Dijital Pazarlama Uzmanı Nedir? Nasıl Olunur?

Dijital Pazarlama Uzmanı Nedir? Nasıl Olunur?

Bilgisayarın, tabletin veya akıllı telefonun varsa, dijital pazarlamayı çoktan deneyimledin demektir! Gelen kutunuzdaki bir e-posta, Google’ı kullanırken bir arama sonucu, Facebook’ta bir reklam, telefonunuza gönderilen bir metin mesajı veya Instagram’da bir influencer tarafından gönderilen bir gönderi dijital pazarlama örneklerindendir. Dijital pazarlama her şeyi kapsar ve işletmelerin satın almanızı istediği mal ve hizmetleri tanıtmak için tüm dijital kanallardan yararlanan bir olgudur. Ve yetenekli profesyonellere ihtiyaç duyan bir alan olarak da hızla büyüyen bir iş alanıdır.

 

Dijital pazarlamanın kariyer potansiyeliyle ilgileniyorsan, ancak nereden ve nasıl başlayacağından emin değilsen, aşağıda önerilen öğrenme yolları işine yarayabilir. Bu yollardan herhangi birini izlemek sana dijital pazarlama temellerinde sağlam bir adım sağlayacak ve ardından dört alandan birinde uzmanlaşmana yardımcı olacaktır: arama motoru optimizasyonu (SEO), tıklama başına ödeme (PPC) reklamcılığı, sosyal medya pazarlaması veya dijital Pazarlama. Bu alanlardan herhangi birinde uzmanlaşmak, markalar bu becerilere sahip insanları bulmakta zorlandıkça, artan sayıdaki iş fırsatlarından birine hak kazanmanı sağlayacaktır.

 

Büyüyen Dijital Pazarlama İş Piyasası

 

Şirketler, pazarlama çabalarını ve bütçelerini dijitale kaydırmaları gerektiğini biliyorlar. 10 pazarlama iş listesinden dördü artık dijital pazarlama becerileri istiyor ve dijital pazarlamadaki işler artıyor. Örneğin, bir çalışma, SEO işlerinin 2017 ile 2018 arasında yüzde 43 arttığını, aynı zamanda içerik pazarlama işlerinin ise yüzde 33 arttığını gösteriyor.

 

Ancak, bu işleri yapacak kalifiye insanlar ayak uyduramamaktalar. MarketingProfs tarafından bildirilen verilere göre, işletmelerin yarısından fazlası pazarlama pozisyonları için vasıflı profesyoneller bulmakta zorlanıyor, yüzde 46’sı aramayı biraz zorlayıcı olarak nitelendiriyor ve yüzde 7’si çok zor olduğunu iddia ediyor. Başka bir araştırma, dijital pazarlama yeteneğine olan talebin 2017’de yüzde 56 olduğunu, ancak arzın sadece yüzde 24’ünün karşılandığını belirtiyor.

 

Bu, ihtiyaç duydukları çalışanları işe almaya çalışan işletmeler için kötü bir haber olsa da, ister SEO gibi niş bir alanda uzmanlaşsınlar, isterse ileri dijital pazarlama bilgisi edinsinler, gerekli dijital pazarlama becerilerine sahip olanlar için bolca fırsat anlamına gelir.

 

Dijital Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur?

 

Dijital pazarlama kariyeriyle ilgileniyorsan, alanın çeşitliliği size bu konuda nasıl gideceğin konusunda birçok seçenek sunar ve genel bir rol veya özel bir rol arasında seçim yapabilirsin. Her iki durumda da, başlamak için eğitime ihtiyacın olacak.

 

Bu dört öğrenme yolundan birini seçmelisin:

 

  • SEO uzmanı
  • PPC uzmanı
  • Sosyal medya pazarlama uzmanı
  • Dijital pazarlama uzmanı

 

Bu dört alandan birinde eğitim almak seni bu rollerden birinde iş bulmaya hazırlayacaktır, çünkü işverenler kalifiye adayları aramakta lakin bulamamaktadır. Bu öğrenme yollarının her birini aşağıda daha ayrıntılı olarak inceleyeceğiz.

 

1.Yol: SEO Uzmanı

 

En yüksek ücretli dijital pazarlama işlerinden bazıları SEO konusunda uzmanlaşmış olanlardır. Bu kısmen, Google gibi arama motorlarının algoritmalarını sürekli değiştirmesinden ve işletmelerin bu değişikliklerden haberdar olan SEO uzmanlarına ihtiyaç duymasından kaynaklanmaktadır. Ancak bunun nedeni, SEO’nun elde edilmesinin zor olması ve arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer almak için beceri, sabır ve zaman gerektirmesidir.

 

2.Yol: PPC Uzmanı

 

Tıklama başına ödeme, reklamverenlerin web sayfalarında reklam gösterdiği, ancak yalnızca o reklam tıklandığında bir reklam için ödeme yaptığı bir İnternet pazarlama modelidir. Esasen, bu ziyaretleri SEO yoluyla organik olarak kazanmaya çalışmak yerine, bir web sitesine ziyaret satın almanın bir yoludur. PPC’de başarılı olmak için güçlü analitik beceriler, proje yönetimi ve ayrıntılara dikkat etmek gerekir.

 

Görüntülü reklamcılık hakkında bilgi edinmek seni reklamlar, yeniden pazarlama kampanyaları, çerezler ve üçüncü taraf ajanslarla çalışmaya hazırlayacaktır. Dönüşüm oranlarının nasıl optimize edileceğini bilmek, açılış sayfalarında, mikro sitelerde ve web sitelerinde dönüşüm oranlarını sürekli olarak artıran sistematik, tekrarlanabilir bir çerçeve öğrenmek anlamına gelir. Son olarak, web analitiğini anlamak, PPC sonuçlarını iyileştirmek için çok çeşitli verileri nasıl yorumlayacağını ve bu veriler üzerinde nasıl hareket edeceğini bilmek anlamına gelir.

 

3.Yol: Sosyal Medya Pazarlama Uzmanı

 

Kullanıcılar, sanal topluluklarda bilgi, fikir, resim veya video biçiminde içerik oluşturmak, paylaşmak veya değiş tokuş yapmak için sosyal medyayı kullanır. 2021 yılına kadar tahmin edilen 3 milyardan fazla kullanıcıyla sosyal medya kullanımı daha yaygın hale geldikçe, işletmelerin ve markaların, müşterilerinin olduğu yerde güçlü bir sosyal medya varlığı olması gerekecek. Ve mallarını ve hizmetlerini pazarlamak için bu kanalları kullanmaları gerekecek.

 

4.Yol: Dijital Pazarlama Uzmanı

 

SEO, PPC veya sosyal medya gibi bir uzmanlık alanı peşinde koşmamayı tercih ediyorsan, dijital pazarlama uzmanı olmak için dördüncü öğrenme yolunu seçebilirsin. Bu dördüncü yol, sana en kritik dijital pazarlama alanları hakkında derinlemesine bir anlayış ve ileri düzeyde bilgi sağlar, böylece bir ekibe liderlik edebilir ve şirketinin genel stratejilerine ve hedeflerine en uygun dijital pazarlama kanalları hakkında bilinçli kararlar verebilirsin.Şirketler artık bir dijital ve sosyal medya pazarlama stratejisine olan ihtiyacı görmezden gelemezler ve dijital dünyada rekabet etmelerine yardımcı olabilecek yetenekli profesyonelleri işe alırlar. İşletmelerin işe alım yaptığı ve işler için çok az rekabetin olduğu bu yetenekli profesyonellerden biri olmak için harekete geçmenin şimdi tam zamanı!

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *