İş Analisti Kimdir? Nasıl Olunur?

İş Analisti Kimdir? Nasıl Olunur?

Daha fazla şirket verilere odaklandıkça kaliteli iş analistlerine olan talebin artmaya devam edeceği aşikar. İş analisti olarak bir kariyere başlamak için daha iyi bir zaman olamaz. Talep çılgın seviyelerde ve artmaya da devam ediyor.

Bu yazıda nasıl iş analisti olunur sorusuna cevap bulacaksın.

Kıdemli bir iş analisti olarak kariyer yapmak için 4 adım vardır.

Bu gönderide şunları da öğreneceksin:

 • İş analisti olmanın senin için doğru seçim olup olmadığına nasıl karar verilir?
 • İş analisti olmak için gereken becerileri öğrenmeye nasıl başlanır?
 • İş analisti olarak çalışmak için harika bir şirket nasıl bulunur?
 • Kalkınan bir iş analisti olarak kişisel hedefler nasıl belirlenir?

1. Adım – Rolü anla ve sana uygun olup olmadığına karar ver.

Herkes bu rol için uygun değildir ve hayatının yıllarını bu kariyer yoluna yatırmaya karar vermeden önce, bunun sana uygun olup olmadığına karar vermen gerekir.Birini iş analisti yapan nedir?

Bir iş analistinin birçok alanda güçlü olması gerekir. Bu alanlar şunları içerir:

Veri – Güçlü bir analist verileri okuyabilir, işleyebilir, çıkarabilir ve bunlarla çalışabilir. Bu, Excel’de pivot tablolar oluşturmak veya özel veri kümeleri oluşturmak için SQL veya Python yazmak anlamına gelebilir.

İş – Bir iş analisti için temel bir iş anlayışı gerekli bir gerekliliktir.

Müşteri desteği – Bir iş analisti bir hizmet sağlayıcıdır. Şirketin büyüklüğüne ve yapısına bağlı olarak, bir iş analistinin hizmetlerine güvenen bir veya düzinelerce iş arkadaşı olabilir.

Matematik ve istatistik – Bir iş analistinin sayılarla ve en azından temel istatistiksel kavramlarla iyi olması gerekir.

Bir iş analistinin doğal bir problem çözücü ve son derece teknik olması gerekir. Bu, mutlaka teknik bir derece çalışman gerektiği anlamına gelmez (bu oldukça yardımcı olsa da), ancak teknik ortamlarda rahat olman gerektiği anlamına gelir.

Aşağıda, geliştirmen gereken bazı teknikler bulunuyor.

 • SQL
 • HTML / CSS / PHP programlama
 • tablo
 • PowerBI

Bir iş analistinin sorumlulukları nelerdir?

Artık iş için doğru kişi olduğunuzu belirlediğine göre, rolün tam sorumluluklarını anlaman gerekiyor.

Bir iş analistinin kesin sorumlulukları şirkete bağlı olarak değişecektir, ancak özetle bir iş analisti aşağıdaki hizmetleri sağlamaktan sorumlu olacaktır:

Raporlama – Bir iş analisti olarak işin büyük bir kısmı, iş sayıları hakkında rapor vermektir. Bu, temel metrikleri hesaplamak için manuel olarak çalışan analizleri veya bir gösterge tablosundan değerleri kopyalayıp yapıştırmayı içerebilir.


Analizler – Bir iş analisti olarak, temel metrikleri belirlemeye yardımcı olması için karmaşık analizler yürütmen gerekecektir. Bu, özellikle analiz daha önce hiç yapılmamışsa, işin eğlenceli bir parçasıdır. Görevin, şirketin kendisini daha iyi anlamasına yardımcı olmaktır.


Karar vermede yardım – Veriye dayalı bir kuruluş, karar vermede yardımcı olmak için analistlerine büyük ölçüde güvenecektir. Rakamlarla yaşayacağın için, verilerle kararları yönlendirmede senden daha iyi kimse olmayacak.


Pano geliştirme – Panoların geliştirilmesine ve güncellenmesine yardımcı olması için Tableau veya PowerBI gibi yeni araçlar öğrenmen gerekebilir. 

Veri toplama – Şirketin veri toplama çabalarında bir iş analisti yer alacaktır. Bu, yeni araçları ve sistemleri test etmeyi, veri mühendisleriyle projeler üzerinde çalışmayı veya şirket tarafından kullanılan farklı sistemleri bağlamayı içerebilir.


Bir iş analistinin sorumluluklarını tek bir cümleyle özetlemem gerekirse; “Bir iş analisti, şirketin performansını iyileştirmesine yardımcı olmaktan sorumludur”. Bir iş analisti, esasen şirket için tam zamanlı çalışan veri odaklı bir danışmandır.

Bir iş analisti tabiri caizse olarak kafasız bir tavuk gibi ortalıkta koşturacaksın. İnsanlara işlerini daha iyi yapmalarına yardımcı olabileceğini gösterdikçe (veriler değerli bir kaynak haline gelir), zamanın için talep o kadar yüksek olur.

İşin en zor kısımlarından biri, duygularını günden güne ayırmaktır. Bir iş analisti olarak, neyin işe yarayıp neyin yaramadığını bileceğin için inanılmaz bir güce sahip olacaksın. Bu, kimin işini yaptığını ve kimin başarısız olduğunu içerir.

2. Adım – Teknik bir şeyler öğren ve sonra öğrenmeyi asla bırakma.

Bir iş analisti olmak istiyorsan, bir lisans derecesi alman gerekir. İş analisti olarak kariyer yapmak isteyen biri için en iyi dereceler şunlardır:

 • Bilgisayar Mühendisliği
 • Endüstri Mühendisliği
 • Matematik
 • İstatistik

Yukarıda listelediğim derecelerden birini gerçekten istemiyorsan ama bir analist olarak kariyer yapmak istiyorsan, teknik ve matematik becerilerini geliştirmek için kendi başına bir sürü iş yapman gerektiğini kabul et.

Analist olarak çalışmaya başlamak için okulun bitmesini bekleme.

Bölümünü bitirerek bir iş bulacağını düşünme hatasına düşme. Sana küçük bir sır vereceğim. Adayın sahip olduğu derecenin ağırlığı çok çok azdır. Bölüm diplomasını masa bahisleri olarak düşünebilirsin. Ya listelediğim derecelerden birine sahipsin ve sonra ilerliyorsun ya da değilsin ve şansın önemli ölçüde düşüyor.

Adayın doğru eğitimi aldığını görüldüğünde geçmiş deneyimlerine odaklanılır. Tahtada bazı koşular elde etmek için elinden gelen her şeyi yapmak istiyorsun. Bir startup ile staj veya yarı zamanlı bir iş bulmaya çalış ve bu yazıda daha önce listelediğim becerilerin bazılarını öğrenmek için boş zamanını kullan.

Udemy, YouTube ve bloglar kullanabileceğin harika kaynaklardır.

 • Özgeçmişinde SQL, Tableau / PowerBI, Google Analytics gibi anahtar kelimelerin görünmesi çok önemlidir.

3. Adım – Doğru şirketlere başvurmaya başla.

Buraya kadar geldiysen, tebrikler, iş analisti olmaya yakınsın.

Bir sonraki adım, doğru şirketlerde bir iş başvurusu yapmaya başlamaktır. Özgeçmişini olabildiğince çok şirkete gönderme hatasına düşme. 

Bu konuda stratejik olmalısın. Bu noktada amacın veri odaklı bir şirkette iş bulmak olacak. Şansın varsa, hızlı bir şekilde büyümene yardımcı olabilecek harika bir yönetici ile karşılaşabilirsin. Doğru şirkette olmakla yanlış şirkette olmak arasındaki fark çok büyüktür. Yıllarca geride kalmış ancak kendilerine meydan okumayan ortamlarda sıkışıp kaldıkları için temel becerilerden yoksun düzinelerce kıdemli analist mevcut. Bu hatayı yapma.

Ödevine iyi çalış ve gözüne çarpan üç sektörde şehrinizdeki en iyi 20 – 50 şirketi listele. Listeni geliştirmek için çalışan arkadaşlarınla konuş.

Açıkça veri odaklı şirketler aramak istiyorsun. Aşağıda, bir şirketin veri odaklı olup olmadığının nasıl belirleneceğine dair bazı fikirler verilmiştir:

LinkedIn’e gidin ve personelde analistleri olup olmadığına bakın.

Genel olarak konuşursak, çok sayıda çalışanı olan daha olgun kuruluşların bir veri / BI ekibine sahip olma olasılığı daha küçük, daha genç girişimlerden daha fazladır.

İş sayfalarına bak. Şirket veri bilimcilerini mi yoksa veri mühendislerini mi işe alıyor? Cevabın evet ise, şirketin verilere yatırım yaptığını biliyorsundur.

Listendeki şirketlerdeki bağlantıları bulmak için ağını kullan. Bağlantılara ulaş ve onlara şirketteki “veri kültürü” hakkında sorular sor. İletişim bilgilerini X’ten aldığını belirttiğinden emin ol.  Alternatif olarak bazı tanıtımlar yapmak için ağın olmuş olarak.

Şirket çok sayıda veriye dayalı içgörü yayınlıyor mu? Şirketin web sitesini ve blogunu ziyaret et ve içeriğin çok sayıda sayı içerip içermediğine bak.

Artık listeni aldın, özgeçmişini göndermeye başla. .


4. Adım – “6 aylık” ve “12 aylık” hedefler belirle.

Tebrikler, bir iş analisti olarak ilk işini aldın. Kutlamayı bitirdikten sonra bir kağıt kalem çıkar ve 6 ve 12 aylık hedeflerini yazmaya başla.

Belirli hedefler için çalışmak istiyorsun. Bir iş analisti olarak inanılmaz bir kariyer oluşturmana yardımcı olacak hedefler.

6 aylık hedefler için aşağıdakileri tavsiye ederim:

 • Yeni şirketimin iş modelini öğrenmeliyim.
 • Yeni şirketimin verilerine, ekibime katılan yeni bir analist yetiştirebileceğim konusunda yeterince güveniyor muyum?
 • En az bir yeni araç / sistem / teknoloji öğrenmeliyim.
 • Ekibimdeki herkesten daha çok çalışmalıyım.

12 aylık hedefler için aşağıdakileri tavsiye ederim:

 • En az 2 yeni araç / sistem / teknolojiye hakim ol.
 • Şirket için vazgeçilmez olmak için daha fazla sorumluluk al.
 • Hem ekibimin hem de “müşterilerin” güvenini ve saygısını kazan.
 • İsteğe bağlı: Kendini ekibine liderlik edecek bir konuma getir.

Özetle;

İş analisti olmak için yıllarca sıkı ve odaklanmış bir çalışma gerekir. Bu yazıda haritasını çıkardığım süreç 4 bölümden oluşmakta. Öncelikle gerçekten bir iş analisti olmak isteyip istemediğine ve bunun sana uygun olup olmadığına karar vermelisin.

Ardından, bir iş analisti olarak değer sağlamak için gereken becerileri öğrenmeye başlaman gerekir. Teknik bir derece almak, bu kutucuğu işaretlemenin en iyi yoludur, ancak senin için mevcut olan tek yol bu değildir. Dereceye başladıktan sonra, özgeçmişini, çoğunu kendi başına öğrenmen gereken iş deneyimi ve becerileri ile doldurmaya başlaman gerekecek.

Eğitimin geride kaldığında, kıdemli bir iş analisti olmana yardımcı olabilecek doğru şirketi aramaya başlamanın zamanı geldi demektir. Doğru şirketleri bulmak için birkaç faydalı ipucu listeledim. Stratejik ve sabırlı olman gerekecek. Bir iş bulmak için alışılmadık bir yaklaşım izlemen gerekecek, böylece doğru uyumu elde edeceksin.

Son olarak, kendine hedefler belirlemek isteyeceksin ve bu hedeflere ulaşmak için gerçekten çok çalışacaksın. Sınırlı becerilere ve deneyime sahip genç bir analist olarak başlayacaksın, ancak çok çalışıyorsan ve iyi bir ortamdaysan, sıçrama yapmak için tek ihtiyacınız olan şey 12 ay.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *