Facebook özet akışınızda gezinin ve reklamlara bir göz atın. Hangileri tıklamak istemenizi sağlıyor? Hangilerini basitçe kaydırırsınız?

Kendiniz dışında birinden bir bakış açısı almak iyi bir fikirdir. Reklamı sizin için yazması veya beyin fırtınası yapmanıza yardımcı olması için serbest yazar veya editör tutabilirsiniz. Ayrıca, reklamın etkili olup olmadığını görmek için birkaç iş arkadaşınızdan, özellikle de pazarlama departmanı dışındakilerden geri dönebilirsiniz. Arkadaşlar ve aile, yani işin dışındaki kişiler de yardımcı olabilir.

Reklam Kopyanızı Test Edin

Facebook reklam metninizi iyileştirmenin tek yolu, testler yapmanızdır. Facebook, bir şeyleri denemek için az miktarda para harcamayı kolaylaştırır. Sonunda, metin yazarlığınızın çalıştığından emin olmanın tek yolu deneyimdir.

Hangisinin hedef kitlenizde en çok yankı uyandırdığını görmek için her biri aynı görsele ancak farklı kopyaya sahip iki farklı reklam yayınlamayı deneyin. En çok beğeniyi, yorumu ve dönüşümü hangi sürüm alıyor?

Örneğin, Post Planner aynı reklamı yayınladı, ancak kopyayı değiştirdi. Bir reklamda bir soru sordular. İkinci reklamda bir açıklama yaptılar. Bu ince bir kopya değişikliğidir, ancak sonuçlarda büyük değişiklikleri heceleyebilir.

Facebook’ta Sonuç Getiren Bir Metin Yazın

Facebook’taki en iyi reklamlar sonuçta satışlara yol açar. Bir pazarlamacı olarak, işi bitiren bir reklam oluşturmak için malzemeleri bir araya getirdiğinizden emin olmanız gerekir ve güçlü metin yazarlığı, iyi bir Facebook reklamının önemli bir parçasıdır.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *