Akademik Yazar Nedir? Nasıl Olunur?

Akademik Yazar Nedir? Nasıl Olunur?

Akademik yazarlık sadece yazmayı seven üniversite mezunları için değildir. Herkes bu sektöre girebilir, sadece araştırma konusunda iyi olmanız ve zaman ayırmaya istekli olmanız yeterlidir.

 

Ama hepsi bu kadar değil.

 

Akademik makale yazma konusunda birçok tartışma var. Üniversite öğrencileri, kendileri için bir ücret karşılığında ödev ve tez hazırlatmak için yazarlar tutar. Bu etik dışı olarak kabul edilir (çünkü temelde bir öğrencinin kopya çekmesine yardımcı olmuş oluyorsunuz.)

 

Ama eğer akademik yazı etik olarak bu kadar yanlışsa, neden ilk etapta var? Ve bir makale veya makale için bir hayalet yazar tutmaktan farklı mı?

 

Dışarıdaki birden fazla akademik makale yazma şirketini bulmak için derin bir dalış ihtiyaç yok. Ancak çoğu insan akademik yazının, öğrencilerden çok daha fazlasına sunulan bir hizmet olduğunu unutur.

 

Akademik Yazar kimdir?

 

Akademik yazı, bilimsel uzmanlar arasında fikirleri iletmek için kullanılan bir yazı stilidir. Buna üniversite raporları ve üniversite öğrencileri tarafından hazırlanan makaleler dahildir.

 

İşte bazı makale türleri:

 

Eleştirel Yazarlık

 

Eleştirel bir akademik görev, senden mevcut araştırmalardaki boşlukları bulmanı isteyecektir. Bu genellikle araştırmanda kendi bakış açın da dahil olmak üzere en az iki farklı bakış açısını göz önünde bulundurmak anlamına gelir.

 

Analitik Yazma

 

Analitik akademik makaleler, bilgileri kategorize eder, karşılaştırır, gruplandırır veya düzenler. Örneğin, belirli bir konudaki iki teorinin sosyal bağlamla nasıl ilgilendiğini karşılaştırman istenebilir.

 

Analitik yazı ile düşüncelerini planlaman, hatta muhtemelen ana hatlarıyla belirtmen gerekir. Bilgileri farklı kalıplara ve ilişkilere göre gruplandırmayı dene. Benzerlikleri ve farklılıkları, avantajları ve dezavantajları bulun ve düşüncelerini okuyucuya net bir şekilde ilettiğinden emin ol.

 

Yazdığın akademik makalelerin tamamında olmasa da çoğunda eleştirel, ikna edici, analitik ve açıklayıcı yazma becerilerini birleştirmen gerekecektir.

 

Akademik yazı da kanıta dayalıdır.

Kullandığın kaynakların yalnızca güncellenmesi değil, aynı zamanda güvenilir olması da gerekir. Kaynaklarının kalitesi argümanını ya güçlendirecek ya da bozacaktır. Araştırmanı yaparken bilimsel makaleler kullan.

 

Bilimsel bir makale, keşifleri akademik veya bilimsel topluluğa aktarır. Orijinal makaleler olarak da adlandırılırlar.

 

Akademik bir yazar olmanın daha ince ayrıntılarına birlikte göz atalım

 

İyi Bir Akademik Yazar Nasıl Olunur?

 

Hiçbir akademik yazı işi aynı değildir. Her biri farklı talimatlarla gelir ve bu kurallara uymak tamamen senin işin.

 

Akademik bir yazar olarak kabul edilmek için okulda birkaç makale yazmaktan daha fazlası gerekir. Basitçe söylemek gerekirse, akademik yazının üç temel unsuru vardır:

 

Kaliteli Yazma Becerileri

 

Bu, dilbilgisinin temellerini anlamayı ve iyi içerik oluşturmayı içerir. Çoğu makale, aktif bir sesle yazmanızı da talep eder (pasif yerine).

 

 • Kaliteli akademik yazıyı oluşturan şeyler:
 • Okuyucuları doğru kanıtlara dayalı gerçeklerle bilgilendirir.
 • Bir ana araştırma problemi (genellikle tez olarak adlandırılır) etrafında toplanmıştır.
 • Gerektiğinde teze karşı argümanları dikkate alır.
 • Her biri ana fikrin kapsamlı (ve bağımsız) bir bölümünü sunan düzgün paragraflar halinde biçimlendirilmiştir.
 • Referans Stillerini Anlayabilmek
 • Akademik bir makalede kaynaklarınızdan doğru bir şekilde alıntı yapmak önemlidir.

 

Sorulardaki akademik disipline bağlı olarak, akademik yazar olarak uzmanlaşman gereken farklı durum stilleri şunlardır:1.APA (Amerikan Psikoloji Derneği)

 

Bu alıntı stili çoğunlukla Eğitim, Psikoloji ve Bilim makalelerinde kullanılır.

 

2.MLA (Modern Dil Derneği)

 

Beşeri Bilimler makalelerinde kaynak belirtmek için kullanılır.

 

3.Şikago/Turabian

 

Bu stil, İşletme, Tarih ve Güzel Sanatlar ile ilgili makalelerde kullanılır.

 

Akademik makale ödevleri, makale için istenen alıntı stili de dahil olmak üzere bir dizi talimat içerir.

 

Akademik Makalelerde Format ve Yapıyı Anlamak

 

Akademik yazı, uyman gereken bir dizi kuralla birlikte gelir. Blog yazısı yazmak kadar ‘sıradan’ bir iş kesinlikle değildir.

 

Çoğu akademik makalenin izlediği standart format, giriş, yöntemler, sonuçlar, tartışma, sonuç ve referanslarla başlar. Bu format tüm akademik makaleler için geçerli değildir. Makaleni hazırlamadan önce talimatları okuduğundan (veya bir stil kılavuzuna başvurduğundan) emin ol.

 

Büyük Akademik Yazarları İntihalden Kaçının

 

Kopya çekmek, akademik yazı endüstrisinde büyük bir sorundur.

 

İntihal, bir başkasının araştırmasını, onlara kredi vermeden doğrudan kullanman anlamına gelir. Başka birinin fikrini, yazısını, çizimlerini/grafiklerini ve hatta başka sözcüklerle yazılmış metinlerini kullanırken her zaman kaynakları da göstermelisin. Çalışmanı intihal için kontrol etmek adına Grammarly (premium sürüm) gibi araçları kullanabilirsin.

 

Profesyonel Akademik Makaleler Nasıl Yazılır?

 

”Akademik ton” dendiğinde kulağa ciddi ve profesyonel geliyor. Yazarken de hissediyor olacaksın. Ancak, okuyucularının anlayamayacağı kadar profesyonel olmak da iyi bir fikir değil.

 

Yazında bu şekilde profesyonel konuşabilirsin:

 • Az ve öz olarak,
 • Okuyucunun coşkusunu laf kalabalığı kadar hiçbir şey öldüremez, bu hususa  dikkat ederek direkt olarak konuya girmelisin. Ayrıca, kısalık, okuyucunun metnini yanlış anlama olasılığını ortadan kaldırmada da önemli görev oynar.
 • Endüstri jargonuna bağlı kaldığından ve argodan kaçındığından emin olarak.
 • Bunu söylemeye gerek yok ama, akademik makaleler resmidir. Bu yüzden belirli bir sektör için yazarken, alana özgü ve ilgili terminolojiyi kullanmalısın.
Akademik makaleler bazen akademik olmayan okuyucular için de gerekli olabilir. Bu durumda, okuyucuların kafasını karıştıracağı net olan karmaşık ifadeler ve terminoloji kullanmaktan kaçınmalısın. Akademik okuyucular için yazarken teknik olmaktan çekinme, ancak her zaman özel terminolojiyi uygun şekilde kullan.

 

Kişi zamirlerinden kaçın

 

Akademik yazının nesnel olması gerekir, en azından çoğu durumda öyle. Bu nedenle, talimatlar senden bir fikir yazısı yazmanı istemiyorsa, şahıs zamirlerinden kaçın.

 

Direktiflerden kaçın

 

Okuyucuyu ikna etmeye çalışırken, “ikna etmek” ve “talep etmek” arasındaki çizgiyi aşmak kolaydır. Akademik makalende kendini, okuyuculardan şunu şunu yapmalarını isterken bulduğunda, bir adım geriye çekilmelisin. Unutmamalısın ki, akademik makalen hedef kitleye kanıta dayalı öneriler ve olası sonuçlar sunmakla ilgilidir.  Harekete geçip geçmemek onların seçimidir.Profesyonel ton, bağımsız, ancak ikna edici

 

Bu, akademik makalelerin şahıs zamirlerini kullanmamasının ana nedenlerinden biridir. Birinci şahıs bakış açısıyla yazmak, bir kişinin araştırma problemine bakış açısını daraltabilir. Ancak üçüncü kişi, eldeki konunun daha geniş bir incelemesine izin verir.

 

Ve akademik makaleler yazarken daima okuyucuları düşünmelisin.

Sonuçta, okuyucular için yazıyorsun ve gerçeklerini nötr bir tonda sunuyor olmalısın. Bir şeyle aynı fikirde olmadığında, çatışmacı görünmemeye çalış. Bir başkasının bakış açısına karşı çıkarken, küçümseyici konuşmuyor olmalısın.Akademik Makalelerini Düzenleme

 

Makaleni yazdıktan sonra yüzeysel hatalar için gözden geçirmek veya onu Grammarly’den geçirip göndermek de yeterli değil. Yazmak bir sanattır; düzenleme bir bilimdir.‘Küçük hatalara’ dikkat et

 

Bazen, kötü ifade edilmiş bir ifade, akademik makalenizdeki daha büyük bir sorunun belirtisi olabilir. Bu, düşüncelerinin henüz tam olarak gelişmediği anlamına gelebilir. Düzenleme sadece küçük ve bariz hataları düzeltmekle ilgili değildir; konunun daha derinlerine inmek, açıklığa kavuşturmak ve okuyuculara daha fazla içgörü sunmakla ilgilidir.

 

Hatta bazıları, düzenleme sürecinin akademik bir makale yazmanın en önemli parçası olduğunu iddia edebilir.

 

Düzenleme yaparken, çalışmanı daha özlü hale getir. Her kelime ve cümle, denemende bir amaca hizmet etmelidir. Pek çok akademik yazar tembelleşir ve yalnızca istenen kelime sayısını karşılamak için içeriklerine ekleme yapar.

 

Yazılarında vurucu kelimeler kullan.Harika bir akademik yazar olmak için işine karşı acımasız ol. Belirli bir ifadeyi sevsen bile, fikirlerini ve argümanlarını daha iyi ifade edebilmen için akmasına izin ver.Akademik yazarlık geniş bir endüstridir. Buna uymak, iyi bir yazar olmanın pratik gerektirdiğini anlamak demektir. Bununla birlikte, talimatları nasıl takip edeceğini de öğrenmelisin. Akademik makaleler çok spesifiktir ve argümanların da olmalıdır.Akademik bir yazar olmanın tekniklerini tam olarak anladıktan sonra, yazma hızın üzerinde çalışmaya başlayabilir ve daha fazla müşteri kazanabilirsin!

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *